september 2008 - Indlæg
Dansk opfindelse til at sikre mod klumper i den fælles Internet-forbindelse får solidt rygklap fra Vækstfonden.
At der er et marked for Sharecons løsning til at holde virtuelle møder, er vækstpanelets ekspert Lars Neupart ikke i tvivl om, men han savner flere simple online services.
Iværksætter står bag firma, der leverer løsninger, hvor folk kan deltage i møder, selv om de befinder sig forskellige steder i verden.
Danmarks ukronede it-investor har haft massiv medvind de seneste år.
Nyt dansk netværk tilbyder kommunikations- og salgsrådgivning til iværksættere. Afregningen foregår på ventureprincipper baseret på opnåede salgsresultater.
Sunset Boulevard opstod som idé, da Jeppe Droob fra Esbjerg som 26-årig tog på en rejse til Australien. Få år senere havde Danmark fået sit eget, sundere svar på en fastfoodkæde.
Som syv-årig kom Mehmet Simsek til Danmark fra Tyrkiet og voksede op i Gellerupparken i Århus. Han var skoletræt, men på arbejdsmarkedet oplevede han mobning. Han konkluderede, at vejen frem var at blive selvstændig.
Det skorter ikke på lovord om jysk iværksættertrios opfindelse, men investorerne står ikke i kø lige for tiden udlandet kan være løsningen, vurderer iværksætterne, der dog ufortrødent fortsætter deres projekt på egen hånd.
Studerende ved Handelshøjskolen i Århus inviterer etablerede iværksættere til at deltage i nyt netværk, som to studerende har taget initiativ til. Det er studierelevant, pointerer de.
Danske iiværksættere skal have hjælp til at lave strategiplaner.
En kassevogn giver uanede muligheder for opfindsomme erhvervsfolk senest er en barberforretning blevet indrettet i en stor kassevogn.
En række erhvervsfolk vil de næste uger komme med bud på iværksættere, der har markeret sig det seneste år. Se teleekspertens favoritter.
Flere indlæg
Næste side »