juli 2009 - Indlæg
Nyt kursus giver iværksættere og studerende mulighed for at finde rundt i patent-junglen.
Ideen om at lave en GPS-tracker til hunde er rigtig god, men prisen både for trackeren og for at anvende den er alt for høj, lyder det fra ErhvervsBladet.dk’s vækstpanel-ekspert Mogens Nørgaard.
Når din firbenede ven kommer på afveje, kan du sende en sms – og få svar på, hvor din hund befinder sig. Sådan lyder forretningsideen bag firmaet Orbilo.
Skæbnen gjorde Sanne Fersløv-Jensen til selvstændig i Hellerup i en ung alder, men hun har ikke siden fortrudt.
Stor opmærksomhed og tilråb fra andre trafikanter fik kun fire-årig til at starte en importvirksomhed med amerikanske firhjulede cykler.
Bare kast dig ud i det. Langt de fleste med egen virksomhed er tilfredse med deres tilværelse.
To nye iværksættere har taget et vigtigt skridt på det svenske marked.
To københavnske iværksættere vil gøre det nemmere at finde en at dele bolig med.
Hvilken iværksætter har gjort indtryk på dig det seneste år? Indstil din favorit nu.
Ny portal sender dine tryksager på en auktion, så trykkerierne må kæmpe mod hinanden i kampen om at få kunden i hus.
Læs om 15 skæve, skarpe og modige hjerner, der alle har haft kolossal succes med deres iværksætter-projekter.
Mens driften i 2008 var dårlig for Just-Eat, skruer selskabet nu helt op for hanerne i England.
Flere indlæg
Næste side »