Hej KTJ - Media
Det er da simpel og lige til, hvis du kun forholder dig til wysiwyg så er det ikke noget problem, hvis du ikke har støt ind i det endnu, så mangler du, at arbejde for Samsung, Sony, Honda, TDC, osv. Her får du ikke spørgsmål om reference liste, men om du kan bære opgaven igennem og hvilken service du tilføre sideløbende med opgaven.
Som du kan se, så er en reference liste ikke meget værd, hvis kunden søger noget unikt, da den “ kunde uden erfaring” tillægger sit syn på hvad han ser, og det kan skabes med eget udviklet blikfang, det behøver du da ikke nogen reference list for.
Det er din opgave som designer, at guide kunden igennem processen, indtil opgaven er fuldført, så hvis en kunde spørger om referencer, så er det på det tidspunkt, du skal træde til som servicering manden og ikke som forretningsmanden, det skridt kommer senere når du har modtaget ordren, som så er skabt på den serviceydelse du har tilbudt, den “nye uerfarende kunde”
Hvis din reference list skal vise hvad du dur til, så hænger du i en tynd tråd med hensyn til kunde- tilgang: Det er da langt mere vigtig for alle kunder, at lande på et site, hvor de spørgsmål som kunden måtte have kan blive besvaret, enten gennem oplysninger på site, eller gennem en kontakt side, hvor der vil blive taget hånd om de spørgsmål, som kunden har.
Hvis du holder dig til kun at have “udstilling” gennem en reference liste, så hænger du på den “nåde” dit netværk omtler dig på, hvad hvis en af dine kunder, ikke er i stand til at betale, og du allerede har sat en reference til denne og der bla. Bla.… du kan selv sætte scenen efterfølgende.
Vi har udviklet multimedia programmer siden 96 og har aldrig haft behov for en reference liste, men har altid vedligeholdt netværket og gennem denne procedure, er der opstået god omtale om vores arbejde. Dernæst har vi en anden serviceydelse at tilbyde, der synliggøre at vi løfter opgaven og det har alle partner indtil nu fundet mere afgørende, end hvem vi har udviklet til / for i tiden løb.
Mvh
Juul