Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Platugler skal ud af Amino, her er mit forslag

Side 2 ud af 19 (185 indlæg)
Fra Skodsborg
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 12319
Fra  Amino ApS Hotel Klippen Skrevet kl. 18:06 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Rune Gjersvik:
Det lyder som en rigtig god idé, hvis Amino+ osse kan fungere som en form for verificering.

Mvh. Rune.



Den eneste måde du kan få Amino Plus på, er ved at betale med et Dankort/kreditkort eller få det forærende af os og det er til moderatorer, Ekspert skribenter og andre folk der hjælper os og som vi kender.
Så alle Amino Plus'er, har vi ret godt styr på vil jeg mene.
Men det betyder ikke at vedkommende ikke kan være svindler, han/hun vil så bare være lettere for politiet at finde.

De bedste hilsner

Martin

 

Fra Taastrup
Tilmeldt 12. Nov 06
Indlæg ialt: 422
Fra  arendtsen.dk Skrevet kl. 18:07 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Rune Gjersvik:
Det lyder som en rigtig god idé, hvis Amino+ osse kan fungere som en form for verificering.

Så næste skridt må være en: "Verified by aminio.dk". Med emblem og lignende til at sætte på sin webshop/hjemmeside? :-)

Fra Hedehusene
Tilmeldt 2. Aug 11
Indlæg ialt: 149
Skrevet kl. 18:08 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad så med det indlæg, jeg lige har lavet deri?

 

Med venlig hilsen

Linda

Find mere om mig på Linkedin 

Fra København
Tilmeldt 28. Oct 05
Indlæg ialt: 307
Fra  OnlineBloggen.dk Skrevet kl. 18:10 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er lidt ambivalent, synes det er lidt meget at skulle have et decideret +-medlemsskab bare for at kunne oprette en tråd, men samtidig skal svindel også slåes ned på.

Hvis der derimod var nogle flere funktioner (som f.eks. at man kunne holde simple auktioner) så ville jeg helt sikkert bruge de ekstra penge og kunne sætte tingene til salg der.

Mvh. Philip fra Linkbuilding.dk - min blog om linkbuilding og online markedsføring

Fra Yogyakarta
Tilmeldt 16. May 09
Indlæg ialt: 2842
Fra  WebCoders.dk Skrevet kl. 18:13 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

SUPER fedt!

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 18:14 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Philip:
Hvis der derimod var nogle flere funktioner (som f.eks. at man kunne holde simple auktioner) så ville jeg helt sikkert bruge de ekstra penge og kunne sætte tingene til salg der.

 

Ja, det kunne Amino måske i samme åndedrag overveje...Så er der jo rigelig med begrundelse for restriktioner uden PlusAbonnement.

Tilmeldt 26. Jun 10
Indlæg ialt: 1584
Skrevet kl. 18:14 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,5 stjerner givet af 2 person

Martin Thorborg:

Mark MK:

Svindel foregår alle steder! ... Næsten!

På amino, Den blå, gulgratis, telefonsalg, avisannoncer osv.

Det bør sku være op til folk selv, at vurdere om tilbuddet er i orden

Jeg bryder mig generelt ikke om "at folk skal mades". 

I stedet for at begrænse, så kunne i jo give Amino+ brugere den fordel at de fik fremhævet annonce. (Hvis det er for at sælge flere amino+ abo)
Hvis i VIL made folk, så sæt en advarelse i kategorien der hedder "Husk inden du handler med folk på nettet, at tjekke op på dem blah blah blah...."

Edit: Skal lige tilføje, at jeg ikke er imod Amino+. Og at jeg godt kan forstå pointen i at man skal bruge penge, for at tjene penge. Men hvis man lige vil af med noget hurtigt, så er det nemt at sætte det på Amino. 

Der er imo forskel på dem der smider 7 annoncer op hver dag om det samme, og dem som engang imellem vil sælge deres brødrister.



Hej Mark

Den advarsel har stået der meget længe og folk falder i alligevel.
Jeg er helt med på at det ikke er Amino's ansvar at beskytte folk, men hvis vi super let kan fjerne 99% af svindlen og samtidig tjene lidt, så er det da et super tiltag i mine øjne.

De bedste hilsner

Martin

Jeg vidste ikke at det stod der, thumbs up for det!

Men jeg synes ikke om at begrænse, hvis det er meningen at folk skal kunne sælge deres brødristere. Så skal det laves til udelukkende at være restpartier, nye vare, ydelser m.m. så man specialiseret sig i det, og så holdte brugt udsalget på DBA. 

Så det ville være fair at lave et salgsted for +'ere hvor man kan promovere sine ydelser/produkter. Men så skal der bare ikke være salg af gamle brødristere, brugte laptops m.m. 

Dét ville skabe mere værdi for + medlemmer! 

Men i grunden kan jeg være ligeglad, jeg er ikke stamgæst i kategorien. Og hvis jeg ville sælge min brødrister så gjorde jeg det på DBA. Hvis jeg ville sælge fra min virksomhed, så havde jeg en + profil, for at promovere min virksomhed. 

Fra Lyngå, Hadsten
Tilmeldt 5. Nov 06
Indlæg ialt: 1693
Fra  Helbo Media Skrevet kl. 18:15 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Martin Thorborg:

Kære venner

Vi har i stigende grad problemer med folk der sælger ting på Amino.
Næsten hver dag er der folk der sælger falske mærkevarer, ulovligt parallelimporterede varer, varer der aldrig kommer frem til køber og meget andet.

Det er jo super at vi kan handle med hinanden, men et kæmpe og stigende problem at det medfører ulovligheder på Amino og mange bliver i øjeblikke snydt.

Jeg hører om svindel flere gange om dagen og det vil jeg gerne dæmme op for.


Min ide er, at man skal være Plus medlem for at sætte noget til salg i "Jeg har et godt tilbud til dig". Det vil betyde at personen skal købe Amino Plus med et kreditkort/dankort og det vil nok afskrække de fleste svindlere.
Jeg er helt med på, at hard core svindlere sikkert kan snyde os med falske kort etc. men hvis vi bare kan fjerne 99% af platuglerne, vil det også være super.

Og så vil det også have den effekt, at folk der tjener gode penge på at markedsføre sig på Amino, de giver lidt igen til det vi skal drive portalen for.

Jeg er helt med på at mange i starten vil forsøge at omgå reglerne ved at lave deres tilbud andre steder. Men det kan vi ret let styre, ved nogle admin funktioner, som superbrugere og moderatorer kan bruge.

Hvad syntes du?

De bedste hilsner

Martin

 

Hej Martin

Jeg synes absolut at dit forslag er noget der skal overvejes nøje. Det giver os - som handler med andre her på Amino - en tryghed og meget større chance for at få en succesfuld og god handel med de andre brugere. At der så er nogen som sikkert tænker, at de vil fandme ikke betale så mange penge for at kunne sætte noget til salg, ja de må jo så benytte Den Blå Avis, Gul & Gratis eller QXL.

Selv sætter jeg ikke rigtig noget til salg herinde, men elsker at se hvad andre har at byde på, og muligheden man har for et evt. køb vil jeg ikke gå glip af. I mine "unge" dage (er dog stadig kun 24 år), hvor jeg ikke have så megen forstand på internethandel, har jeg oplevet at blive snydt et par gange - og andre, RIGTIG MANGE GANGE, så jeg ville da være villig til at betale for PLUS, for at kunne sælge og købe :D

Keep up the good work, Martin. Det er i hvert fald et super godt forslag du kom med her.

Mvh.
Anders Helbo Sørensen 

KontorGruppen.dk - Danmarks bedste udvalg i kontorartikler.

Tilmeldt 15. Jun 11
Indlæg ialt: 93
Skrevet kl. 18:17 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg synes det lyder som et rigtigt fornuftigt forslag, man vil da helt sikkert komme af med en del platugler hvis de selv skal til lommerne før de kan platte. Og de er helt sikkert ikke glade for at udlevere deres personlige oplysninger.

Inkasso- inkasso

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 18:21 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 3 person

Men så må jeg som den eneste åbenbart være mand for at sige, at det er det ringeste forslag, jeg har set længe. 

Amino-plus brugere tilfører ikke som sådan mere værdi end mange af os andre, som mener plus-tilbuddet ikke er godt nok endnu. Så der er igen en forskelsbehandling, som er meget tynd.

Du bliver sgu da ikke mindre "platugle" af at være plus-bruger...come on.. Jeg kan nævne et par stk af slagsen herinde fra, som jeg ikke skal handle med overhovedet, selv om de har plus abb.

Side 2 ud af 19 (185 indlæg)