Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

konkurrence MediaDirekt

Side 5 ud af 8 (78 indlæg)
Tilmeldt 7. Jan 06
Indlæg ialt: 234
Skrevet kl. 12:46 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

MediaDirekt ApS:
Ja - det er rigtig at mange har vundet 2. præmien og at kun en vinder 1. præmien. (her kan i se hvem der vandt sidste gang vi kørte samme konkurrence http://www.mediadirekt.dk/default.aspx?pageId=353)

Første gang jeg tilmeldte mig, og et par dage senere strøg med 2. præmien, var i august måned og da stod den samme Chrisal som "sidste måneds vinder" :-)

MediaDirekt ApS:
Når der så er "så mange" der har vundet 2. præmien, skyldes det jo også, som I selv skriver her, at mange takker NEJ  til præmien af forskellige årsager og derfor tilbyder vi jo så denne 2. præmie til en anden deltager.

Det lader til at de fleste her inde får meget hurtig besked om resultatet af lodtrækningen. Og I har også 3 vindere af 2. præmien på den side du henviser til, imens der kun står en gammel vinder af 1. præmien. Så I må da have fundet frem til en masse første præmie vindere med alle de lodtrækninger.

Hvor mange 1. præmier har I uddelt og hvem vandt disse 1. præmier?

 

Fra København
Tilmeldt 15. Dec 08
Indlæg ialt: 899
Skrevet kl. 12:53 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Kære MediaDirekt ApS

Du kan argumenterer her og til evigheden om hvor mange af jeres kunder er glade for jeres service, og genbestiller samt hvad i gør som ingen andre af jeres konkurrenter gør. I har jokket gevaldigt i spinaten, og istedet for at indrømme det, og rode bod på jeres aktivitet prøvet i at forsvare den, på trods af den forståelige utilfredshed. 

Mit råd, få den side ned omgående, om ikke andet så for at undgå flere skuffede "kunder" - i værste fald for at undgå en evt. politianmeldelse, om det så er på kant med loven må de afgøre.

Jeg synes i skulle gå tilbage til tegnebrættet og finde på en kampagne der ikke skaber massiv skuffelse blandt jeres prospekter, og derigennem skaber en større mulighed for at komme igennem med jeres andre - unikke - salgsargumenter, som folk så kan tage beslutning ud fra uden at være forblændet af en konkurrence-maske.

-Karsten

 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 12:59 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er da vel ret så forkert at sige at konkurrencen er ulovlig fordi den er købsbetinget?

I skal vel intet købe for at deltage i konkurrencen skal i? At præmien så er noget andet end i regner med er vel noget andet.

Jeg synes bestemt ikke at det er dårlig stil at have en præmie som er 50% rabat på et produkt. Det er set før og bruges flittigt. 
Problemet ligger måske så i at de ikke oplyser om dette til at starte med. Men i og med at det er 1 præmien som er den vigtige, er der vel intet galt i at 2 præmien er rabat.
Om der så er en vinder af 1 præmien er så et stort spørgsmål..... 

Se f.eks følgende link for en tilsvarende præmie. http://www.football-festival.dk/Nyheder.aspx?ID=15&Action=1&NewsId=277&PID=7
Her er selve præmien rabatten. Og det er fint fordi det giver værdi til brugerne. I føler jeg måske snydt fordi i ingen værdi har fået.

 

Mediadirekt burde gå deres konkurrenceopsætning igennem og gøre det på en bedre måde.

Ps. Tillykke med jeres 2 præmier Stick out tongue 

Fra Herlufmagle
Tilmeldt 10. Nov 06
Indlæg ialt: 3019
Fra  CFO Solutions ApS Skrevet kl. 15:13 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Greyzone:

Det er da vel ret så forkert at sige at konkurrencen er ulovlig fordi den er købsbetinget?

I skal vel intet købe for at deltage i konkurrencen skal i? At præmien så er noget andet end i regner med er vel noget andet.

Ja, man kan sagtens "deltage" i konkurrencen uden at betale, men man kan bare ikke vinde uden at betale! Big Smile ...og så er det i min verden en købsbetinget konkurrence.

 

Fra Torshavn, Færøerne
Tilmeldt 17. Dec 08
Indlæg ialt: 625
Skrevet kl. 15:20 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

kan kun tilføje... det er et håbløst tilfælde!!

overvejer næsten at melde mig til og vinde den 2 præmie så jeg kan skælde ud på den "uskyldige" sælger. :)

Hergeir HP Vang
Digital/Online Marketing Specialist & E-Concept Developer

hpv@puffin.consulting

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 20:07 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Martin E. Jensen - InvestorKapital.dk:
Ja, man kan sagtens "deltage" i konkurrencen uden at betale, men man kan bare ikke vinde uden at betale! Big Smile ...og så er det i min verden en købsbetinget konkurrence.

i din verden måske. Men sådan fungerer det bare ikke. Der er en første præmie (går vi da ud fra) som man kan vinde. Ergo er konkurrencen ikke købsbetinget. Men sjovt er det da.

Tilmeldt 27. Jan 08
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 12:44 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

Hej allesammen...

 

Jeg blev kontaktet af en Amino-bruger, der stillede mig et konkret spørgsmål vedr. konkurrencen udstedt af Mediadirekt, hvorvidt Chrisal A/S også reelt har vundet konkurrencen, da der tilsyneladende ( kan jeg se i tråden ) er stillet spørgsmålstegn ved ægtheden af denne.

Til dette kan jeg bekræfte, at Chrisal A/S har vundet en konkurrence hos Mediadirekt.  Dog har vi ikke vundet den 2 gange, som jeg se af et indlæg her på sitet - men blot een gang.  De 11.000 kr til brug af Ad-words er vi p.t. i gang med at formøble.  Efter jeg blev kontaktet og gjort bekendt med gevinsten, gik der 14 dage, før vi igen blev kontaktet med henblik på hvilke søgeord, vi ville have på kampagnen.  Disse søgeord er bl. a. Insektfangere, husmår m.fl.  Man burde kunne finde vort link i toppen / til højre af søgningen ved at søge dem via Google.

Jeg kan ikke rigtig kommentere omkring de såkaldte 2. præmier, som bliver kraftigt debatteret i nærværende tråd, da jeg ikke er blevet bekendtgjort med disse præmier - og har ærlig talt ikke undersøgt præmierne, inden jeg valgte at deltage.  Men er der egentlig ikke tale om et surt opstød fra diverse skribenter herinde, fordi man ikke har vundet ?  Man kan vel bare takke nej til tilbuddet - eller hvad ?

Retfærdighedsvis skal det siges, at jeg sidenhen er blevet kontaktet af en sælger fra Mediadirekt, der ville sælge os nogle ekstra ydelser i form af optimering af vort eksisterende site.  Hvilket jeg afslog, da jeg finder sitet OK, som det er p.t. ( www.chrisal.dk ).  Det har dog ikke haft indflydelse på vor igangværende Google-kampagne, der fortsat løber upåklageligt - og endda som top-3 placering.

Jeg kan godt følge idéen om, at forsøge et mérsalg til en glad vinder, så det lægger jeg ikke det store i.

Tilmeldt 27. Jan 08
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 12:46 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

Til ovenstående indlæg...

 

Afsendt af

 

Michael Hougaard

Adm. Direktør

Chrisal A/S - Dansk Skadedyrsservice

www.chrisal.dk

 

Tilmeldt 7. Jan 06
Indlæg ialt: 234
Skrevet kl. 13:01 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

salgsmoden:
er der egentlig ikke tale om et surt opstød fra diverse skribenter herinde, fordi man ikke har vundet ?  Man kan vel bare takke nej til tilbuddet - eller hvad ?

Sjovt som du blander gevinst og tilbud sammen...

For mit eget vedkommende, er det ikke et surt opstød, fordi jeg ikke vandt. Jeg vandt jo den store 2. præmie 2 gange ud af 2 forsøg

Jeg tillader mig bare at sætte spørgsmålstegn ved denne konkurrence, da det mest af alt ligner en smart salgsfidus. Og ikke mindst fordi der er så mange 2. præmier og kun den ene 1. præmie. Du har jo stået som "sidste måneds vinder" i snart flere måneder ;-)

Men stort tillykke til dig!

Fra Odense
Tilmeldt 27. Nov 07
Indlæg ialt: 15
Skrevet kl. 13:38 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 4 person

Vi har selvfølgelig taget de ting i skriver, til efterretning og derfor har vi lavet en forespørgsel hos fem 2. præmie vindere.

Og deres svar er som følger:


Jens Chr. Pedersen:

Det har været en ok oplevelse og det har bevirket at jeg har fået gjort min hjemmeside færdig og er blevet mere synlig på nettet.

 

Peter Sørensen:

Det kan da kun være positivt at vinde en præmie og det bedste er det der er gratis.

Lars Christensen:

Kampagnen har kun været igang i en uge og jeg har ingen respons fået fra nettet endnu, men det gode er, at jeg har fået den til halv pris.


Mette Møllgaard:

Det har været ok at vinde 2. præmien.


Anita Baægaard:

Det har været en positiv oplevelse at vinde 2. præmien og jeg kan mærke at der er mere søgning på min hjemmeside.



På baggrund af disse svar, vælger vi at lade konkurrencen køre færdig, da de kunder som takker ja – har en positiv oplevelse omkring det.


Som tidligere nævnt, har vi på tilmeldingen gjort opmærksom på, at præmien kræver egenbetaling.


Den næste 1. præmie vinder vil selvfølgelig også blive offentliggjort, når den er udtrukket.


Med venlig hilsen
MediaDirekt.dk

Side 5 ud af 8 (78 indlæg)