Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Pc-reparation - 8870 Langå - haster

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)
Fra Sorø
Tilmeldt 21. Jun 06
Indlæg ialt: 1867
Fra  joma company Skrevet kl. 14:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Susanne!

Har nu efter vor tlf.samtale set dine svar i tråden her. Ok du har kørt menuen "Find og Ret Fejl" og det blev gennemført forstår jeg. Du fik beskeden MS 2003 er installeret - det betyder jo at du nu har geninstalleret/repareret Office installationen. Så syntes jeg ikke du skal foretage dig noget de næste dage andet end at se om word-køre stabilt!

Men som nævnt på tlf. og her så HUSK også at tage kopi af alle dine arbejdsfiler og gem dem på en ekstern harddisk!

Ikke Hvis men Når maskinen går ned taber du alt uden at have denne back-up!

Hilsen john

mvh john sommer
Star|Iværksætter med Network Marketing - JOMA Company|Star
|se: Om mig i min Amino-profil|Star

Fra Østjylland
Tilmeldt 9. Aug 06
Indlæg ialt: 89
Fra  Sprog og Kontor Skrevet kl. 16:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej John

Tak for snakken - og rådet her. Om it og dens velsignelser/forbandelser er der lige så mange meninger, som der er mennesker, der udtaler sig om emnet... det er (også) derfor, vi på brugerplanet er på herrens mark, når der sker noget uventet.

Under alle omstændigheder vil jeg have fremskaffet en cd-rom, just in case - og en bærbar skal jeg alligevel have på et tidspunkt, så jeg kan arbejde andre steder end herhjemme.

Som nævnt og vist skrevet et sted længere oppe har jeg en Maxtor One Touch (III USB 2.0, 300 GB), som jeg bruger til at køre backup nogenlunde jævnligt. Hvis ikke du kender den, kan du læse mere her: http://www.maxtorsolutions.com/en/catalog/OTIII_USB/.

Fra Herning
Tilmeldt 6. Jan 06
Indlæg ialt: 692
Skrevet kl. 19:34
Hvor mange stjerner giver du? :

evt. når du alligevel går til ro i nat, prøv lige at sætte den til at lave en scandisk /surface /autofix, kunne godt tyde på at du er ved at have en disk der kan stå af..

 

dbh

Brian 

Fra Østjylland
Tilmeldt 9. Aug 06
Indlæg ialt: 89
Fra  Sprog og Kontor Skrevet kl. 17:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej kære Aminoer

Jeg skylder at følge op på pc-historien fra november, så vi måske alle sammen kan blive lidt klogere Geeked - jeg prøver at gøre det kort:

1. Et par CAT-værktøjer blev flyttet fra Word til en anden mappe, det hjalp (heller) ikke.
2. Word-fejlfinding og -retning hjalp ikke.
3. Diskdefragmentering hjalp ikke på sigt (jeg fik problemer igen i december).
4. Min pc-leverandør fik maskinen ind til tjek, genindlæste MS Office og isatte en ny harddisk (så blev jeg dét fattigere...). Men - de kunne ingen fejl finde, selvom de gravede så dybt, de overhovedet kunne (!). Først til sidst gik der en prås op for dem (regner vi med, indtil videre, i hvert fald...):
De har tidligere været ude for, at en printer (vistnok endda netop af den type, jeg har, en HP Officejet) "konflikter" med et softwareprogram, og jeg har bl.a. forskellige ordbøger installeret. Da jeg så, efter at have hørt dette, nævnte, at jeg for nylig var blevet opmærksom på, at det netop var, når printeren var tændt, at der var problemer med at starte én af ordbøgerne op, ja, så lød der nærmest et lettelsens suk. Hvis bare jeg havde tænkt på dét noget før, kunne de have fået printeren med og så sikkert have fundet fejlen. Og så kunne jeg have sparet harddisken... Nå, men så har jeg da en enorm kapacitet nu - og den gamle harddisk liggende som reserve Smile.
5. Efterfølgende gik der nogle dage, før jeg turde tilslutte printeren igen. I den periode var der absolut ingen problemer.
6. Der har, indtil nu (7-9-13), heller ikke været problemer siden. Ordbogen er stadig installeret, men jeg har den sjældent åben.
7. Nu håber jeg så selvfølgelig, at maskinen ikke begynder at brokke sig igen. Hvis den gør, vil jeg nok i første omgang afinstallere ordbogen. Og hvis det så ikke hjælper - tja, så foreslår pc-manden en ny printer...

Er der noget at sige til, at man som it-ikke-nørd har svært ved at finde ud af, hvad man bør/kan gøre...

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)