april 2008 - Indlæg
Det tog typisk to måneder fra afleveringsdagen at få udbedret fejl og mangler, viser nye tal fra Byggeriets Evaluerings Center . Byggefirmaerne overskred afleveringstidspunktet med fem dage.
Unge forøvede i weekenden hærværk for mere end én million kroner mod nybyggeri i Roskilde.
Fra 2004 til 2006 oplevede byggebranchen en vækststigning på 15 procent og fik 13.000 flere medarbejdere. Men i dag er billedet vendt, og byggebranchen står over for en stor opgave med at rekruttere kompetente medarbejdere til fremtiden.
Virksomheden optræder ufleksibelt over for kunderne, og det kan få betydning for salget herhjemme, vurderer store danske kunder.
Byggeri. Vækst i både omsætning og indtjening giver byggefirmaet HHM bedste resultat hidtil i 2007, og direktør Svend Pedersen forventer, at udviklingen fortsætter i 2008.
Om en uge præsenteres DEI/IPD Dansk Ejendomsindeks 2007, som sætter tal på udviklingen inden for det danske ejendomsmarked. Finanskrisen er en vigtig faktor på de internationale ejendomsmarkeder.
Private danskere med pladsproblemer samt erhvervsdrivende med midlertidige lagerbehov efterspørger i stigende omfang fleksible opbevaringsrum. Løsningen er opbevaringscentre et nyt marked med stort potentiale.
Der bliver flere ledige erhvervslokaler i Danmark. I andet kvartal er antallet af ledige kvadratmeter fortsat stigende efter en lang periode med stor efterspørgsel på erhvervslokaler i hele landet.
Vinderen af arkitektkonkurrencen om et nyt hotel- og konferencecenter på »Högsta Punkten« i Lund blev danske Schmidt Hammer Lassen. Samtidig er den danske hotelkoncern Comwell valgt som hoteloperatør.
Bygherrerne tør ikke stille miljøkrav og stå fast, mener Pernille Hedehus, som er fagkoordinator for miljøbevidst byggeri hos Niras. Hun anklager desuden ingeniørerne for at være for dårlige til at sige fra.
Producent af bærende stålkonstruktioner nyder godt af et højt aktivitetsniveau inden for erhvervs- og institutionsbyggeri.
Byggeriets Evaluerings Center har lagt sidste års direktør-strid bag sig. Nye forenklede metoder til måling af kvaliteten i byggeriets fremlægges på Centrets årsdag i næste uge.
Flere indlæg
« Forrige side -
Næste side »