Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Ejendomsmarkedet i Thailand

Side 2 ud af 13 (123 indlæg)
Fra Khanom, Thailand
Tilmeldt 4. Jan 12
Indlæg ialt: 103
Fra  Thai Sunshine Developments Skrevet kl. 09:21
Hvor mange stjerner giver du? :

larslander2:

Hej Kristian

Gælder de samme regler på Filippinerne ?

 

Hej larslander2,

Jeg er ikke så meget inde i Filippinerne, men mener de har "samme problem" med at udlændinge ikke kan eje jord der, så man må ty til langtidslease.

Men der er måske en anden der kan hjælpe dig, ellers er der sikkert en masse oplysninger om det hvis du søger på Google....og i de Filippinerne foras der findes på nettet.

Filippinerne har dog den fordel i forhold til Thailand at de kører bil i samme side som i Danmark og taler Engelsk Big Smile

Fra Slagelse
Tilmeldt 9. May 09
Indlæg ialt: 742
Fra  Bureau Kronberg Slagelse.News Skrevet kl. 09:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Flemming Bo Sørensen er både delevoper og ejendomsmægler, og naturligvis kan en ejendomsmægler siger lidt mere, end folk der ikke er i branchen.

Nu er det et lidt anerledes branche at sælge nye projekter for udlændinge end "traditionelle" villaer/lejligheder, da vi så taler om to markeder. Køber bor i det ene marked, og det købte er i et andet marked.

Dog er det mit indtryk, at det er de billige boliger/løsninger, som aktuelt efterspørges.

Det er samtidig mit indtryk, at en Thai ikke sælger billigere, fordi markedet er presset - så venter han bare.

Hilsen, Robert

Fra Khanom, Thailand
Tilmeldt 4. Jan 12
Indlæg ialt: 103
Fra  Thai Sunshine Developments Skrevet kl. 09:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Robert. Ikke for at være en flueknepper, men Flemming Bo er developer med stort D. Han sælger kun de ejendomme han selv bygger og det gør ham ikke til ejendomsmægler i den egentlige forstand jeg forstår ved at være "real estate broker".

Men naturligvis kan Flemming Bo komme med en masse gode råd og vejledning for han har jo arbejdet med husbyggeri og salg i Hua Hin i mange år og kender sikkert mange andre områder og har mærket tendensen på sin egen krop, ihvertfald i Hua Hin.

Fra Khanom, Thailand
Tilmeldt 4. Jan 12
Indlæg ialt: 103
Fra  Thai Sunshine Developments Skrevet kl. 09:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Og glemte lige at sige at Robert har ret. Det er de billige boliger/lejligheder der er mest efterspurgt og som sælger mest og hurtigst. Især lejligheder der sælges off plan fuldt møblerede for under 1.5 millioner Thai Baht de går som varmt brød!

Fra Nordsjælland
Tilmeldt 27. Jun 10
Indlæg ialt: 62
Skrevet kl. 11:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Kristian Olsen:
Jeg mener, hvad kender Hr og Fru Ligusterhæk fra Smørumnedre Overdrev til ejendomsmarkedet i Thailand? Det blir da rent "goddaw mand, økseskaft!" :D

Hej Kristian

Det kunne feks være en investor, der havde noget nyttig viden. Og ikke kun hr. og fru. Ligusterhæk.

Men jeg synes da alle skal være velkomne til at deltage i debatten.. Kan godt være jeg var lidt for hurtig til at generalisere alle ejendomsmæglere, der findes jo også hæderlige i den branche. 

Kristian Olsen:
Den bedste måde at tjene gode penge på er ved at købe off plan lejligheder før de bliver bygget og så sælge dem igen når de er klar til indflytning. Der tjener du typisk mellem 25 og 40%. Bare husk du skal være hurtig og købe indenfor de 49% med udenlandsk ejerskab!

Men er der ikke risiko for at selskabet der opfører projektet går konkurs undervejs, og så er der vel ikke meget fortjeneste til investoren?

Kristian Olsen:
Financiering er der rig mulighed for, men kun hvis du som udlænding køber lejlighed. Så kan du få financiering på til 80% af købsprisen, hvis du kan dokumentere din løn eller du har en pæn bankkonto.

Hvad kan man forvente at skulle betale i rente?

 

Fra Slagelse
Tilmeldt 9. May 09
Indlæg ialt: 742
Fra  Bureau Kronberg Slagelse.News Skrevet kl. 12:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kender godt Flemming, og har er ikke developer i alt, hvad han sælger.

Prøv at kigge på hans hjemmeside: Hua Hin og Jomtien.

Der står fx: "I Hillside Hamlet er kvaliteten i højsædet. Der bygges som i vores egne ORIENTAL-projekter i dobbeltstens ydervægge, og der piloteres under husene. Vi ser frem til at høre fra dig, så vi sammen kan planlægge dit næste besøg til Thailand."

Hilsen, Robert

Fra Khanom, Thailand
Tilmeldt 4. Jan 12
Indlæg ialt: 103
Fra  Thai Sunshine Developments Skrevet kl. 12:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Tv3.

For ikke at blive taget med bukserne nede når du køber off plan,så må du researche de firmaer der står bag byggeriet.

Gå LAAANGT udenom de "cowboys" der prøver at sælge deres første projekt for lige at score et par hurtige millioner. Ikke fordi de sandsynligvis er banditter, men fordi de ikke har erfaringen med det og dermed let kan komme ud i problemer med at få solgt og dermed ikke have nok penge til at bygge for.

Hold dig til dem med en lang og stabil liste over projekter de tidligere har fuldført med success. Så står du godt! For konkurrencen er så hård her at bare een klage der bliver luftet er nok til at de mister mange, mange nye købere! Så det undgår de for enhver pris.

Renten for financiering varierer fra 5.25% til 7% sådan ca. Ikke alle banker vil financiere for udlændinge, men jeg har selv gode erfareinger med UOB fra Singapore der også har afdelinger i alle større byer i Thailand. De var iøvrigt også de allerførste der tilbød udlændinge lån til lejligheder. Men vær opmærksom på at du skal være under 65 for at få et lån, og løbetiden kan maximum være intil du fylder 65. Så hvis du er 45 kan du få et låne over 20 år. Hvis du er 60 skal du betale tilbage over 5 år.

Jeg har skrevet en artikel om det her på min blog men ved ikke om det er tilladet at linke til den? Men her kommer den, så må modetator slette den hvis det er ulovligt. (Den er på engelsk)

http://desperatehousebuyers.com/2012/03/11/are-foreigners-allowed-real-estate-finance-in-thailand/

Håber det giver mening?

Fra Nordsjælland
Tilmeldt 27. Jun 10
Indlæg ialt: 62
Skrevet kl. 12:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Kristian Olsen:
Renten for financiering varierer fra 5.25% til 7% sådan ca. Ikke alle banker vil financiere for udlændinge

Ja det er da noget helt andet end de danske flex renter der jo i øjeblikket er på under 0,5%.

`Ved du om de danske banker villige til at være med på legen?

Fra Khanom, Thailand
Tilmeldt 4. Jan 12
Indlæg ialt: 103
Fra  Thai Sunshine Developments Skrevet kl. 12:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror alle der interesserer sig bare lidt for Thailand og har et TV kender Flemming Bo Sørensen Big Smile

Jeg kan se du har ret, Robert. Han har 3 ejendomme til salg udover sine egne projekter...så han må jo så være broker også Wink

Fra Khanom, Thailand
Tilmeldt 4. Jan 12
Indlæg ialt: 103
Fra  Thai Sunshine Developments Skrevet kl. 13:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Tv3.

Ja, det er dyrt at låne penge i Thailand!

Også dyrt at have et kreditkort. VISA kræver f.eks. 28% renter, det er eddermame helt sygt! Surprise

Ringkjøbing Bank låner gerne ud til folk der vil investere i ejendom i Thailand, hvis du kan stille sikkerhed for lånet, eller i det mindste betale en pæn udbetaling. De er som regel fast inventar ude i Bella når der der Bolig I Udlandet messer!

Jeg har også haft klienter der har fået boliglån i deres egen bank. Du koster vel ikke noget at spørge dem? Wink

Side 2 ud af 13 (123 indlæg)