Hej
Du laver en liste over de ting der mangler for at du kan gå "live" og begynde at tjene penge. Nogle af tingene kan du sagtens lave i din fritid, som at få trykt visitkort og brochurer/flyers. Det kan laves billigt og on-line hos f.eks VistaPrint. Andre ting kræver måske at man ringer til firmaer i deres åbningstid (din nuværende arbejdstid) eller at der arbejdes igennem. De ting prioriterer du, og skemalægger så det kan gennemføres på en uge. Du kan snildt spare lidt penge op til en uges selvbetalt ferie, - og så er det bare at komme igang.
Når du skriver så meget om stress skyldes det sikkert at du føler at der er så meget du ikke når. Man sætter sig lige ved computeren en times tid, og pludselig er klokken ét om natten og familien for længst gået til ro, Hvad fik du så lavet? Tja du fik ganske vist hentet et script, kopieret noget grafik som du måske kunne bruge som inspiration senere, tjekket op på Amino, chattet lidt med gutterne i et andet forum, og måske set noget grinagtigt på Youtube som dine venner har mailet til dig, - men det var ikke særligt produktivt, vel? Deraf kommer stressen.
Hvis ikke du bliver disciplineret og målrettet, sker der det at du dalrer tiden væk. Når man er selvstændig kører taxameteret hver dag, og som du selv er klar over betaler regningerne ikke sig selv. Det er jo ikke sådan at fordi du bliver selvstændig, så kommer pengene rullende af sig selv. Ved af få krydset af på "to do" listen får du et overblik over dit projekt, og måske hvor tæt (eller hvor langt) du er fra at skrive din første faktura. Det er det første vigtige step inden du smider fortøjningerne til dit lønmodtagerjob.
Du skal også have noget inspiration udefra, - lidt mentalt frisk luft. Skal du holde kurser - så meld dig til et kursus hos din fremtidige konkurrent. Hvad han/hun gør godt, skal du kunne gøre bedre. Skal du sælge sko - så tag en fridag og besøg skobutikker. Skal du sælge SEO, - så få booket nogle salgsmøder.
Men først og fremmest, kom i gang istedet for at bekymre dig om alt muligt stress. Måske viser disse øvelser at det slet ikke er dig at være selvstændig, eller måske at du skulle have været startet for længe siden.
Held og lykke - /Michael