Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Bare man havde en bank ...

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9737
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 14:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis nu man bare drev en bank i stedet for en rådgivnings- eller produktvirksomhed, så kune man gøre ligesom Roskilde bank: Først geare sin virksomhed helt vildt op, løbe nogle enorme risici, tjene styrtende på det, trække pengene ud, og når korthuset så vælter få en likviditetsgaranti fra Nationalbanken. Gambling på skatteydernes regning - og gevinsterne udbetales til gamblerne alligevel. Skide smart. Lidt for skide smart, hvis du spørger mig. Og lidt for skide urimeligt!

Hvis bankerne ikke kan finde ud af at drive en profitabel forretning så må de sgu lukke!

Jeg vil opfordre alle til, at trække de penge ud de måtte have i Roskilde bank. Det er lige præcis det som de ikke ønsker vi skal gøre - så lad os vise dem hvem der har magten!

Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 15:14
Hvor mange stjerner giver du? :

 Tja, der er vel et eller andet forkert ved at en så vital økonomisk funktion som banker figurer som privat virksomhed.

Ikke for at være overdreven kommunistisk eller noget men det er bare en så grundlæggende funktion i enhver økonomi at det grundlæggende er tåbelig at det ikke er styret af staten (en nonprofit organisation).

Sidste her med kreditkrisen kan det ses hvor meget skade banksektoren kan yde på samfundsøkonomien.

Samt er der naturligvis hele det privatøkonomiske aspekt i det, hvis det nu var offentligt (nonprofit) kunne man sådan set lige forbedre de danske forbrugeres privatøkonomi med 30-40 mia kr. (bankernes overskud).

Samt at det ville være muligt for politikerne fuldstændig at styre væksten i økonomien, hvis forbruget skulle bremses kunne det gøres med dags varsel, hvis forbruget skulle hæves kan det gøres med dags varsel, skal investeringerne hæves/sænkes kan det gøres med dags varsel, etc.

Grundelæggende er det simpelthen for vigtigt en mekanisme til at det er anbefalelsesværdigt at overlade til private interesser.

Det var vist nytænkende og revolutionerende økonomisk teori nok fra min hånd i dag Stick out tongue

Fra Hinnerup
Tilmeldt 2. Sep 08
Indlæg ialt: 48
Skrevet kl. 19:49
Hvor mange stjerner giver du? :

>>> Mon ikke ham der Klaus Riskjær har en finger med i spillet omkring Roskilde Bank. Kunne godt lyde som en af hans "gode" ideer

 

Slut  

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9737
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 19:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Som gammel hippie-anarkist-socialist-punker kan jeg sagtens følge dig. Men vi ved nok også godt begge to, at store tunge statsvirksomheder heller ikke er sagen. Og jeg kunne godt frygte, hvis det danske banksystem pludselig skulle styres af Pia Kjærsgård og Søren Pind. Damn, det er en skræmmende tanke :)

Jeg bryder mig ikke om monopoler - hverken private eller offentlige. Jeg synes næsten altid at det ender skidt.

Men jeg bryder mig heller ikke om, at nogle virksomheder - eller virksomhedstyper, kan få helt specielle ordninger, for at sikre deres overlevelse. Jeg synes det er dybt urimeligt, at vi, som små iværksættere, nu skal betale skat til at en uforsvarligt drevet bankvirksomhed kan overleve - vel og mærke få måneder efter, at direktørerne har trukket millioner ud til sig selv fra deres aktioptioner. Hvidste de mon hvor det bar hen?

Kan de ikke drive en rentabel bank, så må de sælge den eller lukke den. Ligesom vi andre må med vores virksomheder. Jeg ser sgu ikke Nationalbanken træde til, hver gang en hårdarbejdende Amino'er er ved at gå på røven. Næhh, det må vi klare selv. Fair nok - vi er vel selvstædige fordi vi netop gerne selv vil have ansvaret og gevinsten. Men det gælder altså også for bankerne. Og nu har de i nogle år skummet fløden i en helt overdreven grad - at det så pludselig går lidt skidt, er altså noget de selv må ordne. Bankerne har jo netop i de foregående år - hvor de har tjent SÅ meget, sagt, at det jo bl.a. skulle bruges til de lidt dårligere tider. Men Roskilde bank valgte altså at forgylde deres egne ledere - og sende regningen til os andre. Svineri!

 Så endnu en gang kan jeg kun opfordre til cevilt oprør mod dette - og den bedste metode lige nu, såvidt jeg kan se, er, at alle folk der har penge i Roskilde Bank trækker dem ud. Det vil tvinge dem i knæ og gennemtrumfe de valg de bliver nødt til at lave - sælg eller luk!

Fra 8654 Bryrup
Tilmeldt 2. Oct 05
Indlæg ialt: 234
Skrevet kl. 14:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu er banken så gået helt i knæ og jeg har egentlig ikke noget problem med, at nationalbanken går ind og giver kunstigt åndedræt. Jeg forstår din pointe Mikkel og som selvstændig føler jeg mig også lidt til grin. Det som jeg har sværest ved at acceptere er de ledere, som vælger at indfri deres optioner. Det lugter godt nok af griskhed i en grad, som jeg har svært ved at fatte.

Finn

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9737
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 14:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg forstår godt, at det er uhyre vigtigt at der kan være fortsat tillid til bankbranchen - og at folk og virksomheder ikke plduselig står og mister alle deres penge. Men det samme kunne siges om andre brancher - f.eks. min egen. Der er også mange virksomheder der snydes af skruppeløse svindlere og annoncehajer - eller bare tager nogle dårlige strategiske valg. Hvis nationalbanken trådte til, og hjalp dem det var gået galt for, så ville det da også skabe mere tillid til min branche. Det samme gælder bilforhandlere, håndværkere osv. Ja, det gælder vel de fleste brancher.

Spørgsmålet rr så, hvorfor det kun lige er bankerne der skal have denne statsstøttede garanti?

Det må vel først og fremmest være i bankbranchens interesse, at vi har tillid til dem. På samme måde, som at det er min interesse at markedet har tillid til mine produkttyper. Men jeg forventer altså ikke, at staten skal gå ind og sikre grundlaget for denne tillid - det er mit, og resten af branchens, eget ansvar.

Særlig groteskt bliver det naturligvis i denne sag - som du også selv pointerer, når direktørerne i den ene ende kan trække millioner ud, samtidig med at de i den anden ende bliver støttet af Nationalbanken - altså dig og mig. Vi tjener sikkert begge to mindre end de 55 millioner de lige trak ud, og så er det os der skal betale skat til dem. Det er simpelt hen en gang omvendt Robin Hood af værste skuffe!

Fra 8654 Bryrup
Tilmeldt 2. Oct 05
Indlæg ialt: 234
Skrevet kl. 16:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er enig Mikkel og jeg er glad for, at jeg ikke er aktionær i Roskilde Bank. Samtidig så tænker jeg, at der må have siddet en totalt blind bestyrelse. De burde have stoppet alle muligheder for at hæve optioner i den situation, som banken befandt sig i, men det er jo nok mere kompliceret end mit retvinklede hoved fatter.

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)