Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Skal man aflevere et værelse nymalet, når man kun har boet der 5 måneder?

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)
Fra 4261
Tilmeldt 14. Feb 09
Indlæg ialt: 4217
Fra  RÅD & MAL Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Er en lejekontrakt i sine beskrevne bestemmelser ikke det som kaldes udtømmende, træder lejelovens bestemmelser i kraft. Ved fraflytning specielt lejelovens § 98.

Man skal også skelne imellem ny istandsat og nymalet.

Bo periode er også afgørende

Endvidere påhviler den indvendige vedligeholdelse normalt lejer.

I det følgende er det lejelovens generelle bestemmelser jeg beskriver. Særlige aftaleforhold lejer og udlejer skal være beskrevet og nedfældet skriftlige i en standardkontrakt, herunder i kontraktens § 11 (særlige vilkår).

Aftaler der strider imod lejeloven er ugyldige, da man skal huske på at lejelovens er en beskyttelse lov. På samme måde med hundeloven m.m.

Altså til beskyttelse af den svage part, som ofte er lejer. men det modsatte kan også være tilfældet.

Istandsættelse ved fraflytning, består af 2 begreber. NI beløb (normal istandsættelse) og total istandsættelse/Udvidet istandsættelse (TI beløb).

Som ofte er "lig" med et indbetalt depositum. Men der kan også være vedligeholdelseskonto for visse lejeforhold.

5 måneders bo periode vil ved "normal" brug, kræve maling af lofter og vægge. denne pligt træder i kraft ved 3 mdr. bo periode og derover. Altså også anset hvor meget man har brugt værelset. den nye skal ikke lide under forgængerens manglende vedligeholdelse.

Resten træværk (dør paneler m.m.) vinduer, gulve m.m. kræves ved længere lejeperiode, altså længere end 3 mdr.

Dette beløb vil udgiftsmæssigt altid løbe op i mere end maling af loft og vægge. derfor vil en totalistandsættelse (TI beløbet) normalt kunne kræves ved omkring 8 års bo periode.

Dette afhænger også af lejer adfærd, f.eks. ryger eller ej, vilde fester, høje stilletter m.m.

Jo mere afvigende fra "normen" jo mere kan forlanges malet og jo bedre adfærd, jo mindre kan forlanges malet af TI beløbet.

Den fraflyttende skal have bonus for pæn adfærd.

Som du beskriver pågældende lejeforhold, kan kræves maling af loft og vægge udført håndværksmæssigt korrekt.

Gulvet ??? ved normal adfærd ikke maling af det. Gulvet bør kunne holde til 5 mdr. bo periode, og hvis ikke er arbejde forinden og lejers i brugt tagen udført ikke kvalitetsmæssigt korrekt.

Udlejers "dårlige arbejde" kan ikke væltes over på den fraflyttende lejer.

Fra Århus
Tilmeldt 23. Jun 14
Indlæg ialt: 168
Fra  Paragraf Advokaterne Skrevet kl. 22:41
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 2,0 stjerner givet af 1 person

Som lejekontrakten er formuleret, og da værelset rent faktisk var nymalet, da lejer flyttede ind, så kan du også kræve, at hun afleverer det nymalet, når hun fraflytter.

Det er helt uden betydning, hvor længe hun har boet der. Det afgørende i den sammenhæng er , at du ved genudlejning over for en ny lejer ikke kan sige, at værelset er nymalet, når der har en boet en lejer i mellemtiden. Der findes domme, hvor lejere er blevet dømt til at betale over 40.000 kr. i istandsættelsesomkostninger, selvom de kun har boet i en lejlighed i få måneder.

Så du har retten til at kræve værelset nymalet. Maler lejer ikke selv, skal du få en professionel maler til at male det, og så sende regningen til lejer.

(Folketinget har i øvrigt lige vedtaget at ændre disse regler, men det træder tidligst i kraft til nytår)

Advokatfirmaet Paragrafadvokaterne

Advokatbistand - Selskabsret - Ophavsret - Lejeret - Erstatningssager - Inkasso

Fra 4261
Tilmeldt 14. Feb 09
Indlæg ialt: 4217
Fra  RÅD & MAL Skrevet kl. 23:06
Hvor mange stjerner giver du? :

@ Søren Vasegaard Andreasen

" Det er helt uden betydning, hvor længe hun har boet der "

Nej det er det ikke.

Hvorfor har netop vedligeholdelseskontos løbende indbetalinger, og dermed forskellige beløb til anvendelse Wink 

Søren Vasegaard Andreasen:
Så du har retten til at kræve værelset nymalet
Ja det er også det jeg skriver.

Du glemmer dog også at fortælle Wink, at lejer har lov til at male selv, så længe det er håndværksmæssigt korrekt udført.

Og så længe lejer ikke er fraflyttet og har dispositionsretten over lejemålet, kan udlejer ikke bare så dan, uden videre sætte egne håndværkere på opgaven.

Din fremstilling kommer tial at bære præg af, at det ikke er lejeloven vi taler om, men din egen udlejerlov Wink

Og netop de kommende nye regler, er for at beskytte netop lejere i private lejemål, som nærværende lejemål formodentlig hører under ???

Og netop i forbindelse med fraflytning. hvor der i denne type lejeforhold er ca. 5 gange så mange sager som i "organiserede" lejeforhold Wink

Fra Århus
Tilmeldt 23. Jun 14
Indlæg ialt: 168
Fra  Paragraf Advokaterne Skrevet kl. 07:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg forholder mig alene til, hvordan reglerne er på nuværende tidspunkt. 

Nu ved jeg ikke, om der er en vedligeholdelseskonto for det pågældende lejemål, men når først lejer har opsagt lejeaftalen (eller er blevet opsagt), så kan lejer ikke bruge af en eventuel vedligeholdelseskonto. 

Det er rigtigt, at lejer selv kan få malet, så længe hun har dispositionsretten (nøglerne) til lejemålet. Når først nøglerne er afleveret, har lejer ikke selv ret til at male. Men hvis lejer selv vil male, bør hun af bevismæssige hensyn få en professionel maler til at udføre arbejdet, så hun efterfølgende kan fremvise en faktura på, at arbejdet rent faktisk er udført.

Jeg fastholder, at tidsrummet lejer har boet i lejemålet er ligegyldigt i forhold til, om udlejer kan kræve nymalet. Det ligger der adskillige domme på. 

Hvad der er fair i denne sag, vil jeg ikke forholde mig til. Jeg forklarer alene reglerne, som disse forstås og benyttes i praksis, også i boligretten, hvor denne type sager ofte er at finde.

Advokatfirmaet Paragrafadvokaterne

Advokatbistand - Selskabsret - Ophavsret - Lejeret - Erstatningssager - Inkasso

Fra 4261
Tilmeldt 14. Feb 09
Indlæg ialt: 4217
Fra  RÅD & MAL Skrevet kl. 08:18
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Søren Vasegaard Andreasen:

Jeg fastholder, at tidsrummet lejer har boet i lejemålet er ligegyldigt i forhold til, om udlejer kan kræve nymalet. Det ligger der adskillige domme på. 

Hvad der er fair i denne sag, vil jeg ikke forholde mig til. Jeg forklarer alene reglerne, som disse forstås og benyttes i praksis, også i boligretten, hvor denne type sager ofte er at finde.

Hvad der er fair er et elastisk begreb.

Jeg forholder mig også til hvad der er gældende af regler, min erfaring som udlejer og erfaring med boligretten Wink

Du kan da læse at der er tale om et privat lejeforhold. Ergo så tror du der er en vedligeholdelseskonto ? Wink

Jamen men jeg fastholder også at lejeperiode har en betydning.

Og hvad vil du bruge i nærværende bruge en oplysning om, at der er domme hvor lejer har betalt 40.000 kr. Wink

Du tror vel ikke at udlejer kan i denne sag komme igennem med dette ??? Wink

Nu kan jeg læse på din personlige profil at du er advokat. Javel så er jeg bare glad for, du ikke er byretsdommer med din fremstilling og promis for sagen Wink

God weekend

Og til udler og lejer ja så er det rigtigt, at det ville være en god ide for lejer at sætte et momsregistret malerfirma på opgaven og betale dette formodentlig omkring 2.5oo kr.Wink 

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)