Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

PC vs MAC?

Side 6 ud af 10 (99 indlæg)
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 08:55
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 2 person

@summer

Alt dette ved vi jo godt når man køber en Mac. Jeg er selv udvikler og laver endda meget på Microsoft platformen. Alt dette gør jeg på min MacBook Pro og jeg har aldrig været gladere.

Nej, det ved den almene befolkning ikke. Jeg har efterhånden givet det budskab videre til en masse som overhovedet ikke var klar over hvor lukket iPhonen er og hvordan Apple styrer alt med deres maskiner.

Når man som leverandør både kontrollere hardware og software så skal man nemlig ikke tænke på noget teknik overhovedet. Det kan leverandøren klare for dig. Hvis du gerne vil nørde, tweake, installere Ubuntu og generelt gerne vil have dine hænder ned i motoren, så køb dog en pc og geninstaller den hver anden måned.

Hvad hvis jeg har en Palm Pre og bare gerne vil synce med iTunes? Selv Windows Media Player er åben for extensions. Hvad hvis min computer går i stykker og Apple kun vil fikse den mod at jeg skriver under på aldrig at nævne noget? Det er bare ikke i orden. Jeg ved heller ikke hvor du har idéen fra, at man skal geninstallere Windows eller Ubuntu en gang hver 2. måned? Er det noget du kan dokumentere? Når du længere nede skriver at du er nørd, så får jeg det heller ikke til at hænge sammen, at du har været nødt til at geninstallere så tit. Ingen af mine venner - end ikke dem der knap nok kan finde ud af computere, laver det nummer. Men hvis mig endelig noget dokumentation for det.

Og helt ærligt. I hvilke andre mobiltelefoner ville du ønske at lave om i softwaren. Der har aldrig været en lignende platform som IPhonen før, så Apple definere hvordan man opererer. Og det er da klart at de har en hel klar businesscase med deres app store. Men det er også en af de fede ting. Om du er en hjemmekoder eller en stor virksomhed, så kan alle lægge deres app op og tjene penge på det. Du skal kun eet sted hen for at finde dine apps. Jeg synes det er super befriende istedet for at man skal besøge 3-4 "directories" for at finde lige den app man leder efter.

Jeg forstår ikke det du skriver her - altså ALLE får lov til at lægge deres software ud på AppStore? Det får jeg ikke til at hænge sammen med realiteten. Jeg skriver ikke om, at jeg ønsker at lave om i softwaren. Google Voice laver ikke om i noget, andet end at det tilbyder super billige VOIP-muligheder. Og før du skriver "jamen Apple siger, at Google Voice bare duplikerer de allerede indbyggede funktioner.." så læs lige de utallige websider der forklarer dig at Apple tager fejl. Hvorfra har du, at der ikke har været lignende platformer før Apple iPhone? Symbian eksisterede længe før iPhonen kom på markedet. My Symbian (http://shop.my-symbian.com/Symbian.jsp?siteId=695&platformId=4) har længe haft en software shop. Men du har ret i, at der aldrig har været en telefon på markedet med et styresystem som udelukkende var bundet til én software butik på nettet.

Så tør øjnene og køb dig pc og en god gammeldaws Nokia Wink

Kom ud af din Mac-rus fanboy.

Jeg startede med kun at have Mac i mit musikstudie (startede med de gamle PowerPc processorer og lige nu har jeg en lidt ældre G5 stående). Forskellen er nu at jeg også bruger Mac til at andet og da jeg lige har skiftet min 2 år gamle MacBook ud med en nyere Pro, så har lillemor overtaget den gamle. Så nu kører vi KUN mac i hele huset. 

Og jeg vil endda betegne mig selv som nørd. Jo jeg har også samlet mange af mine computere før i tiden... Aldrig igen! Idag er min computer mit arbejdsredskab og jeg vil have det bedste så jeg bedre kan udføre mit arbejde istedet for at sidde og bygge mit eget værktøj.

Hvis du tror at en PC er lig med at samle computeren selv, så er der noget i vejen. Du kan købe færdigsamlede PC'er der kører uden problemer og med god support. Jeg sidder også og arbejder på Windows PC til dagligt, hvilket størstedelen af jordens befolkning der sidder ved en computer gør, og de formår også at lave deres arbejde i stedet for at bygge deres eget værktøj. Så hvordan er Apple så meget bedre???

Tilmeldt 4. Jul 08
Indlæg ialt: 524
Skrevet kl. 09:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er sikker på vi aldrig bliver enige i denne tråd. Enten er man til den ene eller det andet - på trods af at Mac jo er bedst :o/

Tilmeldt 26. Mar 09
Indlæg ialt: 964
Skrevet kl. 10:11
Hvor mange stjerner giver du? :

"Jeg er sikker på vi aldrig bliver enige i denne tråd. Enten er man til den ene eller det andet - på trods af at Mac jo er bedst :o/"

Det var Betamax også Smile

Som andre allerede har nævnt, så handler det om hvilke behov man har, og hvilket værktøj der løser opgaven bedst.

Og hvis man skal have en flot maskine med en høj Wife-Factor - så er Mac da det helt rigtige.

Man skal bare gøre sig klart hvilke begrænsninger det giver - for der er begrænsninger. Og problemet er nok at det ved den almindelige forbruger ikke.

Og det er jo heller ikke nogen hemmelighed at Mac har været førende indenfor grafisk design, DTP og musik (her taler jeg ikke iTunes men sequencer/sampling/mix) - men om de stadig er førende ved jeg ikke (det vil Mac-folket jo nok hævde at de er  Confused)

 

mvh

Jan

Fra København
Tilmeldt 29. May 09
Indlæg ialt: 368
Skrevet kl. 10:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Technocowboy:

Som andre allerede har nævnt, så handler det om hvilke behov man har, og hvilket værktøj der løser opgaven bedst.

Og hvis man skal have en flot maskine med en høj Wife-Factor - så er Mac da det helt rigtige.

Man skal bare gøre sig klart hvilke begrænsninger det giver - for der er begrænsninger. Og problemet er nok at det ved den almindelige forbruger ikke.

Og det er jo heller ikke nogen hemmelighed at Mac har været førende indenfor grafisk design, DTP og musik (her taler jeg ikke iTunes men sequencer/sampling/mix) - men om de stadig er førende ved jeg ikke (det vil Mac-folket jo nok hævde at de er  Confused)

De begrænsninger oplever jeg jo også, når jeg skal sidde ved en XP/Vista-maskine. Man vil altid finde en ny og fundamentalt anderledes platform begrænsende, da vi er vanemennesker, der gerne vil gøre tingene, som vi altid har gjort. F.eks. kan jeg meget bedre overskue at have 10-15 programmer og lige så mange dokumenter åbne ad gangen på min macBook pro, end jeg kan på min arbejds-pc, selvom dens skærm er langt større.

Tilmeldt 26. Mar 09
Indlæg ialt: 964
Skrevet kl. 14:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Niels Tybjerg:

De begrænsninger oplever jeg jo også, når jeg skal sidde ved en XP/Vista-maskine. Man vil altid finde en ny og fundamentalt anderledes platform begrænsende, da vi er vanemennesker, der gerne vil gøre tingene, som vi altid har gjort. F.eks. kan jeg meget bedre overskue at have 10-15 programmer og lige så mange dokumenter åbne ad gangen på min macBook pro, end jeg kan på min arbejds-pc, selvom dens skærm er langt større.

Ja - der er ingen tvivl om at ethvert system har sine begrænsninger - og nogle af disse findes jo, som du siger, i den manglende evne/vilje til at lave om på sine vaner - men det er mere en menneskelig ting end det er en platform ting.

Een af de andre store begrænsninger jeg finder ved Mac er softwareudbuddet.

Prøv at kigge i forskellige fora. Hvis nogen spørger om der findes et stykke software som kan dette eller hint (typisk de små utility programmer som man bruger når man liige skal have lavet et eller andet hurtigt) , så kommer der gerne en håndfuld svar, hvor Mac-brugeren typisk ender op med et "Øv - det findes ikke til Mac".

Eller som jeg så i en debat for ikke så længe siden hvor en Mac-bruger brokkede sig over at Telia udbyder en musikabbonnementstjeneste som ikke vil fungere på Mac, ligesom TDC Play heller ikke (så vidt jeg ved) fungerer på Mac (grundet DRM). Nu skal det her ikke være en diskussion om DRM eller ej - men mere det faktum at den almindelige Mac-bruger igen ikke kan være med.

Eller den Digitale signatur, som heller ikke fungerede på Mac (det er muligt at den er kommet til det - men til at starten med gjorde den ikke)

Med alle disse ting i posen kan man sidde og evaluere lidt på om man stadig vil have en Mac, og så brokke sig hver gang der kommer noget nyt som er alment tilgængeligt i PC-verdenen - eller om man skulle vælge en anden platform - og se lidt bort fra bling-effekten.

mvh

Jan

Fra København
Tilmeldt 29. May 09
Indlæg ialt: 368
Skrevet kl. 15:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Nu var der ikke meget bling-effekt på mac-bølgen, da jeg hoppede på i 1991, men det generer mig da ikke at sidde ved en maskine, der er designet ordentligt.

Det er nu efterhånden mange år siden, at jeg har haft problemer med digital signatur.

Hvad angår småprogrammerne, så er det faktisk meget sjældent, at jeg støder på noget, der ikke kan lade sig gøre, men hardcore specialister kan selvfølgelig løbe ind i en mur med de mere smalle programmer. Men så er det jo heldigt, at macBook Pro'en faktisk blev kåret til at være den laptop i verden, der kørte vista bedst for et par år siden - via boot camp :-)

Fra Hellerup
Tilmeldt 6. Aug 09
Indlæg ialt: 30
Skrevet kl. 17:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Min stemme går klart til Macintosh, udelukkende på grund af designet, de lækre detaljer og brugervenligheden.
Apple skulle give pc-mennesker en 1-2 mrd. trial på deres Macbook Air, og jeg er sikker på at over 50% vil skifte holdning omkring mac.

Dem der fremlægger deres holdning til mac som et vaneproblem i forhold til Microsoft, vil jo igen tyde på sejr til Apple, da en omstilling ikke varer mere end 2 uger, og så er man rigtig godt inde i det 

 

Tilmeldt 6. Aug 09
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 01:35
Hvor mange stjerner giver du? :

til sandfær-andersen

øm undskyld men du ved ikke hvad du snakker om 

en mac er for det første som en pc. bare at den ikke køre windows men mac når det er sagt

så kan du få en bærbar windows computer der koster 4000 nøjagtig det selv samme hardware

som en bærbar mac computer til 9000. og sådan er det!!!!!!!!!!

men mac er et mindre krævende styre program og der med også mere stabil

men man kan også få windows bærbar computer til 40000 ja jeg skrev 40000 men

hvis du går ind og ser efter hvilken hardware der er i disse er den noget der kan fåes til 

ca 10000 ja kun 10000. prisen er bare skruet op til det 4 dobble i håb om der et en klovn der køber

og det er der sku. ps bare for at skærer det ud i pap den til 40000 og den til 10000 er begge 

windows maskiner. og der følger ikke en gang flere programer med til den til 40000

men der er bare folk der tror at nu mere ting koster nu bedrer sådan er det langt fra altid 

det er jo den slags der gør det muligt at sælge sand i sahara

det eneste jeg vil sige med det er at fordi en mac koster mere betyder IKKE at

den er det værd.

 

 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 01:43
Hvor mange stjerner giver du? :

libom74:
øm undskyld men du ved ikke hvad du snakker om 

Hehe. Du har ikke helt overbevist mig om at du ved hvad du snakker om.

Hvad med et link til en bærbar, der er lige så godt som en MacBook Pro - men 4x billigere?
Hvis du kan finde det så køber jeg den med det samme og uploader et billede af den i denne tråd  

Kom frisk

Tilmeldt 6. Aug 09
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 02:04
Hvor mange stjerner giver du? :

nej men jeg kan finde en pc der æder den til morgen mad til samme pris

nu når i mac brugere er så glad for grafik

hvorfor kører i så med maskiner med så små grafik processere

en nvidea 9600 er jo ikke noget og det er sådan en der sidder

i macbook pro

 

Side 6 ud af 10 (99 indlæg)