Underligt jeg har en kammerrat som har bil men skylder r*** ud af bukserne .... foged har taget pant i hans bil men kun hvis han sælger den!!
Er det flere måder at for fogeden at gøre det på ?
Det er sådan, at den kreditor som forlanger et tvangssalg, skal afholde omkostningerne. Hvis der så er nogen der foran i køen med et pant, skal den forventede salgspris ved en auktion altså som minimum dække pantet + omkostningerne, ellers er det omsonst. Et pant kan fogeden se, og derfor kan fogeden fortælle kreditor at der ikke vil være penge i et tvangssalg. Det gælder særligt ved køretøjer der typisk handles på auktion hvor forhandlere opkøber, og hvor et auktionsbud jo skal dække købers omkostninger (både sælger og køber betaler auktionssalær) og den efterfølgende avance ved et videresalg, og at prisen derfor er forholdvis lav. Det er derfor næsten almen viden, at hvis skyldner har en ti år gammel alm. bil og at der foreligger et pant på 50.000 at der ikke vil være noget at hente.
Sælger man derimod køretøjet, er man kommet til penge som indgår i husholdningen, og den er der ikke noget pant i, og så kan beløbet inddrages, efter de regler der så gælder for det. Hvorvidt man ved salget har indfriet pantet eller ej, er ligegyldigt, (det må panthaver og pantgiver selv slås om).
Nu er det advokater som står for disse salg, og de får jo salær. Så derfor er der en praksis der siger at hvis et tvangssalg ikke forventes at indbringe 3000 kr. til kreditor, forventes advokaten at fraråde salget. Det passer fint med hvad Børge har hørt i fogedretten, nemlig at værdien skal være over 6500 kr da der typisk løber en 2- tusind kroner på i omkostninger + auktionssalær og en evt. afhenting.
I Børges situation er der ikke så meget at stille op vedr. motorcyklen, men en en alm. knallert bliver der sjældent taget udlæg i, - så transportproblemet er da ikke uoverkommeligt, - blot mere tidskrævende.
Næste gang Børge kommer i fogedretten er der ikke noget at gøre udlæg i, og så kan Børge få en insolvenserklæring, der giver et pusterum på 6 mdr. for så vidt angår fogedretten. Med en insolvenserklæring kan Børge også søge rådgivning omkring sin økonomi vedr. den resterende gæld på de 750.000 kr. og der findes da forskellige muligheder for at komme ud af det indenfor en overskuelig årrække, men det vil afhænge af Børges øvrige situation.
Det er ihvertfald værd for Børge at undersøge, fremfor at lege jurist "og de andre siger" - hvis Børge altså ville tage imod et råd fra mig.
Michael