Alle ansøgninger er behandlet og renoveringspuljen er opbrugt. Der er dog stadig folk, der venter på tilsagn.
På trods af krisen og den stigende tomgang gennemføres der stort set lige så mange sager om udlejning, som der hele tiden har været.
Regeringen er klar til at sætte ind mod udenlandske håndværkeres momssvindel
Nogle erhvervsmæglere har storblødt i 2008 – men langt fra alle. Krisen er gået værst ud over dem, der gearede op, netop som markedet gearede ned.
Landets bygherrer rider højt på krisebølgens pressede priser inden for byggeri.
Kommanditselskaber på ejendomsmarkedet vil være undtagelsen i fremtiden, tror nogle rådgivere. I stedet vil investeringer gennem fonde og unoterede aktieselskaber vinde frem. Det er dels læren fra finanskrisen, dels skattereformen, der gør forskellen.
Home Erhverv spår faldende huslejer i industri- og lagerlokaler i vækstområderne på Fyn og den sydlige halvdel af Jylland. Derimod holder priserne sig oppe i hovedstadsområdet, selv om der er flere ledige lokaler.
Flere østeuropæiske byggefirmaer undlader at betale den bod, de er blevet idømt for at have overtrådt danske faglige regler. Fagforbund vil gøre bygherrer ansvarlige.
Samfundet kan spare 17 mia. kr. ved at samle viden om bygninger og byggeri ét sted. Danmark får digital infrastruktur, som sikrer informationer om bygninger, fra de opføres til de rives ned.
Håndværksmestre kan vente 200.000 tilskuds-udbetalinger i de kommende måneder. Behov for ny ordning til efteråret, men den skal være lettere at administrere, siger organisationer.
Vellykket generationsskifte og bred kundemasse bag indtjeningssucces hos sønderjysk tømrermester.
Gode folk, som man kan stole på, er afgørende, når man skal vækste, siger Lone Frederiksmose, der driver tømrervirksomhed i Nr. Nebel på ottende år.
Flere indlæg
« Forrige side -
Næste side »