Der er flere ting du skal have styr på. Specielt fordi du bruger noget af det som kerneargumentation:
1: Hvis ikke der findes noget lignende i hele Europa kan betyde to ting, enten har du fat i noget helt rigtigt her, eller så findes det ikke fordi der ikke er et marked for det her.
2: Hvis du mener at det her er en klokkeklar success, hvorfor så ikke låne 200.000 i banken (lav forretningsplan og budget) og så hyr en håndfuld freelancere fra Indien eller lignende. Så beholder du dine 100% ejeranden selv og får lavet din platform her og nu.
3: Programmører får 50 af den her slags tilbud hver dag, "arbejd gratis og så får du en ejerandel" - man kan ikke betale husleje med en ejerandel, så vælger man de projekter der giver cool cash på bordet. Dette gør at programmører er immune overfor disse tilbud og klikker sig hurtigt væk fra det igen. Søg fx. på hvor mange tilbud der er her på Amino med netop dette budskab.
4: Du skal konkretisere din ide. Du bruger eksemplet med facebook, hvis det var den ide du kom med. Problemet med ideer er at de ikke er noget værd. Det bliver først noget værd når det eksekveres - og eksekveres godt og rigtigt. En ide er værdiløs! Men en rigtig eksekveret ide er mange penge værd. Eksekvering, eksekvering, eksekvering.
5: Du skal selv komme dybere ind i det, det dur ikke det er en ide kun i dit hoved, få noget ned på papir, lav nogle estimater osv. Du skriver at dit arbejde i projektet er at markedsføre det hele og "sælge" det - du har ikke engang formået at sælge det til udviklerne her på siden. Eller for den sags skyld undersøgt muligheden for at få udviklingen outsourcet - det betyder at allerede nu ser det ikke ud til at du kan varetage din del af arbejdet - og dermed at udviklerne ikke får noget ud af det. (undskyld hvis det er for hårdt)
Giver det mening?