Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

De vigtigste kompetencer?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra Rønde
Tilmeldt 24. Nov 11
Indlæg ialt: 20
Skrevet kl. 16:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer,

Jeg er ganske ny i denne verden, men har i noget tid gået og overvejet at starte en webshop. Desværre har jeg meget begrænset viden selvom jeg brænder for sagen. Så jeg vil gerne spørge jer om hvad I synes, der er vigtigst at have en god viden om før man kaster sig ud i projektet? Og hvad kan man overlade til andre?

På forhånd tak :)

Fra Aarhus
Tilmeldt 4. Jan 11
Indlæg ialt: 1085
Fra  Linde-media Skrevet kl. 20:17
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 21. Sep 06
Indlæg ialt: 2606
Fra  StreetPatrol.com StreetPatrol.dk Skrevet kl. 20:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg så et indlæg fra Morten Vadskær, der ridsede nogle ting ret godt op omkring at have webshop:
http://www.amino.dk/forums/t/144784.aspx?PageIndex=1


Og så er jeg ikke engang sikker på han fik nævnt kompetencer som viden i forhold til dit produkt, kompetencer i forhold til at kunne sælge, hvordan du vil håndtere dine kunder etc. 

Der er nogle ting der er fælles for alle med webshops. Det er eksempelvis godt at være i toppen i Google når kunderne søger efter produkter af din art. Denne disciplin hedder SEO, men der er masser af andre som Morten Vadskær nævner.

Den allervigtigste viden du har brug for efter min mening - og den gælder uanset om det er online eller offline: Find et segment du forstår deres synsvinkel på og hvad det er for et problem de har som du kan løse og kan og vil betale for. Du kan have god gavn af enten at have noget merkantil viden eller at være en supersælger. Eller at finde en der er det, så du kan koncentrere dig om hvad du er bedst til.

Sparetips på Sparefeber.dk

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)