Nu er din oversættelse jo ikke helt nøjagtig, så jeg ved ikke om vi skal snakke om den originale artikel af Jill Whalen eller din varian? 
F.eks. sikriver du:
"Dit site bliver banned, hvis du bryder google webmaster guidelines"
Men i Jill's artiklen står der:
"Your site will be banned if you ignore Google's guidelines."
Og det er jo noget helt andet. Det Jill henviser til er, at at man ikke behøver at lære Googles guides udenad, for hvis man har tænkt sig at følge dem er det meste faktisk ret logisk. Man behøver kort sagt ikke læse dem for at følge dem.
Men, hvis man ikke følger ånden i disse gudes, ja så kan man da bestemt blive smidt ud af Google - eller på andre måder komme til at lide under det. Det er så bare nogle gange at det er risikoen værd, for det er bestemt ikke altid det går galt. Der er ikke altid 100% logisk konsekvens af reglerne :)
Og du skriver:
"SEO tekst skal være på 250 tegn"
Jill skriver:
"SEO copy must be 250 words in length"
Min fremhævelse skulle forklare forskellen :)
Som et minimum er 250 ord stadig et meget godt udgangspunkt, men der er bestemt sider hvor du har brug for meget mere for at trænge igennem. Jill er som sædvanlig alt for snæver i sine betragtninger, og mangler tydeligvis et bredere brancheoverblik.
Vedr. punkt 3 skal man vide, at Jill ikke arbejder ret meget med meget store sites eller sites der konkurere på ekstremt konkurrenceprægede ord. Når man arbejder med den type sites ved man, at en høj "freshness" faktor bestemt har en høj værdi. Men, denne faktor er så ikke alene knyttet til det enkelte dokument. F.eks. vil en debat, eller andet meget levende område på et website, ofte få andre, mere statiske, sider til at ranke bedre - uden der ændres på dem. Så opdatering og dynamik skal ses site-wide - ikke bare som en værdi for den enkelte side.
Vedr. punkt 7 forstår Jill øjensynligt fortsat ikke pointen med H-tagging i forhold til SEO, som er at adskille overskifter fra brødtekst på en måde søgemaskinerne kan forstå. Det har en værdi, og der er H-tagging den absolut bedste metode.
Vedr. punkt 10 er Jills kommentar igen udtryk for hendes snævre, og typisk small-bizz, erfaring. Nogle af de brancher jeg har arbejdet med har 100.000-vis af forskellige søgninger. Hvis man ikke udnytter halen fanger man kun en forsvuindende lille del af målgruppen - den mindst målrettede.
Så naturligvis kan man godt sige at man ikke må ("need", som hun skriver) bruge long tail keywords, men det ver da dumt at lade være, hvis du dermed frasiger dig størstedelen af din målgruppe - ovenikøbet den del af målgruppen som der er størst sandsynlighed for vil konvertere.