Hej. Jeg forventer i 2011 at fakturere ca 400 regninger (under 1.000 kr) og så et antal væsentligt større regninger. Ca 20% vil være til udlandet. Men der er mulighed for at overtage 100 kunder i England, hvis jeg har et effektivt betalingsystem. Jeg har været i en større organisation og erfaret det bøvl som regninger til udlandet betyder. Vi skulle bla. indhente virksomheds-nr (skattenr) for at undgå dansk moms. Fakturering kan meget let koste mig meget tid specielt ved fakturering til udlandet. Jeg søger et smidigt (og integreret) bogførings og fakturerings-system. Og det må også meget gerne være koblet på internetbetaling, så kunder fra udlandet kan betale uden, at jeg skal bruge kræfter på at indhente virksomhedsoplysninger. www.dibs.dk, der reklamer kraftigt på amino koster 6000 i oprettelse og 8400 pr år, hvis de skal håndtere udenlandske kreditkort. For deltids virksomheder er dette en betydlige udgift. Efter lidt søgen fandt jeg http://quickpay.net, , det vist et dansk. Med en pris på 20 Euro pr måned kan jeg bedre være med. Har nogle erfaringer med integration af denne eller andre netbetalingsløsninger. |
Hej,
Ja, du har helt ret - Quickpay er et dansk firma. Lader til at din browser har sendt dig til de engelske sider :) Er dit firma iøvrigt dansk er prisen også dansk; eg. 150,-/mdr.
Som indløser til dankort skal du bruge Nets - som indløser til de internationale kort kan du vælge mlm. Teller (Nets), swedbank eller euroline.
Integrationen til Quickpay er ganske simpel (set m. mine subjektive øjne). Quickpay understøtter fint abonnementer. Hvis du er bekymret for selv at skulle implementere al logikken omkring håndtering af abonnementer (hvornår skal hvad trækkes) kan det afsløres at der inden inden længe lanceres support for http://chargify.com/.
Quickpay understøtter en lang række shopsystemer så hvis det du har i tankerne understøttes af et af dem er integrationen i princippet blot peg-og-klik.
Vh
thomas jensen, Quickpay