sidder lige som ny mand på siden, har dog fulgt med over skulderen i længere tid. jeg er igang med at læse indlæg vedr seo af et flash web site, og søger derfor links til aktuelle debater om seo af flash site´s, spørgsmål som: kan google indexere indholdet af flash sider? hvad er "trafik" erfaringen med henblik på en html indgang med en "dør" til en flash side? hvordan ser fremtiden ud med et flash site, set i lyset af googles indexerings metoder? |
Selvom Google for nylig offentliggjorde, at de er blevet bedre til at læse Flash-sider, er der stadigvæk nogle problemer.
Det første og største er, at indholdet på en flashside ikke ligger på forskellige URL'er, men på den samme og derfor bliver opfattet som en enkelt side af Google. Det gør, at man ikke får den gevinst, som sædvanligvis vil være i at have mange sider med hver sin unikke titel og en passende mængde gode, interne links.
Google kan (i hvert fald i et vist omfang) læse indholdet af flash sider, men det er vældig svært at få dem placeret godt på en række forskellige søgninger bagefter.
I mine øjne er det derfor stadigvæk en rigtig dårlig SEO-idé at bygge et site helt i flash.