Jeg forstår godt, hvad du mener, men i dette tilfælde kommer de besøgende via organisk søgning, dvs de søger efter en dyrhandler.
Men formålet er ikke at skaffe en engangsindtægt med sin butik men at skabe stamkunder og ambasadøre. Så det at bruge penge på SEO og andet er ikke løsning pt., men at lære at skabe tætte relationer til sin eksisterende kunder.
I en fysisk butik har man personale til dette, men online handler det om at udnytte de muligheder internettet giver os til at skabe den relation der rammer potentielle kunders interesser og behov, der iblandt Google analytic og behovs analyse.
Så min anbefaling er at bruge eksisterende kunder til at forbedre kunderelationerne og så derefter bruge resourcer på at skaffe flere kunder. Dette er den bedste fremgangs måde, når man har begrænset økonomiske midler til rådighed.
Det kan jeg selvfølgelig godt følge dig i, men konverteringsoptimering handler jo også omkring at få kunden til at købe mere af gangen, som det handler om at få kunden til at anbefale andre. Jeg giver dig dog helt ret i at det er vigtigt at få skabt nogle nye kunderelationer via de eksiterende kunder. Men altså konverteringsoptimering handler jo om rigtig mange ting, lige fra at minimere antal af supportmails til at skabe mersalg samt et nemmere intranet.
Automatiser din marketing rapportering med Unvault.io.