Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan "taler" jeg 1100011101001

Side 1 ud af 3 (21 indlæg)
Fra Esbjerg
Tilmeldt 23. Sep 05
Indlæg ialt: 4105
Skrevet kl. 23:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

 Jeg sidder dybt begravet i beskrivelse af et program jeg skal have udviklet. Problemet er lidt, jo længere jeg kommer i dybden jo mere "komplex" bliver forklaringerne. Samtidig føler jeg at jeg glemmer noget er bange for at en evt. programmør ikke ser det....da jeg ikke har skrevet det.

 Nogen forslag til proceduren i at lave en GOD beskrivelse af et program?

Beskrivelsen skal bruges til at hente tilbud hos programmører/designere.

 

 

Fra København
Tilmeldt 17. Feb 08
Indlæg ialt: 58
Skrevet kl. 00:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis det er et større projekt vil jeg nok foreslå en softwarearkitekt af en art. Du er sikker på at det ikke vil være en fordel at lave et samarbejde med en software konsulentvirksomhed? Så kan du snakke med dem, og i kan i fællesskab blive enige om hvad det i virkeligheden er du har brug for, og du kan få professionel vejledning. På den måde kan du også være mere sikker på at producenten ved præcis hvad det er du har brug for, da han (m/k) selv har været med til at udstikke rammer for projektet, og selv står for kommunikation med arkitekter og kodere. 

Webudvikler og stor fan af god øl og mad

Fra 9500 Hobro
Tilmeldt 29. Sep 07
Indlæg ialt: 237
Skrevet kl. 08:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Skriv use-cases som beskriver brugernes oplevelser af systemer. Dvs. du tager udgangspunkt i systemets forretningsmæssige virkemåder og lader en udvikler om at designe den tekniske løsning.

Det er forholdsvists nemt at lave en teknisk løsningsbeskrivelse ud fra use-cases og bagefter bør det nemt for dig at prioritere opgaverne (da de er delt op). Kig lidt på XP og Scrum for inspiration.

Jeg har tidligere arbejdet sammen med en kunde, der forstod og anvendte use-cases og det gjorde vores fælles forståelse for den endelige løsning SÅ meget mere klar end hvis man "bare" for en A4 side med "Systemet skal kunne noget ala og lign ...."

 

Mvh / Lars Borup Jensen 

it-arbejde.dk - specialister i middleware og server-side softwareudvikling, J2EE konsulent og Django.

 

Tilmeldt 28. Sep 07
Indlæg ialt: 1312
Skrevet kl. 09:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil også anbefale user-cases (med 'r') ;). Det gør det nemmere for dig at lave en kravsspecifikation og nemmere for programmøren at sætte sig ind i dine tanker.

 

Skrv foreksempel "Vis en velkomstskærm"

"Brugeren skal kunne trykke på en knap der gør ditten og datten"

Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 35
Skrevet kl. 12:30
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg vil også sige use-case, som blot betyder en helt detaljeret skridt for skridt beskrivelse af hvordan en bruger kunne tænke sig at bruge programmet, og hvordan det så skulle opføre sig. Derudover er det super godt med skærmbilleder, det kan jo tegnes i tegne programmer. Jo mere delajerede skærmbilleder jo bedre. Du skal ikke tale 1100011101001, du skal bare tale dansk :) . Når du skal udtænke programmet så pas på med at lav for mange detaljer, fordi arbejdsmæssigt kan det så hurtigt eksplodere, prøv at udtænk det med en helt central kerne funktinalitet som skal være det vigtige og virke - ikke alt mulige smarte detaljer i undtagelses situationer etc - fordi så blir det måske aldrig færdigt. p.s. Jeg gætter på at dit program er det med brandalamer som du nænver i anden tråd - hver i den forbindelse opmærksom på at det skal virke på en webside ikke noget med at det skal downloades og installeres og heller ikke noget med at man skal sige ja til en sikkerhedsadvarsel. Dvs det skal enten laves vha 'JavaScript(Ajax)' - eller 'Flash'. Og i den forbindelse vil jeg sige at 'Flash' nok er bedst, da det vil blive mere avanceret med 'Ajax'. Hvis du render en i en som siger at det kan laves med Java, så er det ikke en god ide, der er kun omkring 80 % af brugerne som har java - (der er mange som tror det er mere, men det bygger på en fejl i de fleste web-statistik systemer) Det er også meget lettere at finde nogen som har mod på at lave det i Flash. Mvh A **** Hosted chat software løsning: http://www.basechat.com
Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 35
Skrevet kl. 12:31
Hvor mange stjerner giver du? :
Altså undskyld at alle mine linjeskift og afsnit forsvinder.. Der er vigtigt med linjeskift og afsnit i din use case :) -.
Fra Esbjerg
Tilmeldt 23. Sep 05
Indlæg ialt: 4105
Skrevet kl. 18:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Anders

 

Og tak for feedbacken. Jeg har nu sendt det ud til nogle forskellige for at få et tilbud. Reaktionen har været meget forskellige, lige fra tilbud til direkte "Kan se du stadig er på idefasen, men skriv når du er færdig".

   Vil du evt. bruge et par min. til lige at tjekke om det er forståeligt?

 

 

Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 35
Skrevet kl. 18:31
Hvor mange stjerner giver du? :
jo - så skal du sende det til mig på anbo@basechat.com . Og prisen er at du tilgengæld skal bruge 5 min på at teste mit produkt på http://www.basechat.com :)
Tilmeldt 26. Jul 07
Indlæg ialt: 35
Skrevet kl. 20:02
Hvor mange stjerner giver du? :
Kom til at tænke på at hvis din ting bare er noget med en masse spørsmål som skal besvares behøves det selvfølgelig ikke være flash - det med flash er til en eventuelt del som er meget grafisk alla noget med at tegne sin bolig og placere forskellige elementer. A
Tilmeldt 18. Apr 07
Indlæg ialt: 121
Skrevet kl. 08:03
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kenneth,

Nu er det svært at vurdere på det du skriver, om det er et projekt på 14 dage, 14 Måneder el. mere.

Hvis jeg var dig - ville jeg derfor få en meget grov vurdering og estimat af dit projekt omfang først. Ingen kan give dig et tilbud der er seriøst på et idgrundlag - men et groft overslag. Så ved du om det koster dig 100.000 1Mio el 10Mio at lave ! - og det er nok rart.

Hvis du er nede i et lille system, så vil man nok i regelen kunne overskue en rimelig nøjagtig pris, og selve kravspecifikationen ville derfor ikke være et seperat projekt, men kunne indgå i et overslag og så må begge parter tage den derfra.

Er det et lidt større system - så vil jeg normalt tilbyde mine kunder at vi lavede kravspecifaktionen sammen - primært ville det nok blive os, for at få et detaljeringsgrundlag som var godt nok. Fra starten ville vi aftale en fast pris på at få lavet en kravspecifikation. og ikke andet.

Når kravspecifikationen er færdig, kan du så hjemtage nogle tilbud på udviklingen.

Jeg vil meget gerne hjælpe dig videre, og give et tilbud på begge dele !  - men tidsmæssigt skal vi nok 1-2 måneder frem før vi har tid til evt. et nyt udviklingsprojekt.

vh.

Michael

LanSoft A/S - Vi er ligenu igang med at lave nogle store  spændende Forretningsportaler, B2B , således at kunden og leverandøren kan udveksle og styre leverancer,

Side 1 ud af 3 (21 indlæg)