Vi fik svar fra vores advokat i dag, som afholder kurser i markedsføringsloven. Så han ved vel hvad han snakker om.
Vi må gerne sende en ny mail til eksisterende kunder, i det der allerede er et kundeforhold.
Hmm, jeg vil tillade mig at være uenig med ham :-)
Har du vist ham:http://www.amino.dk/buzz/Historie/E-handel-og-online-marketing/Spamboede-til-dustindk-for-reklame-i-inf-935
Det er netop en mail til eksisterende kunder og der er forbrugerombudsmanden så uenig med din advokat.
Det er altså ikke nok at være i et kundeforhold, det er korrekt at du må kontakte eksisterende kunder, der har opgivet deres emailadresse i forbindelse med et tidligere køb, MEN det kræver at kunden har haft mulighed for, let og gebyrfrit, at frabede sig tilbud i forbindelse med afgivelsen af adressen. Se Markedsføringsloven §6 stk. 2
Håber det hjælper ;-)
/Brian
"§ 6. En erhvervsdrivende må ikke rette henvendelse til nogen ved brug af elektronisk post, et automatisk opkaldssystem eller telefax med henblik på afsætning af varer, fast ejendom og andre formuegoder samt arbejds- og tjenesteydelser, medmindre den pågældende forudgående har anmodet om det.
Stk. 2. Uanset stk. 1 kan en erhvervsdrivende, der fra en kunde har modtaget dennes elektroniske adresse i forbindelse med salg af en vare eller en tjenesteydelse, markedsføre egne tilsvarende produkter eller tjenesteydelser til kunden via elektronisk post. Dette forudsætter dog, at kunden har mulighed for let og gebyrfrit at frabede sig dette både i forbindelse med afgivelsen af adressen til den erhvervsdrivende og ved efterfølgende henvendelser.