Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan Tjener Just Eat osv. deres Penge

Side 2 ud af 7 (65 indlæg)
Fra Mageløs, Odense
Tilmeldt 29. Mar 05
Indlæg ialt: 958
Skrevet kl. 12:53
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Chiang Mai. Thailand
Tilmeldt 11. Jul 06
Indlæg ialt: 801
Fra  DennisKjaergaard.com Skrevet kl. 13:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Det gjorde jeg faktisk heller ikke selv....flovt, når Jesper Buch stifter af just-eat også er partner i vores reklamebureau Embarrassed

Fra København K
Tilmeldt 22. Aug 06
Indlæg ialt: 3349
Skrevet kl. 13:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Om de betaler i dyre domme - det ved pizzariaerne jo.

 

Jeg er glad for pizza og har spist rigtig mange gennem tiden - bestiller du pizza på justeat er det ganske almindeligt at pizzariaerne beder dig ringe og bestille en anden gang - og du kan måske forhandle dig til lidt rabat for ikke at gå igennem just-eat.

Jeg er ikke i tvivl om at de er "grådige" - men kun nok til at det stadig kan betale sig for pizzariaerne at være med.

De betaler jo ikke for en fax-maskine eller en bestillingsside - de betaler for at blive eksponeret på just-eat - for en fax-maskine og lidt hosting af en lidt speciel webshop har jo ikke nogen videre værdi i dagens danmark.

Fra Århus
Tilmeldt 13. Apr 09
Indlæg ialt: 117
Skrevet kl. 14:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for alle de fine svar, nu må mig og min ven finde noget andet at snakke om over den næste special øl ;-)

Jeg er dog ganske enig i at de betaler for markedsføring samt eksponering via just eat og at det derfor er ganske rimeligt at de betaler et månedligt abbonement for at blive eksponeret overfor en målrettet målgruppe som de måske ikke ville blive eksponeret overfor via deres egen hjemmeside. Hvor mange procenter af de forskellige ordrer de betaler ved jeg ikke, men personligt tror jeg ikke det er alverden men nærmere det månedlige abbonement for markedsføring og eksponering, men ved intet om det :-)

At pizzarierne beder kunderne om at bestille direkte fra dem næste gang er vel bare sådan gamet er...Dog mener jeg at man normalt ikke har personlig kontakt med det enkelte pizzaria før end pizzaen er uden for døren :-) Men måske de pizzariaer der gør på denne måde glemmer den markedsføring der ligger i at være med på just eat :-)

Men hvordan får just eat egentlig ordren fra just eat til det enkelte pizzaria ?

Mvh

Thomas

Fra Kolding
Tilmeldt 23. Oct 05
Indlæg ialt: 900
Fra  WORDPRESSKONSULENT ApS Skrevet kl. 15:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Thomas Kjeldgaard:

At pizzarierne beder kunderne om at bestille direkte fra dem næste gang er vel bare sådan gamet er...

Jeg er ikke den store pizzaria-pizza-spiser længere, men jeg har brugt just-eat siden 2000-2001 (og været bosiddende i 5-6 forskellige byer), og er aldrig nogensinde blevet opfordret til at bestille udenom just-eat. Jeg kan heller ikke forestille mig at det er helt efter reglerne.

Thomas Kjeldgaard:

Men hvordan får just eat egentlig ordren fra just eat til det enkelte pizzaria ?

Via omtalte faxmaskine.

--
Uffe Fey, WordPress-konsulent på fuld tid

Fra Chiang Mai. Thailand
Tilmeldt 11. Jul 06
Indlæg ialt: 801
Fra  DennisKjaergaard.com Skrevet kl. 15:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Thomas Kjeldgaard:
At pizzarierne beder kunderne om at bestille direkte fra dem næste gang er vel bare sådan gamet er...

Det er vist et spørgsmål om holdning

Hvis en service giver mig værdi, så betaler jeg gerne for den, hvis den ikke gør dropper jeg den helt.

Jeg er dog aldrig selv blevet udsat for denne påstand som Jørgen kommer med, men fuskere, platenslagere og amatøre vil vi nok alle støde på før eller siden.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Thomas Kjeldgaard:

Hej

Kom til at snakke med en ven om hvordan just eat og andre ikke betalings site egentlig tjener deres penge ?

Der er en meget lille smule ekksterne reklamer så det kan da ikke være fra det....Tror i restauranterne betaler for at være medlem ?

Mvh

Thomas

Just-eat tager vidst 10% pr. ordre. fra restauranten.

 

Nicklas Jørgensen

Fra Roskilde
Tilmeldt 29. Jan 06
Indlæg ialt: 60
Skrevet kl. 15:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

 

jeg vil sige at hver enkelt restaurant eller pizzaria betaler 11 % for enkelt ordre de modtager via gennem Just-eat.dk, samt er der en del firmaer som samarbejder med just-eat.dk hvor de så sælger deres produkter til den enkelte pizzaria eller restaurant, der fra tjener de os penge eller kommision kan man os kalde det..

samt har de os en årlige kontigent de betaler for hvilket beløbet er omkring 4000 kr om året...

 

hilsen.....

 

mustafa Gultekin

Fra København N
Tilmeldt 5. Mar 09
Indlæg ialt: 639
Skrevet kl. 16:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har heller aldrig oplevet at et pizzaria bad mig benytte dem direkte... så det er øjensynligt ikke så almindeligt som det bliver udlagt...

Læs om de 3 rygestop faser på www.endeligikkeryger.dk og lær om hypnose på www.hypnose1.dk

Tilmeldt 27. Jun 09
Indlæg ialt: 67
Skrevet kl. 16:49
Hvor mange stjerner giver du? :

@Jørgen.

Når det er sådan at Justeat kører med den politik at pizzariaer og restauranter SKAL leje faxen af justeat for 10.000 kr. så jo så er der også penge i almindelige små sager. Ved siden af betaler de også for de ordre der bliver udført, og det er også derfor de fleste pizzariaer og restauranter foretrækker at man bestiller over telefonen da de så får endnu mere i kassen på hver bestilling.

 

Side 2 ud af 7 (65 indlæg)