Et advokatfirma i Lyngby med speciale i selskabsret promoverer nu åbent SMBA-selskaber. Advokatfirmaet nævner en række fordele og nævner ingen ulemper i god overensstemmelse med, at der reelt da heller ikke er væsentlige ulemper.
De nævner dog ikke alle fordele ved denne selskabsform.
Jeg ser her helt bort fra SMBA-modstandernes vedvarende propaganda og mistænkeliggørelse af denne ene selskabsform.
De har en gør det selv pakke via et dokument service datterselskab, som også tidligere har promoveret SMBA-selskaber. Nu sker det direkte via advokatfirmaet. Jeg har tidligere refereret til dokumenter.dk som en billig ydbyder af rutinemæssige selskabsdokumenter.
Jeg citerer fra:
http://www.selskabsadvokaterne.dk/eng/juridiskartikel/42/
S.m.b.a – selskab med begrænset ansvar – Ingen kapitalkrav – Iværksættervenlig
"Hvis du synes, at der er for mange bindinger ved et aktie- og anpartsselskab, bør du overveje alternativet selskab med begrænset ansvar også kaldet S.m.b.a.´er. Med få regler på området, er der så mange forenklinger, lettelser af administrative byrder og muligheder ved denne selskabsform, at det er svært ikke at tænke, hvorfor ikke.
Der er ingen håndfaste eller stive regler for et S.m.b.a. i forhold til et aktie- og anpartsselskab, og mulighederne for at aftale, konstruere og skræddersy selskabets vedtægter så de passer til ens egne behov, er langt større ved et S.m.b.a. end ved aktie- og anpartsselskaber. Det vil sige, de fleste forhold kan aftales og nedskrives til den mindste detalje, så der ikke senere opstår tvivl, om hvad der skal gælde og aftalt. På denne måde sikres også, at der ikke efterfølgende er lange retssager ved eventuelt uenighed.
For at få registreret et S.m.b.a. hos Erhvervs- og Selskabsstyrelsen er det væsentligt, at selskabet ikke minder om et ”skjult” ApS eller A/S. Minder et S.m.b.a.’s vedtægter om vedtægterne for et ApS eller A/S, vil registreringen blive nægtet hos Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.
Hvorfor vælge at S.m.b.a.
Der kan være mange grunde til at drive virksomhed i et selvstændigt selskab, men den typiske grund til at opstarte et ApS eller A/S samt omdanne en enkeltmandsvirksomhed til et aktie- og anpartsselskab, er at deltagernes økonomiske risiko begrænses til værdien af deres selskabsandel, også kaldet ”begrænset hæftelse”. Hvis selskabet kommer ud i økonomiske problemer og det skulle gå så galt at selskabet erklæres konkurs, vil kreditorerne ikke kunne gå imod den enkelte ejer, men alene selskabsandelen. På denne måde vil ejeren ikke skulle gå fra hus og hjem og dermed er resten af familien sikret. Dette gælder også for S.m.b.a.
Omdannelse eller opstart af et aktie- og anpartsselskab kræver en startkapital på kr. 500.000 eller kr. 125.000, som kan være svær at fremskaffe, og kapitalen skal være der hele tiden. Dette kapitalkrav er ikke nødvendig for at opstarte et S.m.b.a. Derfor er det nemt og du kan starte et S.m.b.a. fra dag et og dermed begrænse din økonomiske risiko, bare ved at drive virksomheden som et S.m.b.a.
De eneste og få regler om S.m.b.a., findes i lov om erhvervsdrivende virksomheder og indeholder krav om navn, tegningsret (hvem har legitimation til at forpligte selskabet), registrering af selskabet og eventuel likvidation, ligesom krav om at selskabet skal anmeldes til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.
Fordele ved et S.m.b.a.
De samlede fordele ved et S.m.b.a. er følgende:
· Der er ingen kapitalkrav
· Aktionærlån er tilladt
· Der er mulighed for udbytte flere gange om året
· Som udgangspunkt er der ingen regnskabspligt til Erhvervs- og selskabsstyrelsen, medmindre selskabet bliver meget stort
· Fuld anonymitet
· Ind- og udtræden af nye medlemmer i selskabet giver ikke uheldige skattemæssige konsekvenser
· Ingen formkrav omkring afholdelse af generalforsamling
Netop disse fordele og grunde er med til at du skal overveje at starte et S.m.b.a., men det er dog vigtigt at slå fast, at vedtægter i et S.m.b.a. væsentligt skal adskille sig fra vedtægterne i et ApS – så et S.m.b.a. er mest egnet i de situationer, hvor man f.eks. har behov for en mere utraditionel selskabsløsning med f.eks. variabel kapital og/eller et krav om at alle ansatte er ejere af virksomheden."