Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Skal lave ny hjemmeside. Hvem kan anbefale program?

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)
Fra Nykøbing Sj
Tilmeldt 2. Jan 08
Indlæg ialt: 328
Skrevet kl. 11:32
Hvor mange stjerner giver du? :

mail@discoworld.dk:

Notepad er altid godt og så kender du hele koden og det er altså nemt at lave når man bruger css samtidig og du får nemt ved at rette i det da du selv har skrevet koden.

Yep - jeg giver dig helt ret. Specielt ville jeg råde dig til at bruge Notepad++ som faktisk er et helt fantastisk værktøj.

Jeg har selv prøvet et hav af forskellige stor og små programmer (Dreamweaver, Webwriter, Webcoder, Frontpage, etc.) men Notepadd++ er bare programmet ..... for mig :-)

Når nu du kan lave html vil jeg bestemt mene at du skal kaste dig over CSS ... som også er nævnt her ..... Når du har lavet en side i (X)HTML + CSS kan du nemt ..... og jeg mener nemt lave det til et template der arbejder sammen med CMS systemet MODx

Hvis du kaster dig ud i denne proces er du meget velkomme til at kontakte mig hvis du har spørgsmål .... det skal bestemt ikke koste dig noget.

Tilmeldt 30. Oct 09
Indlæg ialt: 5361
Skrevet kl. 14:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Anne Bjørnsten:

Som amatør inden for kategorien "hjemmeside", skal jeg selv i gang med at opdatere min hjemmeside.

Jeg vil gerne lave hjemmesiden i et nyt format, så jeg har brug for at vide, hvor jeg kan få inspiration til dette, samt hvilket program jeg evt. kan bruge?

Min allerførste hjemmeside for 8-9 år siden programmerede jeg i HTML, som jeg lærte ved at læse om det på Internettet, og min nuværende hjemmeside har jeg lavet i Frontpage, hvor jeg ikke behøvede at tænke så meget over koderne, som lå bag. Hvad man gør i dag, har jeg ikke rigtig styr på, og Frontpage har jeg ikke længere.

Nogen, som har lyst at komme med et råd eller en god idé? Det ser jeg frem til Smile

Hej

Da vi til en idé søger information om hvilke hjemmesider folk mener er anvendelige, så har du sikkert i dine overvejelser dannet dig et billede af hvordan du mener din hjemmeside skal se ud.

Hvis det er tilfældet og du har lyst til at tilkendegive hvilke designs du mener appellerer til dig og din type virksomhed, så er dit input i denne tråd meget velkomment.

http://www.amino.dk/forums/t/77381.aspx

 

Køb ren argan olie her

Fra Havdrup
Tilmeldt 8. Aug 08
Indlæg ialt: 1305
Fra  Blücher Media Skrevet kl. 14:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Wordpress er et dejligt system, hvor du kan vælge mellem mange designs og plugins som næsten altid er gratis. Det er nemt og enkelt, og skal du bruge ekstra funktioner om et par år kan du sagtens bygge ovenpå din gamle side, uden at skulle lave det hele om.

Hvis du er på jagt efter en wysiwyg-editor (hvad du ser er hvad du får) er kompozer et godt bud - det er også dejligt gratis! 

Held og lykke!

Fra Odense
Tilmeldt 4. Mar 09
Indlæg ialt: 754
Fra  Codemagic (Sitemagic CMS) Skrevet kl. 19:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Anne.

Jeg vil gerne byde ind med vores gratis Content Management System (CMS) til indholdsstyring på hjemmesider. Systemet hedder Sitemagic CMS. Du kan prøve vores demo med forskelligt udseende herunder:

http://codemagic.dk/smcmsdemo/?SMTpl=Sitemagic
http://codemagic.dk/smcmsdemo/?SMTpl=SimplyTabs
http://codemagic.dk/smcmsdemo/?SMTpl=Adventure

Hvis du er interesseret i en løsning baseret på Sitemagic CMS, så sætter jeg det gerne op for dit kvit og frit. Bemærk dog at jeg ikke kan bruge en masse tid på at udvikle et design, så her må du enten betale dig fra det, eller bruge et af de gratis designs, som jeg dog gerne hjælper med at tilpasse lidt.

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)