Hej Lone, Det er heller ikke alle, som behøver at blive bevidstgjort om deres stressniveau, eller hvad dette gør ved deres omgivelser, heldigvis; men det er der faktisk mange der ikke vil/kan erkende, fordi det er en af symptomerne ved stress, at fortrænge og fornægt, hvilket dog ikke er specifikt for stress, det er menneskeligt! Stress er en tilstand af fysiologisk forandring i form af bestemte hormoner og signalstoffer (hormonelle og biokemiske processer i hjernen og kroppen)! Denne forandring skyldes krav til vores fysiske eller mentale formåen via påvirkning fra ydre eller indre omstændigheder / årsager, som ikke nødvendigvis er negative (generelle psykologiske stress påvirkninger/stressorer), hvilket kan forstyrrer vores normale fysiske eller psykiske helbred (stress symptomer). Ovenstående vil egentlig sige, at stress kommer af krav fra omgivelserne, eller krav fra mig selv, som jeg ikke har ressourcer og kapacitet til at håndterer, hvilket giver en naturlig stress reaktion (aktivering af kamp / flugt proceduren), hvilket er okay, hvis dette ikke pågår over længere tid! Det jeg søger er hverdagshistorier, hvad har stress betydet for dig i dit liv, hvad betyder stress for dig i dit liv, hvad kom/kommer stress af hos dig, hvordan håndterede/håndterer du det; og meget mere, afhængig af hvad du, eller andre, har behov for og lyst til, at skrive om! De bedste hilsner Poul-Erik
|
faktion:Hej Lone,
Det er heller ikke alle, som behøver at blive bevidstgjort om deres stressniveau, eller hvad dette gør ved deres omgivelser, heldigvis; men det er der faktisk mange der ikke vil/kan erkende, fordi det er en af symptomerne ved stress, at fortrænge og fornægt, hvilket dog ikke er specifikt for stress, det er menneskeligt!
Stress er en tilstand af fysiologisk forandring i form af bestemte hormoner og signalstoffer (hormonelle og biokemiske processer i hjernen og kroppen)! Denne forandring skyldes krav til vores fysiske eller mentale formåen via påvirkning fra ydre eller indre omstændigheder / årsager, som ikke nødvendigvis er negative (generelle psykologiske stress påvirkninger/stressorer), hvilket kan forstyrrer vores normale fysiske eller psykiske helbred (stress symptomer).
Ovenstående vil egentlig sige, at stress kommer af krav fra omgivelserne, eller krav fra mig selv, som jeg ikke har ressourcer og kapacitet til at håndterer, hvilket giver en naturlig stress reaktion (aktivering af kamp / flugt proceduren), hvilket er okay, hvis dette ikke pågår over længere tid!
Det jeg søger er hverdagshistorier, hvad har stress betydet for dig i dit liv, hvad betyder stress for dig i dit liv, hvad kom/kommer stress af hos dig, hvordan håndterede/håndterer du det; og meget mere, afhængig af hvad du, eller andre, har behov for og lyst til, at skrive om!
Hej Poul-Erik.
Jeg synes faktisk, at det er sådan lidt halvpinligt, så jeg laver lige verdens mindste link til et indlæg jeg skrev for 2 år siden, hvor min snor for alvor knækkede. Inden da, havde den været knækket et par gange, hvor jeg havde arbejdet mig ud af det, men dér nåede jeg åbenbart min øverste grænse.
Jeg var nok lidt hurtigt ude, da jeg sagde at man ikke var i tvivl, for hvis jeg ikke havde benægtet hvor galt det stod til, var jeg jo nok ikke endt, hvor jeg gjorde. Men jeg vil fortsat skyde noget af skylden på den måde Stress beskrives i hverdagen. Du skriver selv, at "det er okay hvis det ikke pågår over længere tid", men ikke et ord om konsekvenserne ved at det gør det.
Jeg troede at jeg HAVDE haft det - og jeg troede at jeg var kommet OVER det. Jeg tog grueligt fejl og det kostede mig halvandet år væk fra mit arbejde - og har for så vidt fortsat stjålet den største arbejdsglæde fra mig. Jeg er tilbage på arbejde, ikke fordi jeg har synderligt lyst - men fordi min egenkapital tillod mig lige i underkanten af to år, uden indtægt.
Folk i dag, har stress og tager en uge til Mallorca og kommer udhvilede og 'raske' hjem - og når man så hører historier om folk, der er sygemeldt i årevis er det da klart, at man tænker at de bare er nogle skvatnakker, der burde tage sig sammen og at dét i hvert fald aldrig vil overgå en selv, når man nu brænder for det man laver.
På den måde er Stress - i hvert fald for mig, tabu og jeg kan stadig ikke få ordet over mine læber i forbindelse med min egen situation. "Jeg .. havde brug for en pause", siger jeg til folk, da jeg simpelthen synes at det som folk definerer som stress i dag, er så tåkrummende pinligt, at jeg ikke vil have det i nærheden af min person.
Jeg forsøger ikke at negligere, hvad nogle folk har måttet gennemgå - men jeg synes der har været for meget fokus på hvad jeg kalder "røvballestress", fra en eller anden, der er brudt grædende sammen i et supermarked en eftermiddag, fordi deres chef er en lort og deres mand surfer porno på internettet - og derefter høre, hvordan de fik det bedre igen i løbet af en forlænget weekend med flødeskumskager og aromaterapi og bare "rigtigt hyggede om sig selv".
Det er altså svært at tage alvorligt.
Og det er jo netop det vi skal. Fandt jeg ud af. Alt for sent.