Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Regeringens øgede skatter på iværksætteri

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 19:40
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg synes det klinger meget, meget hult når regeringen snakker om, alt det de gerne vil gøre for iværksætterne. Skattestop er der i hvert fald ikke. Da mange af skatterne er "flade" - det vil sige uden effektiv progression i forhold til indtjening i de forskellige store og små virksomheder, rammer det naturligvis de små (typisk iværksættere) hårdere end større mere veletablerede.

Her er de nyere skatter og øgede administrationsudgifter, som jeg lige kan huske ...

1) Multimedieskat.
For nogle giver de øgede omkostninger. For andre øgede administrationsomkostninger. For de rigtig heldige får de begge dele.

2) Skærpede krav til løn-indberetninger.
Dette har resulteret i, at mange små iværksættere er blevet tvunget væk fra simple systemer (jeg brugete tidligere et pre-opsat regneark fra min revisor) til mere komplicerede systemer og dyere løsninger. Jeg måtte selv droppe regnearket og lade en ekstern bogholder klare det. Det koster nogle tusind hvert år. Det er i min bog en ekstra skat. Og den rammer naturligvis de mindre meget hårdere end de større.

3) Affaldsafgifter.
Som mange sikkert har bemærket er de blevet obligatoriske og nogle kommuner tager nu op til 8-10.000 kroner årligt, selv for små enmandsvirksomheder uden noget som helst affald. Endnu en flad skat, der rammer de små meget hårdere end de store.

4) Iværksætterskat
Denne ekstra skat (25% mere end for investeringer under 10%) har øjensynligt ramt iværksættere og hele vekstlaget ekstremt hårdt. Investorer er jo ikke idioter. De gider naturligvis ikke blive røvbollet med 25% ekstra skat for at hjælpe iværksættere - så investerer de da bare i noget andet, eller et andet sted. Jeg har også selv sagt nej til enkelte ting, hvor jeg kune se jeg ville ende med under 10% ejerskab.

Nu sidder regeringen så og bryster sig af at de vil skabe forbedringer for iværksætterne ved bl.a. at fjerne iværksætterskatten. Go dow mand! Det er sgu ikke en forbedring først at piske folk, og så bagefter give dem plastre nok til halvdelen af sårene!

Har jeg overset nogle skatter eller administrative byrder, som denne regering har påført os iværksættere?

Og hvis ret skal være ret, så må dem der er helt vilde med vores nuværende regering, og ser det her som en frygtelig provokation, da gerne komme med en tilsvarende liste af de helt konkrete ´FORBEDRINGER regeringen har gennemført for iværksættere - noget som jeg, og I andre her, kan mærke direkte i det daglige som en lettelse eller besparelse. Jeg kan ikke liiige få øje på dem :)

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 11:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel deMib Svendsen:
liste af de helt konkrete ´FORBEDRINGER regeringen har gennemført for iværksættere

Det var ikke mange forslag der kom til denne liste hehe :)

Det kunne være sjovt at spørge regeringen hvad de mener DE har gjort for at gøre livet lettere for iværksættere - nu hvor de jo siger (sammen med alle de andre partier iøvrigt) at de så gerne vil have flere iværksættere ... Så kunne vi sammenholde deres liste (hvis de overhovedet kan lave en sådan), med vores opfattelse af virkeligheden som iværksættere ...

Tilmeldt 30. Oct 09
Indlæg ialt: 5361
Skrevet kl. 11:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Du rammer ganske præcis. Og der er ingen der kan komme med en liste over tiltag der er lavet for at gøre tingene nemmere.

Der er alene tale om middelmådige løsninger som oftest bunder ud i et tilskud til en arbejdsgiver, som alligevel ikke finder det attraktivt.

Problemet med et land som DK er, at der ikke er nogen politikere der generelt følger tingene til dørs og at der i valgkampagner er fokus på mange andre ting.

Den kommende valgkampagne vil igen gå ud på velfærd, indvandrere og så mailgate og Thornings skattesag.

Udfordringen er jo at få folk til at forstå hvad der siges rundt omkring, og der vil de ting der virkelig på lang sigt vil være med til at gøre en forskel - blive håndteret som 2. prioritet eller udelades, da det er de populistiske tiltag der er fokus på og ikke de reelle spadestik der skal til for at genopbygge tingene.

Men det kan også vise sig at være en ganske umulig opgave efterhånden. For samfundet er godt og grundigt ved at være smadret og vi er på vej til et 3-4 delt samfund.

Min beslutning er taget for min fremtid og om den er her i DK eller udlandet afhænger af resultatet af næste folketingsvalg.

Køb ren argan olie her

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 11:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror egentligt at du rammer det meget godt , hvis vi kigger på de generelle stigninger.

Ellers skal vi nok ud i særlige branchekoder, der har fået pålagt en særlig form for afgift i forbindelse med deres branche.

 

 

 

 

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 12:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Lagersalg123 - JEN:
Og der er ingen der kan komme med en liste over tiltag der er lavet for at gøre tingene nemmere.

Du har nok ret, men det er da i sandhed også tragisk. Særligt set i lyset af at samtlige partier i Folketingen siger, at det er vigtigt, at der skabes gode vilkår for iværksættere, så vi får nogle flere af dem. Hvilket jeg iøvrigt er helt enige med dem i.

Desværre tror jeg ikke det gør nogen forskel om det er en rød eller en blå regering.

Den blå side er dem der traditionelt altid har sagt at de støtter erhvervslivet, kapitalismen osv. Men som sagt kan jeg ikke få øje på hvad det liuge er de har gjort i de sidste 10 år, som gør livet lettere for iværksættere. Jeg kan kun finde eksempler på det modsatte.

Den røde side er ikke bedre. Værre ved jeg ikke om de er - det er lidt svært at slå den nuvæørende regering i kampen om at være mest iværksætteruvenlig :)

Sådan som jeg ser det lider bgegge sider i Folketinget af samme prblem: De kan ikke se forskel på store virksomheder som A.P. Møller, ISS eller TDC - og så den lille købmand, håndværksmester eller iværksætter.

Det er først og fremmest de store industrivirksomheder, landbruges osv der har lobbyister til at presse skiftende regeringer på hververvspolitiken. Politikerne tror øjensynligt at disse grupper taler på alle virksomheders vegne. Men det gør de bare ikke. Den lovgivning der så gennemføres er til stor gavn for de store virksomheder, men den hjælper intet i forhold til de små.

De store virksomheder og landbruges modtager hvert år et tocifret milliardbeløb i forskellige støtteordninger. De er betalt af skatteyderne - hvilket også indkluderer os iværksættere. Det vil sige, at VI - der tjener mindst - betaler bistand til dem der tjener mest. Det er ren omvendt Robin Hood.

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)