Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Søger råd fra eksperter? Søgeoptimering på Magento shop

Side 1 ud af 2 (12 indlæg)
Fra Aalborg
Tilmeldt 18. Feb 07
Indlæg ialt: 776
Skrevet kl. 14:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer

Jeg har brug for jeres hjælp. Vi står og er ved at kigge på mulighederne for at få vores www.trendfighter.dk længere op i de organiske resultater. Vores shop er bygget på det nye Magento system, som er relativ nyt i branchen. Vi har researchet lidt og fundet frem til, at der lige pt. er en Hollænder, Yoast, som er specialiseret sig i vores system. Vi finder ikke så mange andre desværre.

Er der nogle hardcore eksperter herinde der kender til ham?

Er du en ekspert, vil du kunne gøre et bedre stykke arbejde end ham?

Vi ved det ikke bare kan bruges 2 dages arbejde, så er alt perfekt og vi står nr. 1. Vi ønsker noget seriøst, og er derfor meget påpasselige med hvem der skal stå for vores shop. Vi ønsker et længervarigt samarbejde med nogle af de tunge drenge i branchen og vil bruge vores penge på den mest fornuftige måde.

Tak for jeres tid, hvis i smider et indlæg på denne dejlige søndag.

Fra København N
Tilmeldt 5. Mar 09
Indlæg ialt: 639
Skrevet kl. 15:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej René

Hvis Yoast siger at han kan levere seo til magento, så er det uden tvivl hvad han kan... og kvaliteten af det arbejde jeg har hørt om fra ham er absolut i orden.
Du skal dog nok lige bemærke at den artikel på hans side som du linker til ikke er skrevet af ham selv... så han benytter muligvis delvist outsourcing...

Tror dog ikke at du kan gå galt i byen ved at benytte ham, hans rygte er positivt.
Ønsker du hellere en dansker så er der vel en håndfuld på hans niveau der sælger seo, og nogle af dem hører du sikkert fra inden længe.

Sørg iøvrigt for lige at google den du overvejer at benytte...

Læs om de 3 rygestop faser på www.endeligikkeryger.dk og lær om hypnose på www.hypnose1.dk

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 17:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Joost - som han heder (Yoast er bare websitets navn - der var et eller andet ådssvagt videoprojekt der havde det andet domæne :)) er en af mine gode venner. Hans personlige ekspertiser er mere fokuseret på kodning og Wordpress, men i hans firma har de også nogle folk med praktisk erfaring med Magneto.

I forhold til SEO af dit website skal du huske på, at kun en meget lille del har med dit tekniske system at gøre, og at de problemer og udfordringer der er med Magneto meget ligner dem der er med alle andre CMS også. Jeg har gennem tiden arbejdet med kunder på næsten alle platforme og med hundredevis af forskellige CMS.

Joost er en fin fyr og hvis han siger ja til opgaven kan han sikkert også klare den - men han er "den unge fyr" i klassen i forhold til nogle af os andre. Det viser sig også nogle gange, når vi diskuterer SEO-faglige ting - her har han nok en tendens til stadig at være lidt naiv, hvor jeg er lidt mere kynisk. Som et eksempel på dette var en diskussion vi havde om brug af NOFOLLOW til link-sculpting. Han holdt på, at det ikke ville føre til problemer på sigt. Jeg holdt på det modsatte. Og så en dag faldt bomben, da Google offentligt fortalte hvordan de håndterer NOFOLLOW i forhold til link-sculpting, og jeg (naturligvis) fik ret :)

Så spørgsmålet er nok mere, om du helst vil have en lokal leverandør - her fra Danmark, eller om det er mindre vigtigt for dig. Og vælger du en udenlandsk leverandør er der skam rigtig mange foprnuftige folk at vælge imellem.

Fra Roskilde
Tilmeldt 7. Jan 06
Indlæg ialt: 88
Skrevet kl. 17:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej René

Teknikken i et shopsystem eller cms er selvfølgelig vigtig rent seo-mæssigt. Men Magento er jo helt rigtigt skruet sammen, som jeg kender det, så du skal nok mere gå efter en seo-konsulent end Magento-konsulent. Og her tror jeg du er bedst tjent med en dansker, især da du befinder dig på et konkurrencepræget marked (tøj og accessories) og ønsker et mere langsigtet samarbejde.

Og her stiller jeg mig da gerne til rådighed, også selv om jeg aldrig har diskuteret "brug af nofollow til link-sculpting" med Mikkel og sikkert også ville komme til kort. Men i langt de fleste tilfælde kan mindre også gøre det Smile

Fortsat god søndag...

Jan P. Olsen - Min virksomhed Agilitor beskæftiger sig med online marketing, Google AdWords og søgemaskineoptimering (SEO).

Fra Aalborg
Tilmeldt 18. Feb 07
Indlæg ialt: 776
Skrevet kl. 18:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Janno

Tak for dit indlæg, jeg får nu også følelsen at han har styr på det, men det kan jo være man har overset noget. Jeg ved blot at mange har brændt fingrene på det SEO og faktisk er kommet længere ned af de organiske resultater. Vi søger selvfølgelig efter den bedste mand indenfor feltet, som vi kan betale.

Tak for hjælpen Janno.

Fra Aalborg
Tilmeldt 18. Feb 07
Indlæg ialt: 776
Skrevet kl. 18:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mikkel

Se det var lige sådan et indlæg jeg lige skulle bruge. Jeg er helt sikker på der mange gode SEO mennesker derude, men man skal jo passe på ikke bare at smide sine surt indtjente penge hen til hvem som helst - det lyder dog ikke som om Yoast er et helt dårligt valg.

Vi vil helst have en lokal leverandør til at stå for vores shop, hvis dette er muligt. Men vi havde måske for meget fokus på det lige skulle passe til Magento systemet, og ikke SEO som helhed.

Jeg smider dig lige en PB Mikkel.

Fra Aalborg
Tilmeldt 18. Feb 07
Indlæg ialt: 776
Skrevet kl. 18:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jan

Det har du ret i, tøj og accessories markedet er spækket med virksomheder, men vi har nogle gode ES i ærmet, som vi differentiere os på. Jeg kan lige prøve at smide dig en PB.

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 18:37
Hvor mange stjerner giver du? :

René Sørensen:
Jeg er helt sikker på der mange gode SEO mennesker derude, men man skal jo passe på ikke bare at smide sine surt indtjente penge hen til hvem som helst

Helt enig - hvilket også gælder alt andet man kaster sine penge efter :)
Det er altid surt at komme til at vælge den forkerte leverandør, så det er klogt at gøre sit hjemmearbejde godt inden man beslutter sig. Det virker somom du er godt på vej, uanset hvilket valg du så ender med.

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 09:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Magento er i sig selv meget SEO venlig. Derfor mener jeg heller ikke at det giver mening at vælge SEO virksomhed ud fra platformen. Det er langt vigtigere for dig at få valgt de rigtige keywords, lavet en god offsite linkbuilding strategi osv.

Et lille hurtigt tip er dog at sætte (kan ikke huske hvad det hedder på dansk):

"System -> Configuration -> Catalog -> Search Engine Optimization -> Use categories path for product URLs" = "No"

såfremt du planlægger at putte dine produkter i mere end een kategori. Dette hjælper dig med at forebygge "duplicate content".

Men når det så er sagt, så mener jeg ikke at der er behov for en SEO mand med specifikt kendskab til Magento (i modsætning til DanDomain hvor man skal ind og "hacke" lidt mere: http://www.thomas-rosenstand.dk/dandomain-seo)

Fra Aalborg
Tilmeldt 18. Feb 07
Indlæg ialt: 776
Skrevet kl. 12:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Rasmus

Jeps den er jeg med på nu. Jeg har også været inde og tjekke dit tip, det skulle nu være oppe at køre. Tak for det Smile

Jeg har fået et tilbud fra Jan af, så nu afventer jeg blot et fra Mikkel. Jeg skal muligvis ud og have fat i flere, men nu må vi se hvad de kan tilbyde og tage det derfra.

Side 1 ud af 2 (12 indlæg)