Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Påstand: I er fulde af løgn!

Side 1 ud af 5 (44 indlæg)
Fra Esbjerg
Tilmeldt 23. Sep 05
Indlæg ialt: 4105
Skrevet kl. 15:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,5 stjerner givet af 2 person

Ja :) måske lidt af en udmelding, men jeg mener det skisme! Og læs det nu lidt med et glimt Wink i øjet, jeg vil starte en debat ikke angribe enkelte personer/virksomheder.

    Jeg har nu tænkt mig at angribe alle selvstændige der levere løsninger på internettet. Jeg kender ikke branchen gennemgående og har kun oplevet den køber. Men min holdning er, at nu må i sgu få ryttet op i Jeres egen baggård så vi andre kan få rådgivning og løsninger der rent faktisk passer til vores behov.

Internet branchen er så gennemsyret af kaos at alle og enhver i dag kan oprette en hjemmeside og kalde sig eksperter, guru osv., problemet er....at det er der mange der gør. Os almindelige mennesker kender ikke branchen og jeg hører gang på gang om iværksættere der bliver snyd igen og igen.

Hvis jeg i dag sendte en gennemført kravspecifikation ud ville prisen med meget stort sandsynlighed variere 100000 - 200000 kr. og mange intetvidende ville tro at den billige ikke er god nok...da de ikke kender noget til det.

   Mit indlæg kommer ikke af en dårlg erfaring eller noget, men har hørt og set mange blive snydt. Jamen vi kan jo starte på amino hvor folk spørger ind til løsninger....hvad skal de købe/bruge? Alle der kan levere et eller andet siger, at deres er det bedste. En spørger til en enkel side og får et bud på 15000 kr., en anden spørger til youtube og får 2500 kr. Hvor faen er logikken? Hvad med han der står tilbage med et tilbud på en side og et tilbud på 500 kr. og et på 15000....tror i han er forvirret? Tror i nogle af tilbuddene er rigtige? NÆPPE

Jeg har flere gange fået lavet hjemmeside, programmer og systemer til det ene og det andet. Jeg kan efter 10 år næsten sige at jeg ved hvad jeg skal kikke efter....og alligevel ikke. Får så snart jeg bevæger mig ind på et nyt område er folk igen ikke til at gennemskue. Jeg sender for et år siden en kravspecifikation ud og indhenter tilbud fra 10 virksomheder jeg selv har tilbudt.  ½ tilbyder at lave en bedre specifikation da de ikke kan komme med tilbud på det skrevne (havde allerede fået den lavet proff :)) og den anden ½ siger de kan.
Af den ½ del der giver bud er priserne en ren jungle og alle påstår de at det eneste der ville virke i virkeligheden er deres produkt, så jeg skal ikke sige ja til andet. Gennem mail på de 5 virksomheder modsiger de konstant hinanden og ligger op til at jeg kan miste mange penge hvis jeg vælger det forkerte.

Jeg ved ikke om det er etikken der er gået sig en tur, men når en kunde ringer til mig efter en brandslukker (administrere brandudstyr.dk) og han kun skal bruge en til 239 kr. så sælger jeg ham altså ikke den til 499 kr. som ville være overkill. Selvfølgelig kunne jeg tjene flere penge på det, men så skal jeg nok heller ikke regne med at der er så mange der vender tilbage!, eller anbefaler mig.

På Jeres hjemmesider skriver i store flotte ord, altid VI og OS og får det til at fremstå som en kæmpe virksomhed, trods det er en mand der sidder på sig 1 værelset (intet galt i det, han kan levere det samme som de store). Samtidig kan I ALT, tekster, design, programmering osv osv.

Priserne svinger op og ned som min kones humør da hun var gravid. Der er intet stabilt på markedet og hvis nogle tager under 500 kr. i timen er de enten din fætter eller en fattig studerende der tigger. Problemet er at man ofte kan få bedre løsninger til 200 kr i timen end ham der tager 600 kr. for som jeg sidst har oplevet kan de 2 personer være nøjagtig den samme.

Her på amino er der flere der, rigtig tit ude med "snøren". Der stikkes, svines og skriges af hinanden i tide og utide.

   Min anbefaling er, at i sætter jeg ned og laver en "slags" godkendelse/smiley som vuderes udfra kundernes vurdering og det arbejde der bliver lavet.

Måske en brancheforening eller hvad man kunne finde på, eller blot en større side hvor de kommende kunder kan søge informationer og hvad man bør give/skal give.

Om ikke andet vil jeg anbefale alle dem der skal have lavet en hjemmeside om at spørge en RÅDGIVER der IKKE har et produkt at sælge. Og lad nu være med at betale ham 5000 kr. hvis du regner med at bruge 1000 på hjemmesiden.

Tilmeldt 10. Mar 08
Indlæg ialt: 189
Skrevet kl. 15:51
Hvor mange stjerner giver du? :

 Sæt ned og lav en forening... kan det blive mere dansk  Smile

"Alle klare hoveder gentager siden Bacon, at der ikke er anden virkelig erkendelse end den, der hviler på iagttagne kendsgerninger." Bookmaker guide
Fra Helsingborg
Tilmeldt 26. Feb 06
Indlæg ialt: 2880
Skrevet kl. 15:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Profit:

 Sæt ned og lav en forening... kan det blive mere dansk  Smile

 

Ja Dansk humor :) 

Følg mig på youtube under navnet Dimi Hardorff

Fra Aars
Tilmeldt 5. Jan 06
Indlæg ialt: 238
Fra  e-kompagniet ApS Skrevet kl. 16:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kenneth.. og andre,

nu har jeg forsøgt at skrive det her indlæg 3 gange...og går i stå hver gang:-) Jeg driver selv et bureau hvor jeg har valgt at satse på service og vejledning. Dvs. jegforsøger at stille plusser og minuser op for kunden, så denne selv kan vurdere min løsning i forhold til konkurrenternes. Det vinder jeg noget på og taber noget...men vinder mest! Men hvis du som kunde skal købe noget vil jeg give dig flg. råd:

1) Afklar med dig selv hvad dine behov er til din leverandør! Ikke til produktet, for det har du beskrevet! Der er stor forskel på om du vil bruge et etableret bureau eller naboens søn!
2) Få altid mindst 2-3 forskellige tilbud. og vær realistisk! En youtube klon koster ikke 2500,- (undskyld eksemplet) omvendt kan du godt få en side med upload af videoer til 2500,- - det afhænger bare af leverandørens kompetencer og referencer.
3) Bed altid om at få referencer!
4) Siger en leverandør at alle andre systemer ikke fungerer, har han pr. definition meldt sig selv ud! Det er en direkte løgn og uærlige leverandører kan du ikke bruge!
5) Er du i tvivl så mærk efter, og stil gerne pågående spørgsmål om alt fra alder til referencer, hvad hvis firmaet lukker osv. En ærlig leverandør vil ikke have problemer med at svare på dette
6) Vigtigst af alt - husk at pris og kvalitet ALTID følges ad - det gælder også i webverdenen! Du får bare ikke en Ferrari hvis du går ind til en KIA forhandler (uanset at han sikkert mener noget andet)

 

Mvh Regin Madsen
www.e-kompagniet.dk - websider og shopløsninger baseret på dynamicweb, wordpress/woocommerce, umbraco og magento

Fra Sayulita
Tilmeldt 14. Aug 07
Indlæg ialt: 1407
Fra  Psykoterapeut og parterapeut Skrevet kl. 16:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Godt indlæg Kenneth - og fin pointe. MEN - restaurant branchen bad sandelig ikke om en smiley ordning hvor de vurderes af udenforstående - og de ville da aldrig selv have lavet en - så at bede amino'erne lave en smiley ordning er som at bede en restaurant bevise at den laver god mad - du får kun sure blikke og må længere ud på landet med din idé.

Der er mange som har forsøgt sig med diverse godkendelser af hjemmesideleverandører men uden held, primært fordi leverandørerne ikke vil være med. Et lovforslag er nødvendigt og en prispolitik der er til at gennemskue - og så har vi jo næsten udryddet fri konkurrence og indført socialisme.
Jeg tror derfor godt du kan skyde en hvid pil efter din idé, men jeg forstå dig virkelig godt!
Hver gang jeg skal have lavet noget beder jeg til at RonniKC har tid og gider, for ellers er jeg på herrens mark - ham stoler jeg på, jeg ved han er knalddygtig, hurtig og rimelig i sine priser. Jeg har ikke gode erfaringer med ret mange andre.

Det er ligesom med ens frisør - ja, undskyld, det er nok ikke relevant for mænd, men så siger vi revisor eller tandlæge - når man først har fundet en god en, så slipper man ikke lige ham/hende sådan uden videre - for det er jo en key element for ens virksomhed, hvis man skal begå sig på nettet...

Mette

Tilmeldt 10. Apr 08
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 16:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Regin Jæger Madsen:
6) Vigtigst af alt - husk at pris og kvalitet ALTID følges ad - det gælder også i webverdenen! Du får bare ikke en Ferrari hvis du går ind til en KIA forhandler (uanset at han sikkert mener noget andet)

Inden jeg kommenterer Kenneths indlæg, så vil jeg lige give mit besyv med på sådan en kommentar! Hold da op en gang vås! Punkt 7 må da være at hvis din webudvikler kommer med lignende udtalelse, så find en anden.

Kenneth --> Jeg vil give dig helt ret i mange af dine punkter. Jeg tror problemer ligger i at nye iværksættere ikke tør selekterer, de øjner ikke muligheden for faktisk at få mere arbejde hvis de specialiserer sig inden for afgrænsede områder.

 

Maiken P

Tilmeldt 25. Mar 08
Indlæg ialt: 16
Skrevet kl. 16:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Regin Jæger Madsen:
6) Vigtigst af alt - husk at pris og kvalitet ALTID følges ad - det gælder også i webverdenen!


Det er jeg desværre ikke enig i. Jeg kan nemt åbne et bureau tage 3000 i timen og leverer en lorteløsning, og det er der faktisk mange der gør i denne branche. Måske ikke lige 3000 men en langt højere pris end hvad andre tager hvor du får bedre kvalitet.

Det er netop en af de ting der gør at branchen er så umulig at gennemskue.

Lad os tage et eksempel, vi har en tømrer som vi kalder hans Hansen, han skal bruge en lille profilside, med et enkelt med stadig flot design. Han er overhovedet ikke interesseret i noget administrationsmodul selvom det måske ville være smart - Han gider simpelthen ikke at bruge tiden på det.

Han går til 3 bureauer

1. Større anerkendt bureau der ofte leverer meget store løsning og til en meget høj pris. De har den her knægt ansat som er i skolepraktik og da Hans Hansen henvender sig med dette her lille mini site så bliver praktikanten sat på opgaven. Her bliver der dog stadig faktureret for 1100 i timen. - Følges kvalitet og pris her?

2. Han går til en gut der roder en del med opensourcesystemer og templates. Han bliver overtalt til at et CMS er den eneste rigtige løsning for der vil altid være lidt opdatering og lign. Men her ender det faktisk med at Hans Hansen betaler penge for noget han i første omgang ikke rigtig havde lyst til, og designdelen er blevet nedprioriteret til en template udviklet af en tysker uden der overhovedet er tænkt over målgruppe eller lign. Samtidig bruges templaten på en helt masse andre sites. Men leverandøren formår at overbevise Hans Hansen om at det er ligegyldigt fordi verdenen er så stor og chancen for en af hans konkurrenter netop skulle burge samme design er minimal.
Får han kvalitet for prisen her?

3. Han går til et lille bureau, dette bureau skilter med de har speciale i mindre hjemmesider, det er faktisk det eneste de gør. De henviser så til nogle andre sparringspartnere hvis kunden ønsker tekster eller lign.
Prisen hos dem er ikke særlig høj, fordi det er et par dygtige knægte der samtidig studere f.eks. datamatiker eller web integrator. Men de leverer en meget simpel løsning til Hans Hansen hvor designet har været i højsæde, og tilbyder ham så at de kan ændre nogle adresseoplysninger i ny og næ for en et par hundrede kroner, nu hvor der ikke er CMS på.
Alt i alt bliver denne løsning måske den billigste eller næstbilligste for Hans Hansen, men i mine øjne vil han få langt mere kvalitet, service og lign her.

Fordi Hans Hansen vælger et bureau der har specialiseret sig i et område, og som ikke både vil være tekstforfatter designer programmeør softwareudvikler, filmmager, markedsføringskonsulent og samtidig have titlen SEOguru. 

Derfor mener jeg ikke at pris og kvalitet altid hænger sammen i denne branche, man bør mere sørge for at finde et bureau der har netop de kompetencer man efterspørger. Derudover så er dine andre 5 råd super gode og bør benyttes.
Fra Aars
Tilmeldt 5. Jan 06
Indlæg ialt: 238
Fra  e-kompagniet ApS Skrevet kl. 16:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Maiken P:

Regin Jæger Madsen:
6) Vigtigst af alt - husk at pris og kvalitet ALTID følges ad - det gælder også i webverdenen! Du får bare ikke en Ferrari hvis du går ind til en KIA forhandler (uanset at han sikkert mener noget andet)

Inden jeg kommenterer Kenneths indlæg, så vil jeg lige give mit besyv med på sådan en kommentar! Hold da op en gang vås! Punkt 7 må da være at hvis din webudvikler kommer med lignende udtalelse, så find en anden.

Ja jeg giver dig ret hvis du ser det som et isoleret punkt - så jo så er det noget vås.

Jeg har en gammel renault, den starter hver dag, kører sgu godt til, og har været rimelig billig - for mig er det god kvalitet. Men stiller jeg den ved siden af naboens pritnye A6 3.2 avant kan jeg da godt se forskellen - min pointe; Kvalitet er ikke et statisk begreb! At der så er nogle brodne kar ind imellem som tager røven på folk ændrer ikke på at pris og kvalitet altid følges ad og altid har gjort det!

Mvh Regin Madsen
www.e-kompagniet.dk - websider og shopløsninger baseret på dynamicweb, wordpress/woocommerce, umbraco og magento

Fra Aars
Tilmeldt 5. Jan 06
Indlæg ialt: 238
Fra  e-kompagniet ApS Skrevet kl. 17:03
Hvor mange stjerner giver du? :

Martin-23 -> som jeg også lige skrev til majken medgiver jeg at det var for utydeligt hvad jeg mente! Og nu jeg lige kigger lidt på det, var mit svar til hende heller ikke fyldestgørende. Der er altid nogen der tager overpriser, det er jo netop også et af Kenneths pointer! og nej på den baggrund hænger pris og kvalitet ikke ALTID sammen.

Jeg vil dog fastholde at pris og kvalitet oftest følges ad. Hvis der ikke var en sandhed i det ville det billigste produkt altid være det bedste! Det mener jeg ikke det nødvendigvis er!

Men lad os tage dine tre eksempler og ændre lidt på forudsætningerne for kvalitet: Hansen vil gerne have en side som fungerer altid, og at der bliver svaret godt, præcist og så han forstår det hver gang han ringer.

3: De to skoledrenge har leveret en superløsning, til billige penge. Desværre tager de ikke telefon om fredagen da de er til fredagsbar. Hansens side er nede og en ny stor kunde ville gerne have set hvad han kunne levere - er det kvalitet?

2: Hansen havde en dårlig mavefornemmelse - og han har læst på amino at så skal man holde sig fra tingene...derfor finder han selvfølgelig en anden leverandør!

1: Hansens løsning har været rigtigt dyr. Uden han vidste det blev den lavet af en praktikant. Virksomheden vil dog ikke sættes deres ry på spil, så en ansat har lige gennemgået siden inden den røg online, og rettet et par småting. Fredag eftermiddag går siden ned og hansen ringer til bureauet, som hurtigt tager telefonen, får siden op at køre igen og forklarer Hansen at hvis det sker igen kan han gøre sådan og sådan, og ellers skal han endelig ringe på privatmobilen - for siden skal selvfølgelig køre! - Er det kvalitet?

 

 

Mvh Regin Madsen
www.e-kompagniet.dk - websider og shopløsninger baseret på dynamicweb, wordpress/woocommerce, umbraco og magento

Tilmeldt 25. Mar 08
Indlæg ialt: 16
Skrevet kl. 17:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Regin Jæger Madsen:
Jeg vil dog fastholde at pris og kvalitet oftest følges ad. Hvis der ikke var en sandhed i det ville det billigste produkt altid være det bedste! Det mener jeg ikke det nødvendigvis er!


Nu er alt jo ikke sort og hvidt, bare fordi man siger at kvalitet og pris ikke altid følges af betyder det ikke at man siger kvalitet og pris ALDRIG følges af. Jeg tror netop, lige i denne branche, så er det meget forskeligt om pris og kvalitet hænger sammen og derfor mener jeg ikke man skal bruge pris som en målestok for om man får noget godt eller skidt. Man kan have i baghovedet at man som regel aldrig skal vælge det billigeste. Men derfra til at sige at det altid eller stort set altid er den dyreste løsning der er den bedste vil jeg mener ikke holder, i denne branche. - Gid det var så let for så ville et være nemt at gennemskue.

Angående mine 3 eksmpler er det helt korrekt at den kan vendes og drejes. Ingen tvivl om det, og reelt set kan vi ikke vurdere hvilket af de 3 løsningsforslag der er bedst. For hvis man skulle dreje den lidt igen så kunne man også sige at det store bureau ikke tog telefonen fordi de havde 3 store opgaver for nogle langt større kunder og der for blev Hans Hansen lagt nederst i stakken det var alligevel småpenge han lagde i bureauet.

Så jeg vil langt hellere sige at man skal fokuser mere på de 5 første punkter du nævnte, og så have i mente at man nok ikke skal vælge de løsninger der lyder for godt til at være sandt - angående prisen. Men ikke bruge prisen som en målestok for kvaliteten, for det holder altså ikke i denne branche.

Side 1 ud af 5 (44 indlæg)