men er jo mere det med materialer, og hvem man kan snakke med om en prototype.
Hvis jeg var dig, ville jeg begynde at lave lidt research på de forskellige plast typer, samt metaller.
Men tror så nok at plast må være det bedste valg. Og det kan så være sådan noget som PP, ABS eller tilsvarende, uden phthalater. Der er et par plast materialer, som der må bruges til fødevarer. Og du kan evt tjekke op på plast leverandørernes hjemmesider.....så som RIAS og Vink.
Se evt her
Derefter, så er spørgsmålet hvordan dimsen skal kunne produceres. Og her kræver det at man gøre sig klart hvor mange enheder der er snak om, og hvor meget man har til rådighed. For skal det støbes, så løber du op i en meget høj start omkostning, da støbeværktøjet ikke er billig. Mens de så efterfølgende vil blive billigere.
Er det noget bukket plast, så kan man hurtigt selv lave det derhjemme. Da det kun kræver at man varmer plasten op...det være sig thermo plast...og ikke thermo hærdende plast. Og derved kan bukke det til rette. Og holde det i spænd mens det afkøler.
Men igen, er det ekstremt svært at give mere råd, når man ikke har adgang til tegninger eller andet.
/Kenneth