De indlæg og tråde der er her er så forskellige at man ikke kan lave en fællesnævner for dem og sige om det er en god ide eller dårlig ide. Taler vi i et emne i retning af - hvilken type virksomhed skal jeg lave, dvs. hvad vej man skal bevæge sig i retning af - så vil spørgsmålsstiller jo få noget inspiration og syntes at nogle råd er gode end bedre og derved være den rette til at vurdere det svar som er den rette for ham/hende. Dvs. her er det rette svar et spørgsmål om hvad der er det bedste for vedkommende. Taler vi derimod om faglige spørgsmål - som eks. regnskab og skat - så vil spørgsmålsstiller sjældent kende det rigtige svar eller kunne vurdere hvorvidt et svar nu også er det rigtige. Det samme med dem som svarer på spørgsmål som de måske ikke 100% har forudsætningerne for at kunne svare på, og det kommer så efterfølgende til udtryk når/hvis der kommer et korrigerende svar. Så nytter det jo ikke noget at nogle lige har kåret svaret som det rigtige. Så der bør man måske kalde det "rigtigt svar med forbehold for senere ændringer". eller sagt med andre ord bare droppe det. Det kan også blive for nemt at søge information hvis man bare kan er i samme henseende "livsfarligt" at søge informationer og svar på spørgsmål ved at tage en lille del ud af en sammenhæng. Det kan man på sin vis også sige med hensyn til en tråd her, afhængig af de enkelte svar naturligvis. |
meJensen:Betragt systemet som en mulighed for at uddele "medaljer" for hvert indlæg. 1 stjerne = 1 medalje = lidt godt indlæg. Systemet negligerer dermed negativ feedback, og det er vel ikke så tosset for et forum med positive mennesker?
Problemet opstår i en diskussion mellem eksempelvis 2 mennesker, hvor den ene arguementerer sagligt for sine holdninger og den anden er nedrig og usaglig. Som tilskuer til en sådan tråd, giver man så eksempelvis den saglige person stjerner til alle hans indlæg og ignorerer modpartens indlæg, ratingmæssigt. Men Mister Nedrig er også Mister SneakyPants og opretter da bare en fake profil, som han bruger til at toprate sine egne indlæg og bundrate "modstanderens". Godt nok, har han givet sin ærkefjende et par karmapoint, men han har selv modtaget langt flere - og når man ser på tråden efterfølgende giver antallet af stjerner et helt skævt indtryk af tråden - og hvad brugerne på Amino anerkender som god debat-politik, da idioten har 5 stjerner hele vejen og den gode debatør kun har 2-3 stykker på grund af delingen mellem Mister SneakyPants bundkarakter og din egen topkarakter.
Den eneste måde, jeg som tilskuer kan udbedre dette på, er at give spasseren flere karmapoint, ved at rate hans indlæg ned, med én stjerne? Det giver ingen mening.