C2A = Call to action |
Hej Thomas
Thomas Frost:Du skriver noget om at du har fået lavet noget SEO, men jeg må indrømme jeg har svært ved at se hvad dine sider er blevet optimeret til.
Hvilke keywords og områder har du satset på til hver side?
Det SEO jeg har lavet har jeg lavet selv, så det er ikke på professionelt niveau.
Titles, Description, h1, h2, h3, osv. title og alt på links og billeder.
Så ville jeg se om det virkede og det gjorde det på et par af søgeordene, dvs jeg kom frem i søgeresultaterne, men der var kun et par personer der henvendte sig i løbet af et par måneder (godt jeg har arbejde ved siden af). En af dem laver jeg noget optimering for nu.
Thomas Frost:Udover det er det vigtigt at få nogle referencer på. Om du så skal arbejde gratis i starten så betaler det sig at have nogle gode referencer.
Ja jeg har da lavet nogle sider gratis eller næsten gratis, men der var folk tidligere der syntes at de ikke skulle med, da de var for Brian agtige med biler og babes osv. Det var jo det kunden ville have, så det skulle jo være sådan.
Jeg vil se om jeg kan komme med nogle tilbud på gratis arbejde for referencer, tak.
Thomas Frost:Generelt sælger din tekst ingenting, og jeg er faktisk også lidt i tvivl om hvor mange der egentlig efterspørger de ting du tilbyder. Men det kan sagtens være fordi jeg ikke helt har forstået det. Men som jeg forstår det er det hovedsagelig HTML og CSS du laver, og det er rimelig svært at sælge kun det, til slutkunden, ja eller bureauer for den sags skyld.
Det jeg sælger skulle være en optimering af hjemmesider, som ikke længere følger med tiden. Dvs. sider der ikke er opsat korrekt i HTML og CSS.
Derudover tilbyder jeg at gøre folks sider mere dynamiske ved brug af PHP til fx tilmelding til nyhedsbreve eller en simpel kontaktformular på hjemmesiden (som mange stadig ikke har), registrering af brugere osv.
Det er også det jeg mener med CMS. Det ville være et CMS jeg laver fra bunden med de funktioner den enkelte kunde ønsker.
Thomas Frost:Du skal også overveje om din pris er den rigtige som nybegynder uden referencer.Da vi startede arbejdede for ingen penge. Hellere have kunder i biksen til næsten ingen penge, end at sidde med en dyr timepris og lave ingenting. Gradvist som vi har fået mere at lave er prisen blevet sat op. Samtidig har vi løbende fået nogle referencer og ikke mindst en masse erfaring med at arbejde med kunder og projekter.
Det har du ret i, men jeg synes ikke prisen er høj. Hvis folk henvender sig og skal have lavet noget tilbyder jeg som regel en fast pris for et givent stykke arbejde, selvom jeg så ikke tjener så meget, men det kræver at folk henvender sig eller at jeg henvender mig til dem.
Thomas Frost:Nu sidder jeg lige og ser på dine nyheder. Du skriver f.eks. om responsive design og skriver at det er noget "I" kommer til at arbejde med i fremtiden. Det sælger intet at skrive sådan. Det hedder "Vi har stor erfaring med responsive design og du kan se tre eksempler vi har lavet her bl.a bl.a bl.a".
Ja det er måske også en for stor mundfuld ligenu. Jeg har kun lavet et site der er responsive indtil videre. Det var mest ment som en oplysning om at jeg ville tilbyde det når jeg var parat.
Thomas Frost:Mine bedste råd er at få en tektforfatter til at gennemgå hele din side og samtidig lave noget sider som du kan bruge som eksempler på hvad du kan. Derudover skal du vurdere om der er et marked for det du sælger og eventuelt se om der skal satses på lidt andre ting eller om du skal specialisere dig i noget ekstra.
Ja tak det er nok det jeg lige skal have styr på.
Tak for svarene de er brugbare.
Mvh Jens Andersen