Jeg ejer en affiliatehjemmeside som hedder www.Stylehair.dk Det kører faktisk godt nok lige for tiden, den indtjener nok ca. 30 kr. om dagen lige foreløbig. Så det er godt nok. Men jeg står i den situation at jeg har brug for noget markedsføring så jeg kan skabe mere trafik osv. så kan I ikke hjælpe mig med det og komme med nogle forslag til hvad jeg kan gøre? Og det skal være forslag udover google ads og facebook ads. Udover det må i da også godt komme med et par gode råd til forbedring af siden, hvis det lyster.
Det er jo oplagt at arbejde med søgemaskineoptimering i hvert fald. Det vil også indirekte tvinge dig til at lave en hel del forbedringer af din hjemmeside, som de besøgende vil sætte pris på.
Der er utroligt meget materiale om seo derude på nettet, men jeg vil anbefale dig at starte med at sætte dig ned og danne dig et overblik over det grundlæggende. Læs en nybegynderbog, så du kommer hele vejen rundt om emnet.
Hvis du ikke gør det, risikerer du bare at få ét godt råd ad gangen i et forum, og det er altså spild af din tid at arbejde fremad i så små skridt.
Når du så har det overblik og har implementeret de ting du kunne, kommer du meget hurtigere fremad med at spørge om hjælp til de sidste detaljer.
Mvh Anders
Nordic Key Account Manager hos Partner-Ads.com Medstifter af Marketers.dk, det danske Affiliate Marketing Forum. Og ejer af Saugstrup.org, redaktionel linkbuilding.
Du kan jo også altid lave en facebook gruppe og sende en invitation ud til dine venner og få dem til at sende en invitation til deres. Så kan du løbende opdatere inde på gruppevæggen når du har lagt nogle nye indlæg og produkter op. Og det er heller ikke så bøvlet at få lavet en "Synes godt om boks" som du kan ligge ind på din side så du også får nogle medlemmer til gruppen den vej. :-)