Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan får vi flere til at konvertere?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 3. Aug 06
Indlæg ialt: 605
Skrevet kl. 16:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Vi er begyndt at arbejde meget på at konverterings raten bliver bedre på www.industribasen.dk

Kig en tur ind på siden og kom gerne med forslag til hvad i ville gøre for at få flere til at oprette sig som brugere og købe annoncer.

Skal der andre knapper til? er knappen "opret annonce" det rigtige sted. Den "rigtige" farve?

Hvad ville i ændre for at få flere besøgende til at konvertere?

på forhånd tak

www.industribasen.dk

mvh

Morten

Fra Chiang Mai. Thailand
Tilmeldt 11. Jul 06
Indlæg ialt: 801
Fra  DennisKjaergaard.com Skrevet kl. 16:55
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Du kommer an på hvor du mister salget. Du kan komme langt ved at måle dig frem til hvor dine besøgende springer fra, og ved at split teste mellem forskellige sider. Så med google analytics og google optimizer burde du kunne forbedre din konvertering Smile

Ellers kan optimering af dine landingpages være et godt sted at starte

Fra Aalborg
Tilmeldt 26. Apr 05
Indlæg ialt: 736
Skrevet kl. 21:49
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Som Dennis skriver, skal du ind aktivt og bruge både Google Analytics og Google Website Optimizer. Med Google Analytics vil du få et fingerpeg om, hvor dine besøgende falder fra - og med Google Website Optimizer kan du teste dig frem til en bedre landingsside (noget, jeg varmt kan anbefale).

Lige umiddelbart synes jeg, at din side er meget forvirrende/rodet. Dét du skal gøre er at identificere din "most wanted response". Hvad er det, du vil have dine besøgende til at gøre? Gå ind i en kategori, besøge dine annoncører, oprette sig som bruger eller hvad? Evt. kunne du lade brugere, der har været i "landbrug"-afsnittet tidligere gå direkte til landbrugs-sektionen, når de besøger siden igen. Sandsynligheden for at de vil derind, er stor.

Hvis jeg var dig, ville jeg lave en helt anden version af forsiden og så split-teste den (brug website optimizer, det er genialt til formålet - og gratis). Det vil i det mindste give et fingerpeg om, hvilken retning du bør bevæge dig i.

Mvh

Molvins

Tilmeldt 3. Aug 06
Indlæg ialt: 605
Skrevet kl. 12:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Tusind tak for jeres gode svar.

Det vil jeg helt sikkert arbejde videre på og bruge en masse timer på.

Fortsat god dag.

mvh

Morten

Fra Holstebro
Tilmeldt 26. Mar 08
Indlæg ialt: 124
Fra  Last Touch Skrevet kl. 23:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Morten

Jeg kan kun tilslutte mig koret omkring Google Analytics og Google Optimizer. Faktisk finder du rigtig meget guf om netop disse emner på "Molvins" blog. Læs f.eks. om Google Analytics her og om Google Website Optimizer her.

Når nu du skal i gang med at teste, så synes jeg du skal lave en ny forside, hvor du flytter rundt på elementerne. Her kommer et par råd, som du kan tage til dig, hvis du vil:

Tænk på at gøre forsiden og dens indhold mere overskueligt, så den besøgende hurtigt kan danne sig et overblik over websitet. Når en ny besøgende kommer til din hjemmeside, har du ikke mange sekunder før personen beslutter, om han vil læse mere, eller om han smutter igen. Hvis den besøgende bliver forvirret og ikke hurtigt præcist forstår, hvad netop din hjemmeside kan gøre for netop ham, så er han over alle bjerge.

Derfor, hvis jeg var dig, så ville jeg:

1) Flytte alle bannere over i højre kolonne. Besøgende er vandt til at bannere og reklamer vises i højre side. Jeg går ud fra det giver dig gode penge at vise disse bannere på hjemmesiden? Ellers synes jeg bestemt de skal væk. De er meget store og fylder ca. 1/3 af din indholdssektion. Du kan evt. udskifte dem med noget Google Ad-sense.

2) Nu er reklamerne kommet på plads og har fået deres egen sektion. Så vil jeg flytte din sektion med logoer (Virksomheder på IndustriBasen.dk) ned i bunden og have logoerne listet horisontalt på tværs af kolonnerne. Jeg kender ikke industribranchen særlig godt, men jeg går ud fra disse referencer er gode og almen kendte eftersom du optager så meget plads på forsiden til dem. I så fald er ideen med at vise deres logoer rigtig fin.

3) Nu er bunden og højre kolonne fyldt ud. Så har du venstre top til at placere dit egentlige indhold, som jo, for den besøgend, er det vigtigste på siden. Hvordan du nu vil rangere indholdet afhænger af, hvilke mål du har med hjemmesiden. Som Molvins også skriver, så skal du klarlægge, hvad du gerne vil have den besøgende til at gøre.

Er dit primære mål, at få brugerne til at klikke på sitets interne annoncer, så skal denne boks helt op i toppen. Er det at få brugerne ind i dine sektioner, jamen så skal sektionerne fremhæves og gøres tydelige osv. osv.

Umiddelbart tror jeg du vil kunne hente mange procenter i konvertering, hvis du får en grafiker til at lave nogle flotte og tiltrækkende bokse f.eks. til "Opret bruger", "Populære sektioner" osv. Generelt kan websitet gøres noget med indbydende med et nyt design. Er du selv programmør, så skal du jo blot have en grafiker til at tegne designet til dig i Photoshop (der er sikkert mange på Amino, som vil gøre det næsten gratis).

Det var mine inputs. Håber du kan bruge det. God arbejdslyst Smile

Tilmeldt 3. Aug 06
Indlæg ialt: 605
Skrevet kl. 14:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Last Touch

Det var virkelig spændende og informativ læsning. Det er helt klart noget vi vil gemme og så kigge på når vi når til at skulle lave ny forside.

Der kan ikke være længe. IndustriBasen.dk kører fint men den kan jo sagtnens komme til at kører bedre når flere konvertere osv. Bliver spændende at teste og arbejde videre med.

Tusind tak for det.

mvh

Morten

Fra Aalborg
Tilmeldt 26. Apr 05
Indlæg ialt: 736
Skrevet kl. 15:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Morten, det er nogle rigtigt gode tips, du får fra Last Touch. Hans forslag er kan meget nemt vise sig at forbedre din konvertering, men nu skriver du "når til at skulle lave ny forside". Det du bør gøre er at lave en ny version af forsiden, som Last Touch foreslår. Så sender du halvdelen af dine besøgende ind på den gamle side og den anden halvdel ind på den nye. Derefter opsætter du et mål for, hvornår de konverterer og så ser du, hvilken side, der er bedst. Du kan oveni købet smide en 3. eller 4. side med "i spil".

Alt dette klarer Google Website Optimizer for dig. Det er "piece of cake".

Min pointe er - at du skal ikke vente til at I har tid til at se på et helt nyt design. Lav den nye forside - det tager ikke mange timer  - og sæt den i spil med det samme.

Og tak for de rosende ord om min blog, Last Touch.

Mvh

Molvins

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)