juli 2008 - Indlæg
Iværksætterne bag PortaPlay har fat i en god idé, fastslår ErhvervsBladet.dk's ekspert. Men det er vigtigt ikke at sætte sig mellem to stole.
Johnny Magnussen fra firmaet Sponsorcar har altid været drevet af en lyst til at bryde monopoler med sine ideer. Troen på, at han kan gøre det bedre end det eksisterende, præger også den unge, fremadstormende virksomhed Sponsorcar.
En ny hjemmeside ønsker at springe spilleragenterne over og formidle direkte kontakt mellem idrætsudøver og klubber.
En ny undersøgelse dokumenterer, at universiteterne udbyder for få iværksætterkurser sammenlignet med USA og andre europæiske lande. Universiteterne skal være bedre til at kombinere teori og praksis, for iværksætteri er et håndværk, mener ivær
Flere indlæg
« Forrige side