Sorry, men René - det er ikke korrekt. Typisk ligger den samlede provision "som går tilbage" til netværket SJÆLDENT over 45-50% procent. Du vil blive overrasket over "hvor lidt" der i nogle selskaber der rent faktisk går retur. Nuvel, så kan FLP nu og da fortælle at de betaler 70% tilbage - men det misvisende: Det er 70% af UDSALGSPRISEN, dvs. det den enkelte forhandler sælger et Aloe Vera produkt til ude hos Fru Hansen. Det er flinterende ligegyldigt om de så betalte 90% tilbage - det væsentlige som "networker", dvs. den der bygger et netværk baseret på omsætning fra netværket og ikke spilder tid på salg til en masse "Fru Hansen´er" er hvor meget NETVÆRKET generere tilbage - dvs. hvad der hentes hjem i de forskellige niveuaer. Man kan altid på en høj tilbagebetalingsprocent ved at sætte en højere udsalgspris. Det du skal kigge på er hvor meget der tilbagebetales af de som produktet handles til hos selskabet af den forhandlerne....! Gentager endnu engang: Pengene ligger i at bygge netværk, ikke i salg-salg-salg. Kunder er meget bedre tjent med at få deres eget ID at handle i, dermed handler de til samme pris som dig - ergo får de det produkt de gerne vil have/de er glade for til en lavere pris (godt selling point!) - og du er bedre tjent med at en masse handler direkte hos firmaet - og der så sender dig en check hver måned med dine procenter! |
Maria Frederiksen:Lasse Burholt:MEN... som udgangspunkt, handler ALLE distributører direkte hos firmaet til SAMME pris - og udsalgsprisen er og skal altid være den samme.Hvis du har ret i at ALLE kan købe til 1 kr og ALLE skal sælge til 30 kr, hvorfor skal man så have niveauer, som alle sammen skal have en del af kagen? Pointen i MLM er jo netop pyramideformen, hvor man ser sig selv som toppen med de mange forhandlere under sig.
Bliver nødt til at være grov: Du kan umulig have MLM erfaringer "fra marken" - og når du har forstået hvad MLM er, så vil du osse se hvor afsporet din oprindelig kommentar er. Nu skal du ikke tage mit direkte "angreb" ilde op - men sådan som du beskriver din opfattelse af MLM har intet med virkeligheden og "det tekniske" at gøre.
ALLE i et MLM selskab kan og skal kunne købe en given vare til nøjagtig samme pris. Ønsker de at gøre mere end blot at konsumere denne vare til eget forbrug, skal de ligeledes have mulighed for at sælge den til samme pris.
Det er fakta.
Der hvor INDTJENINGSFORSKELLENE ligger, er i hvor stort et netværk du selv er/har været med til at skabe. Det er de forskellige procentvise TILBAGEBETALINGER i provision gør forskellen - så igen har det intet med at gøre, at man sidder i "toppen af en pyramide". Faktisk er MLM som udgangspunkt den mest retfærdige måde at tjene penge på, for der betales efter fortjeneste: Har du været med til at skabe et stort netværk, tjener du store penge. Lille netværk, lille indtjening.
Mange har den forkerte opfattelse, at bare man er først/bare man er i "toppen af pyramiden" så er den hellige grav velforvaret. Det er forkert, for selvom du måske var en af de første til at starte eks. FLP, Herbalife, Nu Skin, LR osv. op i Danmark, er det ikke ensbetydende med du tjener penge eller tjener mere end andre. Det handler om hvor stort, stærkt, stabilt netværk du har skabt.
Mvh.
Bliv gratis medlem