Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

TrustPilot - Telefonsalg nu gået helt i kage

Side 1 ud af 2 (12 indlæg)
Fra Odense
Tilmeldt 1. Feb 11
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 16:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle,

Jeg har et problem med Trustpilot (som andre også har), mit problem er dog lidt anderledes. Det starter således:

Januar 2017 en ung mand fra TrustPilot ringer mig op og tilbyder mig Trustpilot. De priser han nævner er alt for dyre for en helt ny virksomhed og jeg fortæller det direkte til ham.

Han spørger hvad problemet er helt præcist, og jeg fortæller .. "at betale over 2.000 hver måned med opkrævning hvert kvartal er et vildt beløb for en så lille virksomhed".. han forsætter med at argumentere og siger så at han kan tilbyde første måned gratis ved et hurtigt salg. Han fortæller desuden at .."det er en løbende aftale du får, som du kan træde ud af når som helst med en månedsvarsel".. Det lyder jo fristende. Så vi forsætter til kontrakt.

Han fremsender en kontrakt hvor man skal læse og godkende det hele elektronisk, og han bliver i røret og efter min optik presser mig ved at sige ord som "hvis du når at underskrive aftalen idag kan jeg sætte det hele igang" og "tilbuddet er kun noget jeg kan give dig her og nu". Så jeg klikker igennem det hele, og skimter den.

Bemærk: Jeg har IKKE sat en underskrift, men gået igennem deres elektroniske samtykke system.

Så starter vi op med Trustpilot, og det bliver hurtigt meget dyr, og meget ineffektivt så jeg beslutter mig for at skifte over til e-mærkets kundescore program i stedet, det er langt mere effektivt til en brøkdel af pengene. Så jeg vil forsøge at finde en kontakt til dem i juli måned for at opsige. Jeg skriver en ticket via deres formular. Og den bliver slettet, så jeg skriver en mere. Som også bliver slettet. den 3 besked er noget mere aggressiv, jeg er sur og træt af at gå 8 hverdage uden svar og hvor de sletter min ticket. Så en gut ved navn Daniel ringer mig op og jeg forklare så hele sagen. Han lover at tage hånd om det (om fredagen) og Onsdag er jeg nedgraderet til "free medlem". 

Men her stopper det ikke. Nu skriver SVEA finans til mig og opkræver mig over 15.000 kr for rest beløb. Jeg skriver nu en ticket mere og får fat i Henriette der siger at "jeg vil sørge for at dit inkasso brev trækkes tilbage og sørge for at det her kommer i orden", og jeg takker hende. Hun siger at "jeg vil gå ned til sælgeren og høre hvad der er foregået og få stoppet det hele", men får så en e-mail senere med at sælgeren er gået hjem og hun vil fange ham næste uge.

Det skriver jeg så til SVEA, som vender tilbage idag, 2 uger efter med besked om at de fastholder kravet!!

Jeg føler mig ret så trådt på, føler mig presset, løjet op i mit ansigt og tvunget ind i en kontrakt uden mulighed for at gennemgå. Ja idag ville jeg nok så hellere stoppe end at gå igennem noget, men han lød MEGET oprigtig, og var faktisk en rigtig flink gut, og jeg stolede faktisk på ham. 

Jeg har lært en hård lektie. Hvad gør jeg nu? - Betaler, for noget jeg ikke får noget for pengene?.

Fra Hvidovre
Tilmeldt 13. Aug 14
Indlæg ialt: 2309
Fra  Financial Data Solutions ApS Skrevet kl. 00:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Du får fat i en advokat I EN FART. Jeg kan anbefale min egen, jr@proerhvervsadvokater.dk.

Tilmeldt 11. May 10
Indlæg ialt: 97
Skrevet kl. 01:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Det lyder dælme træls, men hiv fat i trustpilot, igen, og igen.

Hvis de har givet udtryk for at de nok skal få det til at forsvinde, så ville jeg starte med at have det som udgangspunkt. Ingen grund til at betale en advokat, hvis det reelt er fordi at trustpilot bare hænger i bremsen.

Fra Chiang Mai
Tilmeldt 31. Aug 09
Indlæg ialt: 2243
Fra  Move Marketing Co., Ltd. Skrevet kl. 03:04
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg tror desværre du får svært ved at vinde sagen.

Et "OK" på mail, via en elektronisk formular eller over telefonen gælder også som en underskrift den dag i dag.

Men som de andre skriver, så prøv at rådfør dig med en advokat - her skal du dog være klar på at det kommer til at koste som min. det samme at køre sagen.

Kristian Ole Rørbye

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 08:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Steffen

Det er en trist historie og rent juridisk

er du formentlig bundet af aftalen, som

jeg formoder du for længst har opsagt ?

Hvis du har printet din aftale ud, vil jeg

uden beregning kigge den igennem og

vurdere om du faktisk ER bundet af aftalen. 

Fra københavn
Tilmeldt 21. Oct 14
Indlæg ialt: 115
Fra  salgsgruppen Salgsgruppen.com Skrevet kl. 10:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Steffen

Lyder godt nok som en træls oplevelse.

Du kan også prøve at ringe til trustpilot og bede dem udlevere en lydfil fra din kontakt med sælgeren.

Stort set alle optager i dag deres samtaler til internt brug og kvalitetssikring.

Det kan dog sagtens være at de ikke bare sådan lige, vil udlevere denne til dig.

Hvis du har brug for hjælp til denne del, må du gerne give mig et kald på 9383 9375.

Så vil jeg gerne give et hånd uden beregning. 

Fra Ølstykke
Tilmeldt 28. Jul 11
Indlæg ialt: 479
Fra  Move2 - Danmark Skrevet kl. 10:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Det er en meget uheldig situation for dig. Jeg var lige ved at hoppe på den også. 

Det værste er at et lille firma slet ikke har brug for en aftale der er så dyr. En billigere aftale vil være mere på sin plads. Der er forskellige muligheder hos Trustpilot. Men du har sikkert ikke en gang fået mulighed for at vælge.

Jeg fik mulighed for at vælge en "billig" mulighed for at være med til næsten 3000 hver måned. Det blev omtalt som "særpris" "billigt" og meget mere. 2 måneder gratis og en masse andet blab.

Samtidig får en god ven en aftale i hus på en aftale til ca 1000 kr. pr. måned. på Trustpilot. Det var en anden sælger og åbenbart en mere fair løsning.

Når Trustpilot lover at sende mails ud til alle dine kunder fra "for et helt år" er det ikke lovligt. Det har de jo ikke bedt om. Jeg blev præsenteret for min mulighed for at få flere stjerner på min side, når jeg nu var betalende kunde, og man kunne undlade de dårlige udtagelser. De ville bruge samme karakterer på begge mine sider. Også selv om det jo reelt kun var kunder fra min ene side. 

Jeg takkede nej tak. Og det er jeg glad for. Der er ikke meget trust fra mig til Trustpilot mere.

For øvrigt slettede de alle mine udtagelser 2 år tilbage. Så tak for det og god Week-end :-)

Jeg håber du får held med din sag.

// Lars

Fra Odense
Tilmeldt 1. Feb 11
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 16:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej, jeg har den liggende.

Hvor kan jeg sende den til, og tak for din tid.

Jeg har rettet henvendelse til BÅDE TrustPilot og Svea, hvilket skete samme dag som jeg skrev herinde. Jeg har endnu intet hørt fra dem. Hverken Svea eller Trustpilot.

Trustpilot har ikke et dansk telefon nummer mere, så det er helt umuligt at komme i kontakt med dem medmindre man laver en ticket, hvilket de har til vane at slette.

Fra Aalborg
Tilmeldt 3. May 08
Indlæg ialt: 1513
Fra  Blogtrend.dk Lepong.dk Skrevet kl. 16:41
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Fra Odense
Tilmeldt 1. Feb 11
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 03:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Sådan en update.

Jeg tog nummeret fra Allan, og ringede til dem. Blev stillet igennem et par gange, og forklarede min sag.

Skrev ligeledes tilbage på SVEA's mail, og har intet hørt fra nogen af dem siden. 

Side 1 ud af 2 (12 indlæg)