Jeg undrer mig.... man skulle jo tro at firmaerne værnede om sine kunder i disse finanskrisetider og ville gøre en ekstra indsats for at servicere sine kunder og derved forsøge at opretholde eller i hvert fald minimere faldet i omsætningen under finanskrisen. Men jeg oplever næsten det modsatte: Kontakter man et firma fordi man gerne vil købe noget, så lover de at ringe tilbage, men gør det ikke / glemmer det / gider ikke. Har man en reklamation, så glemmer de at følge op på sagerne og man må selv tage kontakt.. igen og igen... Aftaler bliver ikke overholdt. Man får ikke de ting man har bestilt eller forkerte ting, fordi 'man' ikke har brugt tid på at checke at man reelt sender det der står på ordren. Det virker som om mange firmaer generelt er meget sløsede og selv når man står med tegnebogen fremme, så gider de ikke hjælpe sig, hvis det kræver meget mere end de bare skal slå beløbet ind på kasseapparatet. Skal de bruge 10-20 minutter på at undersøge noget først, så er det næsten som om de ikke gider, men der står jo ikke andre kunder i køen, hvorfor så ikke hjælpe ham der står og vifter med 1000-kroner sedlerne? Mit firmas serviceniveau har ikke ændret sig under krisen, for det har altid været meget højt, da jeg har været præget meget af dette i mit arbejde på Bang & Olufsens serviceværksted gennem flere år, men jeg synes der er utroligt mange firmaer, som burde oppe sig. Hvorfor gør man ikke lige den ekstra indsats i en tid, hvor de fleste brokker sig over svigtende salg? Finanskrisen har ramt mange hårdt, men jeg vil påstå at en del af dårligdommen er firmaerne selv skyld i, fordi deres service er så elendig. Mvh. René (som kom ud af juli måned med omsætningsrekord |
Der er 2 måder at komme ud af denne krise på.
1. Skær ned på alle omkostninger for at kunne være endnu mere konkurrencedygtig på prisen.
2. Effektivisér forretningsgange, service og kommunikation for at få mere ud af medarbejdere, såvelsom kunder.
Der er mange virksomheder som har kigget indaf i deres organisation, og forbedret blandt andet deres kundeservice. De har nu fået større ansvarlighed over for deres kunder, og er blevet minded om vigtigheden af disse, her over finanskrisen.
Der er også mange virksomheder som har kigget direkte på deres bundlinje, og deraf har fyret medarbejdere - med resultat af at de resterende medarbejder nu skal strække sig over flere funktioner, flere kunder og mere arbejde. - heraf kommer en dårligere service.