juni 2011 - Indlæg
Efter 67 år og tre generationer kom finanskrisen også til at koste sønderjysk byggevirksomhed livet, hvor 24 medarbejdere med dags varsel har mistet deres job.
Nu vil også Billund samle sin administration. Byens rådhus sættes til salg, og så bliver rådhuset i Grindsted udvidet og energioptimeret.
Virksomheden, der bygger på grunden ved siden af faldefærdige bygning i Aarhus, må betale for skaderne, mener forsikringseksperter.
Honorarerne er under pres blandt arkitekter, men Friis & Moltke klarer sig igennem krisen trods tab på flere sager.
Med et stort projekt skal ufaglærte asfaltarbejdere på skolebænken og rustes bedre til jobbet med timer i dansk og matematik.
Vinderprojektet til det nye universitetshospital i Odense, der bliver det største helt nye supersygehus i Danmark til 6,3 milliarder, er nu fundet.
Den oprindelige plan for, hvornår det 6,3 milliarder kroner dyre byggeri på Fyn går i gang, er skredet to år.
Tømrer- og snedkerfirma udlover dusør på 10.000 kroners håndværkerhjælp, hvis nogle kan hjælpe firmaet med at skaffe en ny byggeleder.
Næstved-installatør fik røde tal, fordi privatkunderne holdt sig tilbage - og på grund af høje, faste udgifter. Øget salg af varmepumper er blandt lyspunkterne.
De mindre ingeniørvirksomheder gør klar til at danne FURI som udbrydere af FRI. Men det kræver, at 50-75 firmaer melder sig ind de næste måneder.
Byggemarkeder tages ved næsen af rengøringsfirmaer.
Herning har givet grønt lys til at opføre 85 boliger til studerende i centrum.
Flere indlæg
Næste side »