Det kommer da til at gøre ondt på ehandel. På den positive side kan man måske så få nogle alternativer som faktisk har kunde service og er fokuseret på at lever de produkter som deres kunder efterspørger.
Spændene bliver det da at se hvad der sker....
www.broncosystems.dk - GPS sporings løsninger til erhvervslivet.
Det kommer da til at gøre ondt på ehandel. På den positive side kan man måske så få nogle alternativer som faktisk har kunde service og er fokuseret på at lever de produkter som deres kunder efterspørger.
Spændene bliver det da at se hvad der sker....
Hej
Hvis posten sætter farten ned, så må de da gå baglæns Nu bor jeg i et område, som har haft overordentligs store problemer med posten. Seneste eksempel er "sne", ja så får vi ikke posten, eller også bliver den samlet sammen, så man pludselig får en hel dynge på samme tid.
Så jeg kommer nok ikke til at mærke den store forskel.
Ja, priserne stiger og stiger hos PD, mens deres service falder drastisk, nu vil de endda have en dag mere uden udbringning.
Vi bor også lidt ude på landet, og herude har posten allerede en tendens til kun at levere posten 2 gange om ugen, frem for 6 dage om ugen, så vi vil sikkert ikke mærke noget til det alligevel.
Det næste bliver ved en prisstigning grundet øgede opbevaringsudgifter ved den sjælnere udbringning
/Carsten
Nok ikke af den grund, men grundet stigende udgifter i forbindelse med aftrædelsesordninger og afhændelse af bygninger m.v.
Tror de er igang med at holde sorteringsfri dag om søndagen og skære ned der, samtidig med at landets postbude i byer snart skal arbejde mere, da de ikke skal op ad trapper.
Billigere bliver det ikke, for Danske Bank skal vel også have rettet op på sit fallitbo.
post en gang mindre om ugen så må man da håbe på det bliver billigere
Nå med der er alligevel ikke plads i min postkasse vis jeg er væk i 2-3 dage , jeg bor i en opgang og der skal være postkasser og man kan jo ikke bestemme om de skal være store ellers skal jeg have post boks på posthuset og hente posten selv for der er ikke plads til posten så den ligger nogle gange ikke helt i postkassen .
Ærligt de ikke skal aflevere i brevsprækken mere for de skulle jo spare på de stakkels medarbejdere så de kunne klare mere post billigere ?
På et tidspunkt må det da blive billigere det er jo store medarbejdere udgifter de spare , ved alle de tiltage de laver
poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows
Det virker totalt ugennemtænkt... Men det er vigtigt, at notere at der "KUN" er tale om breve, og ik pakker...
Hvordan kan man som modtræk til et problem foreslå en endnu ringere service? Det er vel lige præcist stik modsatte vej man skal gå, hvis man agter at stoppe kurven for alvor...
jeg er helt enig. er også død træt af PD, bor også lidt ude på landet hvor der er fred og ro. vi får post sådan lidt som vinde blæser, syntes den sjoveste er at vi er begyndt at få andres post også.... ved ikke om det er service ;)
har kontor i vejle, har kommer posten dog nogenlunde samme tid(hvis vi snakker pakker) men ja det virker underligt man vil lave mindere og skære i servicen, og ja du kan være100% sikker på at det vil stige igen !