Dato: 22-11-2006 06:31:23
Mener nu heller ikke han får penge for at endorse ACN - MEN... det er stensikkert at han laver boxen på de ''træninger'' og kurser (eller hvad det nu er) han laver ifm. ACN.
Det ligger helt fast!
At Donald iøvrigt engagere sig i netop disse aktiviteter ifm. et selskab som ACN - gør samtidig at jeg med det samme kan erklære ham for værende absolut ukritisk og nok ikke særligt oplyst udi de sande principper og forretningsprincipper i Network Marketing... ;-)
Donald kan finde ud af investere i ejendomme - bære paryk og ligge med østeuropæiske modeller... ;-)
Lasse
Hele ideén med at få en kendt forretningsperson til at give ''Third-Party-Validation'' og til opbakke en NM-virksomhed som fx ACN er jo netop, at han IKKE få penge for det - ellers ville han jo have en økonomisk interesse i det.
Det er også vigtigt at han IKKE er forhandler for NM-virksomheden, for så ville han også have en økonomisk interesse i den endorsement.
Og ''NEJ'' han tjener ikke kassen på at holde 1 times foredrag på et internationalt træningsarrangement. Han får ikke engang kørslen dækket - manden ankommer jo i sin egen private helikopter. ;-)
Jeg vil selvfølgelig ikke afvise, at hans bogindtægter på hans bestsellere bliver påvirket i en positiv retning. Dvs. at mange ACN-repræsentanter vil højst sandsynlig købe en eller flere af hans bøger via fx
Amazon.com - ligesom at nogle måske vil tilmelde sig Trump University og få en personlig forretningsmæssig coaching, som de kan bruge i deres NM-forretning, men dette kunne jo sagtens også være tilfældet uden denne endorsement for
ACN.
I øvrigt hvis han fik penge for det, så ville der sikkert være større og mere kendte NM-virksomheder, som ville være villige til at betale langt mere, end hvad ACN evt. kunne hoste op med.
Så gutter - han gør det faktisk fordi han kan lide virksomheden ACN samt dens produkter og specielt dens grundlæggere og ledere, da det jo er dem, der har formidlet kontakten.
En anden grund til, at han har valgt telekommunikation i stedet for fx wellness, er måske også, at han er lidt high-tech freak bl.a. med TV-programmer og VoIP osv.