Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

PC eller Mac?

Side 4 ud af 5 (48 indlæg)
Fra Hammel
Tilmeldt 11. Aug 11
Indlæg ialt: 441
Fra  Websolu.dk Skrevet kl. 17:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Man kan installere Mac OS X på en hvilken som helst computer - Apple reklamerer bare ikke ligefrem med det. Der kan købes en licens ved fx Amazon

Jeg synes dog, det er "forkert" at køre Mac OS X på fx en Dell skærm; så selvom Mac OS X kunne være fedt på andet, holder jeg mig til at have det på deres egne produkter. Alternativt skulle man købe en Mac skærm, men de koster jo 6500-7000. :)

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 17:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Rune Gjersvik:

Casper Lorenzo Jensen:

Mac, Mac, Mac - jeg kan ikke beskrive hvor glad jeg er for min mac!

Fordi?

Mvh. Rune.

Det ville være fristende at skrive: Fordi jeg elsker alt Apple!

Jeg kan godt lide min Macbook Air, pga. den er så let at have med. Jeg er studerende og skal derfor have min mac med i skole hver dag, og derfor er det afgørende at den ikke vejer særlig meget. Derudover synes jeg bare designet er så fantastisk - jeg mener, prøv at se på det!

Derudover elsker jeg også SSD - jeg kan ikke huske at den på et tidspunkt har 'loadet' en hjemmeside, et program, eller når den starter op for den sags skyld. Mac kan alt det jeg skal bruge den til, og det er den perfekt til!

Fra Pompano Beach, Florida, USA
Tilmeldt 19. Apr 06
Indlæg ialt: 3762
Fra  Concept Interest TCON Services LLC Skrevet kl. 17:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Da jeg var yngre, tændte jeg på at tweake Windows til at yde bedre, jeg blev udfordret af at få periferiudstyr til at virke korrekt etc. Og jeg var en varm fortaler for PC.

Nu er jeg knapt så ung, og computere er blevet et værktøj for mig, der bare skal fungere med et minimum af problemer, uden at skulle justere og tweake og uden at skidtet crasher.

Efter at have været computerbruger professionelt siden primo 1990'erne skiftede jeg i februar 2010 alt i firmaet til Mac. Og jeg skal aldrig tilbage til PC af alle de ovennævnte årsager.

Fra København
Tilmeldt 1. Jun 06
Indlæg ialt: 6114
Fra  Mikjaer Consulting ApS Skrevet kl. 20:14
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Det her svarer lidt til at sammenligne det at bo på hotel med det at bo på en campingplads i en campingvogn, og hvis jeg er ude og rejse med det formål at være sammen med venner og nye naturen og side omkring et bål eller en grill og stege bacon på en pind, så har jeg intet imod at slå telt op, hente brænde, ordne campingvogn osv.

Men hvis mit mål med overnatningen er at være frisk og udhvilet næste morgen for at deltage i et møde el. lign. Så skal jeg garantere dig for at jeg tjekker ind på det hotel hvor der kommer nogen og holder tandbørsten for mig mens jeg børster tænder ... så skal mine tanker gå til at levere min bedste indsats, og jeg vil have nogen til at tage sig af _alt_ det lavpraktiske for mig.

Jeg har det på samme måde med mine computere :-)

Jeg har en Mac Pro og en Macbook til at arbejde på ... så har jeg et par arbejdsstationer med Linux til at lege på og en enkelt Windows computer til at teste hjemmesider i Internet explorer.

"Religion", "Mac Fan", "Mac Hader", "Windows elsker" og hvad det ellers altsammen hedder er ord hvis primære formål er at fortælle noget om intelligensniveauet hos dem som bruger dem, det er logik for enhver at man selvfølgelig bruger det værktøj til en given opgave der giver det bedste afkast. Punktum! Så er den ikke længere.

Alle andre argumenter end det hører ingen steder hjemme, kan du lave flere penge hvis du kører OsX ... så køb en Mac. Hvis du ikke har mange penge og gerne vil skrive en bog ... så køb en brugt computer i den blå avis, og installer Linux på den.

Hvis du er en af dem der som kalder sig selv eller andre for Mac/Windows/Linux - Fanboys/Haters/Lovers/Whatever ... så ta og overvej hvilke signaler du sender ved at indrømme det offentligt ...

Mht. "PC vs. Mac" diskutionen så er det simpelthen noget fis, en "PC" er traditionelt en "personlig computer" dvs en computer du ikke deler med andre (i modsætning til et stort edb system med flere brugere), og det har i mange år været tilfældet for både Apple computere og computere der kom leveret med andre operativsystemer.

Derudover så findes der som andre også har nævnt _mange_ flere operativsystemer at vælge imellem end blot Windows og OsX, og de fleste af dem kører på det samme hardware. Det helt særlige ved Mac/Apple er at det hele kommer i én samlet pakke, du sætter lortet i stikkontakten og 5 minutter efter sider du og læser din mail, og er produktiv. 

Men måske det ikke er det rigtige forum til at køre den her debat hele vejen i :-)

Tilmeldt 17. Jul 12
Indlæg ialt: 2178
Fra  PerfGrid Skrevet kl. 20:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Jacob Ipsen:

Nu i har startet religions krigen , skal vi så ikke starte med at slå fast at der er ikke noget der hedder PS vs mac
da en mac også er en PC(personal Computer)

så det i spørger til er Windows vs iOS

iOS har en del fordele i den måde den allokerer de rescourser den har på. og det er super praktisk hvis man skal redigerer tind der kræver dette.
dvs grafiker , film folk osv...
og jo for hr og fru jensen(og de lette iværksætterer der ikke har brug for de vilde Programmer til at lave deres arbejde) der er en iOS også fin.

Dog kommer der nogle helt naturlige bergænsninger når vi begynder at snakke tilgængelighed af applikationer.
arbejder man meget med Windows udviklign skal man s.flg ikke kører iOS lige som at apple har sørget for at skal man lave noget til iOS skal man kører iOS

windows i den form den er i dag er lysår fra nogle af de skramme billeder der bliver hevet op af hatten, har arbejdet med Windows i mange afskygninger i mange år og har de sidste 4 år ingen problemer haft, af den natur man snakke om her hvor udstyr crasher (uden at der har være noget at give skylden)

Men når vi nu er der så tænk over dette når du sammenliner

Hvad bruger jeg mit udstyr til.
Hvad er mine fremtidige behov.
hvad sammenliner jeg med.


sammenlin en Mac med ios , hvor apple har taget prisen for at alt er ok, og os kun passer til det ene sty HW som den nu kører på, intet andet er supportet.

Kontra den billige aser maskine som kører windows som kan kører på hvad som helst du smide den efter, men altid får skylden når hw er blevet for billigt og der ikke lige var råd til at lave driverne ordenligt.

Noget helt andet er skal du op og kærer med Windows server i et profesionelt setup, så fungerer Windows nu engang en del bedere sammen med deres egne servere. :)


jeg er stor tilhænger af at man skal købe udstyr efter brug alt andet er for dyrt !

/Jacob

Du mener vel OS X istedet for iOS? :P Fordi iOS er det der er på ipod, iphone, ipad etc.

Og det er så ikke helt sandt at du ikke kan køre på andet hardware end det de bygger med :)

må jeg spørge hvad hardware den så køre med vis det i ikke er samme som der i en bærbar computer hvad jeg kan læse mig til er det samme i bærbar computer processer og det hele  det hele er hvordan det er sammensat de samme ting i en bærbar computer

Det han mener - er at en computer leveret fra apple supporter kun det hardware der nu kan blive leveret til mac. Men man kan da nemt skifte til andet harddisk mærke, andre ram, anden processor.

Og hvis man nu har fx. en mac pro, så findes der mange kext til de forskellige grafikkort :)

MAC er en pc ifølge her  http://da.wikipedia.org/wiki/Personlig_computer#PC-arkitekturer_eller_kendte_modeller

Så det vil sige vis jeg heller vil have windows dele så kan skifte ud med det , da Mac PC computer kan  man ikke finde ud og desuden ikke vandtæte stærke nok så skifter alt over i en vandtæt Pc fujitsu bærbar computer

vis kunne lave den sådan at man kombineret at få det gode holdbar andre modeller PC og lette styre de computer over i Mac PC

Mikael,

Jeg kan ikke rigtig se hvor du vil hen med det svar der? Jeg har aldrig sagt at Mac ikke er en PC..

For at svare, jeg syntes da hellers min mac klarede en kop kaffe helt perfekt :D

PerfGrid - High performance webhoteller. Kvalitet i næste kaliber.

Fra Bredsten
Tilmeldt 3. Dec 09
Indlæg ialt: 989
Fra  FlexPOS Aps Skrevet kl. 20:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Upd korrekt my bad
OSx s.flg ja du har ret om ikke andet hvis man køber retail udgaver, men prøver man med skiver der er kommet sammen med en mac PC så kan det bliver noget ret forvirende noget ;)

men ja beklager min tanke torsk det er s.flg ikke iOS men OSx vx  Windows ;)

Fra Bredsten
Tilmeldt 3. Dec 09
Indlæg ialt: 989
Fra  FlexPOS Aps Skrevet kl. 20:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel Mikjær Christensen:

Det her svarer lidt til at sammenligne det at bo på hotel med det at bo på en campingplads i en campingvogn, og hvis jeg er ude og rejse med det formål at være sammen med venner og nye naturen og side omkring et bål eller en grill og stege bacon på en pind, så har jeg intet imod at slå telt op, hente brænde, ordne campingvogn osv.

Men hvis mit mål med overnatningen er at være frisk og udhvilet næste morgen for at deltage i et møde el. lign. Så skal jeg garantere dig for at jeg tjekker ind på det hotel hvor der kommer nogen og holder tandbørsten for mig mens jeg børster tænder ... så skal mine tanker gå til at levere min bedste indsats, og jeg vil have nogen til at tage sig af _alt_ det lavpraktiske for mig.

Jeg har det på samme måde med mine computere :-)

Jeg har en Mac Pro og en Macbook til at arbejde på ... så har jeg et par arbejdsstationer med Linux til at lege på og en enkelt Windows computer til at teste hjemmesider i Internet explorer.

"Religion", "Mac Fan", "Mac Hader", "Windows elsker" og hvad det ellers altsammen hedder er ord hvis primære formål er at fortælle noget om intelligensniveauet hos dem som bruger dem, det er logik for enhver at man selvfølgelig bruger det værktøj til en given opgave der giver det bedste afkast. Punktum! Så er den ikke længere.

Alle andre argumenter end det hører ingen steder hjemme, kan du lave flere penge hvis du kører OsX ... så køb en Mac. Hvis du ikke har mange penge og gerne vil skrive en bog ... så køb en brugt computer i den blå avis, og installer Linux på den.

Hvis du er en af dem der som kalder sig selv eller andre for Mac/Windows/Linux - Fanboys/Haters/Lovers/Whatever ... så ta og overvej hvilke signaler du sender ved at indrømme det offentligt ...

Mht. "PC vs. Mac" diskutionen så er det simpelthen noget fis, en "PC" er traditionelt en "personlig computer" dvs en computer du ikke deler med andre (i modsætning til et stort edb system med flere brugere), og det har i mange år været tilfældet for både Apple computere og computere der kom leveret med andre operativsystemer.

Derudover så findes der som andre også har nævnt _mange_ flere operativsystemer at vælge imellem end blot Windows og OsX, og de fleste af dem kører på det samme hardware. Det helt særlige ved Mac/Apple er at det hele kommer i én samlet pakke, du sætter lortet i stikkontakten og 5 minutter efter sider du og læser din mail, og er produktiv. 

Men måske det ikke er det rigtige forum til at køre den her debat hele vejen i :-)

Hey du har da heldig vis forstået den. fedt med dit indput, forsøgte at skrive det samme, men kan se at jeg har fejlet da du giver en stjerne for at omformulerer ;)

but anyways det er jo informationen til andre der er vigtigts !! ;)

ps. de sidste 2 win releses har nu også indholdt alt(næsten), forskælden er bare at apple selv kontrolerer alt HW de kører på og derved lettere kan styre hvad der skal med for at alt kan kører med det samme, alt dette er en gang nørderri i know, men sådan er det jo.

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 20:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Lucas - Hosting4Real:

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Jacob Ipsen:

Nu i har startet religions krigen , skal vi så ikke starte med at slå fast at der er ikke noget der hedder PS vs mac
da en mac også er en PC(personal Computer)

så det i spørger til er Windows vs iOS

iOS har en del fordele i den måde den allokerer de rescourser den har på. og det er super praktisk hvis man skal redigerer tind der kræver dette.
dvs grafiker , film folk osv...
og jo for hr og fru jensen(og de lette iværksætterer der ikke har brug for de vilde Programmer til at lave deres arbejde) der er en iOS også fin.

Dog kommer der nogle helt naturlige bergænsninger når vi begynder at snakke tilgængelighed af applikationer.
arbejder man meget med Windows udviklign skal man s.flg ikke kører iOS lige som at apple har sørget for at skal man lave noget til iOS skal man kører iOS

windows i den form den er i dag er lysår fra nogle af de skramme billeder der bliver hevet op af hatten, har arbejdet med Windows i mange afskygninger i mange år og har de sidste 4 år ingen problemer haft, af den natur man snakke om her hvor udstyr crasher (uden at der har være noget at give skylden)

Men når vi nu er der så tænk over dette når du sammenliner

Hvad bruger jeg mit udstyr til.
Hvad er mine fremtidige behov.
hvad sammenliner jeg med.


sammenlin en Mac med ios , hvor apple har taget prisen for at alt er ok, og os kun passer til det ene sty HW som den nu kører på, intet andet er supportet.

Kontra den billige aser maskine som kører windows som kan kører på hvad som helst du smide den efter, men altid får skylden når hw er blevet for billigt og der ikke lige var råd til at lave driverne ordenligt.

Noget helt andet er skal du op og kærer med Windows server i et profesionelt setup, så fungerer Windows nu engang en del bedere sammen med deres egne servere. :)


jeg er stor tilhænger af at man skal købe udstyr efter brug alt andet er for dyrt !

/Jacob

Du mener vel OS X istedet for iOS? :P Fordi iOS er det der er på ipod, iphone, ipad etc.

Og det er så ikke helt sandt at du ikke kan køre på andet hardware end det de bygger med :)

må jeg spørge hvad hardware den så køre med vis det i ikke er samme som der i en bærbar computer hvad jeg kan læse mig til er det samme i bærbar computer processer og det hele  det hele er hvordan det er sammensat de samme ting i en bærbar computer

Det han mener - er at en computer leveret fra apple supporter kun det hardware der nu kan blive leveret til mac. Men man kan da nemt skifte til andet harddisk mærke, andre ram, anden processor.

Og hvis man nu har fx. en mac pro, så findes der mange kext til de forskellige grafikkort :)

MAC er en pc ifølge her  http://da.wikipedia.org/wiki/Personlig_computer#PC-arkitekturer_eller_kendte_modeller

Så det vil sige vis jeg heller vil have windows dele så kan skifte ud med det , da Mac PC computer kan  man ikke finde ud og desuden ikke vandtæte stærke nok så skifter alt over i en vandtæt Pc fujitsu bærbar computer

vis kunne lave den sådan at man kombineret at få det gode holdbar andre modeller PC og lette styre de computer over i Mac PC

Mikael,

Jeg kan ikke rigtig se hvor du vil hen med det svar der? Jeg har aldrig sagt at Mac ikke er en PC..

For at svare, jeg syntes da hellers min mac klarede en kop kaffe helt perfekt :D

jeg ved godt du aldrig har sagt Mac ikke er PCer med tråden er Mac vs PC , derved kan man reelt sige vis tager tråden hvad den siger Mac er ikke en PC eller man kan også sige vis tager tråden bogstavlig  Mac er en PC at man sammenligner 2 Mac computer hvilken er bedste af dem

okay jeg ved ikke om der findes holdbar Mac PC  , der kan holde til regnvejr og den bliver adskille gange røget ned på gulvet , da jeg bruger min computer over alt , kunne det være godt at vide om de også kan holde til lidt af hvert  , men de er så spinkel de Mac PCer synes jeg

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Tilmeldt 17. Jul 12
Indlæg ialt: 2178
Fra  PerfGrid Skrevet kl. 21:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Mikael christiansen:

Lucas - Hosting4Real:

Jacob Ipsen:

Nu i har startet religions krigen , skal vi så ikke starte med at slå fast at der er ikke noget der hedder PS vs mac
da en mac også er en PC(personal Computer)

så det i spørger til er Windows vs iOS

iOS har en del fordele i den måde den allokerer de rescourser den har på. og det er super praktisk hvis man skal redigerer tind der kræver dette.
dvs grafiker , film folk osv...
og jo for hr og fru jensen(og de lette iværksætterer der ikke har brug for de vilde Programmer til at lave deres arbejde) der er en iOS også fin.

Dog kommer der nogle helt naturlige bergænsninger når vi begynder at snakke tilgængelighed af applikationer.
arbejder man meget med Windows udviklign skal man s.flg ikke kører iOS lige som at apple har sørget for at skal man lave noget til iOS skal man kører iOS

windows i den form den er i dag er lysår fra nogle af de skramme billeder der bliver hevet op af hatten, har arbejdet med Windows i mange afskygninger i mange år og har de sidste 4 år ingen problemer haft, af den natur man snakke om her hvor udstyr crasher (uden at der har være noget at give skylden)

Men når vi nu er der så tænk over dette når du sammenliner

Hvad bruger jeg mit udstyr til.
Hvad er mine fremtidige behov.
hvad sammenliner jeg med.


sammenlin en Mac med ios , hvor apple har taget prisen for at alt er ok, og os kun passer til det ene sty HW som den nu kører på, intet andet er supportet.

Kontra den billige aser maskine som kører windows som kan kører på hvad som helst du smide den efter, men altid får skylden når hw er blevet for billigt og der ikke lige var råd til at lave driverne ordenligt.

Noget helt andet er skal du op og kærer med Windows server i et profesionelt setup, så fungerer Windows nu engang en del bedere sammen med deres egne servere. :)


jeg er stor tilhænger af at man skal købe udstyr efter brug alt andet er for dyrt !

/Jacob

Du mener vel OS X istedet for iOS? :P Fordi iOS er det der er på ipod, iphone, ipad etc.

Og det er så ikke helt sandt at du ikke kan køre på andet hardware end det de bygger med :)

må jeg spørge hvad hardware den så køre med vis det i ikke er samme som der i en bærbar computer hvad jeg kan læse mig til er det samme i bærbar computer processer og det hele  det hele er hvordan det er sammensat de samme ting i en bærbar computer

Det han mener - er at en computer leveret fra apple supporter kun det hardware der nu kan blive leveret til mac. Men man kan da nemt skifte til andet harddisk mærke, andre ram, anden processor.

Og hvis man nu har fx. en mac pro, så findes der mange kext til de forskellige grafikkort :)

MAC er en pc ifølge her  http://da.wikipedia.org/wiki/Personlig_computer#PC-arkitekturer_eller_kendte_modeller

Så det vil sige vis jeg heller vil have windows dele så kan skifte ud med det , da Mac PC computer kan  man ikke finde ud og desuden ikke vandtæte stærke nok så skifter alt over i en vandtæt Pc fujitsu bærbar computer

vis kunne lave den sådan at man kombineret at få det gode holdbar andre modeller PC og lette styre de computer over i Mac PC

Mikael,

Jeg kan ikke rigtig se hvor du vil hen med det svar der? Jeg har aldrig sagt at Mac ikke er en PC..

For at svare, jeg syntes da hellers min mac klarede en kop kaffe helt perfekt :D

jeg ved godt du aldrig har sagt Mac ikke er PCer med tråden er Mac vs PC , derved kan man reelt sige vis tager tråden hvad den siger Mac er ikke en PC eller man kan også sige vis tager tråden bogstavlig  Mac er en PC at man sammenligner 2 Mac computer hvilken er bedste af dem

okay jeg ved ikke om der findes holdbar Mac PC  , der kan holde til regnvejr og den bliver adskille gange røget ned på gulvet , da jeg bruger min computer over alt , kunne det være godt at vide om de også kan holde til lidt af hvert  , men de er så spinkel de Mac PCer synes jeg

Der findes meget få windows computere, der kan holde til væsker, ikke særlig mange vandtætte systemer jeg har set endnu ihvertfald.

Og jeg syntes Mac'en føles mere 'stabil' og robust, grundet af den er lavet af alu, og ikke en bunke plastik.. Problemet ved mac'en er, det er ikke så nemt lige at skifte en plastik del ;) Men jeg syntes tværtimod den er spinkel. Jeg bruger også min Mac over alt. Men jeg kaster dog ikke rundt med den. Men hvis den får en bule tænker jeg.. nåååeh ja.. det er jo en brugsgenstand.

PerfGrid - High performance webhoteller. Kvalitet i næste kaliber.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 21:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikael christiansen:
, men de er så spinkel de Mac PCer synes jeg

Det er det som jeg synes er så lækkert! Godt nok er de 'spinkle', men de kan holde. Der er ikke en masse små dele - det er en stor del, som er skruet sammen ved hjælp af meget få skruer ;o).

Side 4 ud af 5 (48 indlæg)