Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan får man som iværksætter en idé, som kan gøre en til millionær?

Side 3 ud af 3 (24 indlæg)
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 00:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er en ægte ide mager, men jeg er dog ikke millionær endnu. Udfordringen er ikke ideer, men det at føre dem ud i livet.
Jeg fik for 6-7 år siden en ide til IT netværks udstyr, som ikke eksisterede nogle steder, og behovet var stort. 2 år siden opdager jeg et firma som lancerer dette helt nye produkt (min ide), og de tjener millioner på det nu. Grunden til at jeg ikke gik videre med det(selvom jeg havde lavet en prototype som virkede) var at jeg var 17 år gammel, havde ingen penge til at patentere produktet, og nosserne sad vist stadig oppe i maven og ikke der hvor de burde. I teorien var det ikke så slemt, jeg sku bare ha taget et lån og ført det ud i livet. Evt. kontaktet en partner. Så havde jeg skrevet dette indlæg, lidt anderledes fra en lækker lejlighed i Monaco.

Når det er sagt, så VED jeg at jeg bliver millionær. Det er bare et spørgsmål om tid. Om nogle år kan jeg hive denne besked frem, og se at jeg havde ret.

Du behøver ikke nødvendigvis den helt store ide for at blive millionær. Hvad med 10 mindre ideer, som alle genererer penge for dig?
Hvad med 20 mindre virksomheder som er styret af andre, eller som er automatiserede som står og laver penge til dig, uden at du behøver gøre noget.

Det er fint at knokle, og svede osv. for at opnå et mål. Men hvem gider arbejde 70 timer om ugen, for at opretholde ens standard og indkomst. Hvorfor ikke "Make and forget", og så kun vedligeholde tingene så de altid har en fast indkomst.

Det er dette jeg er i gang med. Og jeg er på ingen måde i tvivl om at jeg bliver multi millionær. Mine største bekymringer ligger i aftaler med PBS, og hvordan jeg får mest ud af mine mange penge. For jeg ved at pengene kommer, på den ene eller anden måde.

 

Ps. Held og lykke med det. Think out of the box. Og nogle gange gøre det som andre gør 1% bedre ;)

Fra København
Tilmeldt 27. Dec 05
Indlæg ialt: 295
Skrevet kl. 09:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Ideer som man kan tjene penge på er sjældne. En ide er sådan set bare noget information, og at tjene penge på den er at drive forretning. Når du snakker om "en ide" og ikke "flere ideer", så er det et sprogbrug der normalt betyder at ideen er en ide til en forretningsplan. F.eks. at sælge is på bellevue, lave et møntvaskeri på Nørrebrogade eller lign.

Min erfaring er, at man kan øge chancen for at finde på en god forretningsplan ved at:

- Have en solid grundviden om nogle ting, f.eks. om kunst, IT, fysik, landbrug, maskiner osv. Jo mere man ved, jo flere ting kan man se og gøre.

- Komme ud i forskellige brancher. Der er utrolig mange smarte ting i denne verden, som kun få brancher har opdaget. Men hvis noget virker i en branche, hvorfor så ikke også i en anden? F.eks. mangler der p.t. rigtig gode IT løsninger i visse steder i bygge- og anlægsbranchen, og sundhedssektoren eksploderer i størrelse i de næste 10-20 år, med gode muligheder for at komme ind i den branche.

- Bruge sit netværk til sparring, især mht. at finde fejl i ideerne. Iværksættere fejler ofte på fejl de ikke selv kan se, og ikke på mangel på ambitioner.

Det er vigtigt at indse, at 10 hjerner opnår mere på samme tid end 1 hjerne, og at man derfor skal involvere andre på en måde, så de rent faktisk gider. Hvis de ikke gider, så er ideen enten ikke god nok, du snakker med de forkerte, eller også er du ikke god nok til at indrette din kommunikation til andres måder at tænke på. Husk også at vælge netværket med omhu - der er rigtigt mange, der vil være med i noget, der bliver en succes, uden at de rent faktisk kan bidrage med noget værdifuldt, men de prøver at komme med, og lyder ofte enormt kompetente, når de snakker.

Husk også, at den der er god til at opfinde ting, sjældent er god til at føre en forretningsplan ud i livet, om omvendt. Hvis man vil begge dele, så bør man være mindst 2 fuldtidsaktive i firmaet - det viser alle erfaringer.


Tilmeldt 18. Sep 12
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 17:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej, jeg har det ligesom dig, ideer, ideer og atter ideer der bare kommer flyvende ind i hovedet, jeg har en god idé men ingen at dele den med for den findes ikke der ude i virkligheden. Kunne godt tænke mig en sparrings partner for at kunne realisere og blive vejledt for evt om hvordan man kommer igang. mvh marianne ps. millionær det er svært at sige lige hvordan man bliver det.

 

Tilmeldt 20. Oct 15
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 19:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er små 15 år og vil gerne være selvstændig, og har prøvet og læse lidt her og der og jeg ved det ikke bliver nemt, men jeg er klar på at bruge tid, de penge jeg har for at få det til at lykkes, jeg ved bare ikke hvad jeg skal og hvordan jeg skal gøre det.

Nu vil jeg høre folks mening til hvordan jeg skal gøre og hvad jeg skal gøre, jeg ved at mulighederne er begrænset for en på min alder, men det bliver bare en mere udfordring.

Gerne ider, men det vil folk nok helst selv bruge. Fair nok

Gode råd vil jeg rigtig gerne have.

Side 3 ud af 3 (24 indlæg)