Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Start af eget forlag

Side 2 ud af 4 (32 indlæg)
Fra Haslev
Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 1525
Fra  Billigt Speak Uforklarbar v/Anja Lysholm Skrevet kl. 19:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Hans, må jeg spørge hvor du har fået trykt din bog henne? Har du brugt en af de der "vi klarer det hele"-services eller hvordan...?

Anja
Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 21:53
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg har selv lavet al layout og illustration, så jeg skulle kun bruge et trykkeri.
Jeg har taget tilbud hjem fra nogle trykkerier, hvis bogproduktioner jeg har set og rørt ved.
Valget faldt på OneWay tryk i Stilling v. Skanderborg, ganske enkelt fordi de gav det bedste tilbud.
 
mvh Hans
Fra København
Tilmeldt 11. Apr 05
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 19:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Jamen lidt erfaring fra bogbranchen har jeg da. Her i headligts:
 
1) Vi fik bogen trykt hos Nørhaven. De var sku en fornøjelse at arbejde med. De fik tekst og et maleri og så lavede de selv resten. Billede til bagside fik vi lavet hos lokal fotograf.
 
2) Vi fik trykt 2000 stk
 
3) Vi fik lektør-udtalelse, men alligevel købte MEGET få biblioteker bogen (udtalelsen var rimelig ok).
 
4) vi fik 2 anmeldelse i lokalaviser. Og 1 større intervies. Vi sendte over 140 eksemplarer ud til pressen.
 
5) Bogen distribuerede vi via DBK. Det fungere faktisk ganske fint.
 
6) Vi sendte raklameside ud til alle boghandlere (via dbk), men dog kun som en A4-side med beskrivelse.
 
7) Hvis jeg skulle gøre det i dag, ville jeg KLART satse på afsætningen. Der SKAL noget presse til, eller noget andet som kan gøre at folk går ind i boghandlen og spørger efter den (deltagelse i Robinson vil være klart fordel).
 
8) Dette var en skønlitterær bog. Der er vist MEGA forskel imellem det skønlitterære og det fag-litterære marked.
 
9) Jeg har hørt at der findes nogle som er kørede sælgere for de mindre forlag, som så har bogen med ud til boghandlerne. Tror det er en god ide, hvis man kan få kontakt til nogle at dem.
 
Et lille ps: Pas på skattevæsenet. I mit tilfælde var min far forfatteren. Dette bevirkede at komunnen anså projektet for at være en hobbyvirksomhed - dette medfører at der skal betales skat af overskud, men at underskud ikke kan trækkes fra. Jeg førte sagen til skatte-anke-nævn men måtte til sidst indse at revisor og jeg havde tabt.
 
Undervejs ærgrede min revisor sig kraftigt over, at jeg ikke have lavet en anparts-selskab (jeg var ny indenfor iværksætteri). Så få startet et anpartsselskab!
 
 
PPS: Hvis nogle vil købe 100 stykker af bogen "En Normann i København af Norman Lindtner" kan det godt lade sig gøre.
 
Tilmeldt 22. Dec 05
Indlæg ialt: 313
Skrevet kl. 00:36
Hvor mange stjerner giver du? :
 
Dato: 1/10/2006 8:48:25 PM Forfatter: Ida Dyhr · corpo lab Hej Anja Jeg har en veninde der har udgivet en debat bog via Lithera.dk. Det er et forlag der er print-on-demand princippet. Hun har nu sin bog udgivet på alle biblioteker. Jeg ved ikke hvordan salget er gået, men det viser at selvom man ikke bruger de traditionelle kanaler kan man komme på bibliotekets indkøbsliste. God vind med projektet
 
Hej Ida,
 
Det virker interessant. Men www.lithera.dk eksisterer ikke. Hvis hun får den rundt på alle biblioteker, vil hun modtage et pænt beløb i bibliotekspenge.
 
Jeg vil gerne have nogle flere informationer. Evt. et tlf. nummer.
 
 
Fra Haslev
Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 1525
Fra  Billigt Speak Uforklarbar v/Anja Lysholm Skrevet kl. 18:06
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg sidder lige og kigger på ISBN.dk der hvor man tilmelder sig som ny udgiver (nu har jeg nemlig fået lov at udgive den bog jeg gerne vil udgive!), og der er to punkter jeg ikke helt forstår meningen med. Er der en af jer der kan forklare?

De to punkter er:

"Gives der rabat til boghandlere ved salg af enkelteksemplarer" (hmm, er rabat ikke normalt noget man giver ved salg af flere??)

"Forlaget/udgiveren ekspederer publikationernerne selv (helt eller delvis)" (hvad er alternativet??)

Anja *forlægger in spe*
Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 23:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Dato: 4/12/2006 6:06:21 PM Forfatter: AnjaKL

''Gives der rabat til boghandlere ved salg af enkelteksemplarer''
 
Den forklaring, jeg fik, da jeg ringede til ISBN om samme spørgsmål var, at hvis forlaget selv sælger bogen, er boghandlere nødt til at få rabat, hvis de skal have en avance. For mig giver det ikke lige så meget mening, men jeg skrev en klækkelig rabat på - så må man jo trække i land senere, hvis efterspørgslen viser sig at være for stor.........
 
Lyt i øvrigt til dette program fra aftenens P1-flade: http://www.dr.dk/P1/Krause/Udsendelser/2006/04/04152741.htm
Det handler om udviklingen i forlagsbranchen og er drøniteressant.
 
mvh Hans
Fra Haslev
Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 1525
Fra  Billigt Speak Uforklarbar v/Anja Lysholm Skrevet kl. 14:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Dato: 4/12/2006 11:56:16 PM
Forfatter: Hans Stokholm Kjer - fra Kjers Kommunikation

hvis forlaget selv sælger bogen, er boghandlere nødt til at få rabat, hvis de skal have en avance.


Øhm, hvis forlaget selv sælger bogen? Hvad er alternativet...?

Lyt i øvrigt til dette program fra aftenens P1-flade: http://www.dr.dk/P1/Krause/Udsendelser/2006/04/04152741.htm


Tak for det - det var meget interessant!!

Anja
Fra Sæby
Tilmeldt 16. May 06
Indlæg ialt: 431
Skrevet kl. 23:02
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person
Dato: 4/12/2006 6:06:21 PM Forfatter: AnjaKL Jeg sidder lige og kigger på ISBN.dk der hvor man tilmelder sig som ny udgiver (nu har jeg nemlig fået lov at udgive den bog jeg gerne vil udgive!), og der er to punkter jeg ikke helt forstår meningen med. Er der en af jer der kan forklare? De to punkter er: ''Gives der rabat til boghandlere ved salg af enkelteksemplarer'' (hmm, er rabat ikke normalt noget man giver ved salg af flere??) ''Forlaget/udgiveren ekspederer publikationernerne selv (helt eller delvis)'' (hvad er alternativet??) Anja *forlægger in spe*

 

Ved godt at det er 100 år og en krig siden at dette spørgsmål blev smidt op! Men vil da lige kommentere det alligevel

 

Som boghandler er det enormt dejligt at bestille bøger hos forlag hvor:

 

Bogens pris er angivet i vejl udsalgs pris incl moms (betegnes som cirkapris/fastpris)

At der er angivet rabatsats ud fra vejl  udsalgspris i stedet for en nettopris

Alt porto er inkluderet i bogens pris

 

Disse 3 ting gør det utrolig brugervenligt for boghandleren at sælge bogen til en kunde hvis det ikke er en bog der lige står på hylden men skal bestilles hjem.

Kunden vil jo gerne vide hvad bogen koster og det oplyser boghandleren ud fra de informationer der er angivet på bibi (boghandlernes opslagsværk på computeren). Så er det bare drøn irriterende at oplyse en pris og først bagefter erfare at der lige kom 46 kroner på i porto. Der i mod bliver både boghandler og kunde positivt overraskede når de undersøger prisen nærmere og finder ud af at der faktisk ikke er nogle ekstra omkostninger ud over bogens pris :-)

 

blot nogle af mine egne erfaringer efter 8 år i branchen :-)

Online markedsføring - Marketingzonen.dk

Tilmeldt 20. Aug 06
Indlæg ialt: 144
Skrevet kl. 12:19
Hvor mange stjerner giver du? :

@anja

Det fremgår af dit website at du fik slået hul på nogle af de nødder nævnt i denne tråd. Har du lyst til at uddybe hvordan du passerede de vigtigste hurdler?

Lige nu har jeg idéen til en bog, og færdigskrevet omtrent den første 1/5 del. Jeg sendte det til et stort forlag men har ikke hørt noget. Det er min vurdering at emnet/konceptet for bogen egner sig til at blive udgivet på eget forlag... men where to start?

/tak


 

Fra Haslev
Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 1525
Fra  Billigt Speak Uforklarbar v/Anja Lysholm Skrevet kl. 15:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Deepundercover

Der var nu ikke de store hurdler i selve oprettelsen af forlaget - det er ret enkelt: http://www.amino.dk/groups/bger_og_forlag/wiki/hvordan-opretter-man-et-forlag.aspx

Den største "hurdle" er nok at få bøgerne solgt, og det har jeg ikke været så skidegod til, men når jeg nu udgiver et par bøger mere her i år, er det noget jeg skal have fokus på (ikke overraskende...) Smile

Må jeg ha' lov at invitere dig over i gruppen Bøger og Forlag: http://www.amino.dk/groups/bger_og_forlag/default.aspx ? Smile Der sidder nogle erfarne mennesker som gladeligt deler ud af deres erfaringer på netop forlagsområdet. Og jeg deler også gladeligt ud af mine - jeg har bare ikke så forfærdeligt mange endnu Wink

~
Anja

Side 2 ud af 4 (32 indlæg)