Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad bliver den nye Trend? Hvad tror du på?

Side 2 ud af 5 (42 indlæg)
Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 23:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg synes, vi ser en større og større individualisering. Alt skal være personligt.
 
Jeg tror, vi vil se mange masseproducerede ting individualeseres. Vi vil ikke finde os i at få skuppet 2,5 kg ufordøjeligt papir i postkassen søndag morgen, når vi kun vil læse om sport og tv-programmer. Vi vil til gengæld gerne have 2,5 kg om sport og endnu 2,5 kg med baggrund for de forskellige udsendelser i TV. Trykte medier vil blive mere og mere specialiserede. Vi vil ikke længere se blade som Gør det Selv, men nærmere akku-boremaskine-magasinet, som måned for måned viser os udviklingen indenfor  netop dette geniale stykke håndværktøj.
 
mvh Hans
Fra Silicon Valley (USA)
Tilmeldt 31. Mar 05
Indlæg ialt: 4047
Fra  InspireAnalytics Inc. Skrevet kl. 08:02
Hvor mange stjerner giver du? :
Dat 2/26/2006 4:30:44 PM Forfatter: Martin Thorborg
Sidst skal varerne være af god kvalitet, folk gider ikke at have ting der går i stykker.
 
 
 Før jeg brød ud som selvstændig, arbejdede jeg i knap 3 år for en producent af consumer elektronik (A/V), og der oplevede jeg det stik modsatte. Kvalitetsvarer er efter min opfattelse et nichemarked, indenfor mange produkttyper. Jeg synes at have oplevet en holdning, hvor folk siger, at de har sparet så meget ved at købe den billigste model, at de har råd til at købe en ny hvis skidtet skulle gå i stykker efter få år. Hvem sælger mon flest fladskærms-TV? Bilka eller radio/tv forhandlere (eks. Expert/2tal)? Det er jeg sikker på at Bilka gør.
 
Men der er selvfølgelig brancher/produkttyper som ikke i samme grad er præget af forbrugeres billigst-muligt jagt.
 
mvh Carsten
Tilmeldt 28. Oct 05
Indlæg ialt: 125
Skrevet kl. 09:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis man gerne vil hvide hvordan fremtiden ser ud er det altid en god ide at skæve til andre lande.

Ved f.eks detailhandel følger vi  denne samme retning som de har i tyskland, og der bliver der flere og flere lavpris butikker de seneste prognoser siger op til 60 % bliver discountbutikker og samtidig bliver der flere special butikker ,og alle dem midt imellem får det rigtigt svært.
ser bare hvor godt det går Irma nu og samtidig går det Fakta rigtig godt.
Fra Silicon Valley (USA)
Tilmeldt 31. Mar 05
Indlæg ialt: 4047
Fra  InspireAnalytics Inc. Skrevet kl. 10:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror at MP3 afspillere vil lide en langsom død....!

Jeg har lige set en reklame for Samsungs nye i300 mobiltelefon med 3GB memory. Sony Ericssons W800 var den første rigtige Walkman-mobiltelefon, og den slags tror jeg på. Hvorfor have lommen fuld af gadgets når man kan have det hele i én? Jeg tror med andre ord på integration mellem de produkter der lever seperate i dag.
 
Hvad med pervasive computing - altså integration af microcomputere i alt fra brødristere til armbåndsure. Flere og flere enheder som i dag er "dumme" vil på et eller andet niveau kunne kommunikerer med omverdenen. Hvis bare man kunne blive enig om en standard, ville ting på tværs af produkttyper og producenter kunne snakke sammen, hvor det er relevant.
 
mvh Carsten
Tilmeldt 8. Oct 05
Indlæg ialt: 116
Skrevet kl. 10:33
Hvor mange stjerner giver du? :
Dato: 2/27/2006 10:27:15 AM
Forfatter: Carsten Jacobsen


Jeg har lige set en reklame for Samsungs nye i300 mobiltelefon med 3GB memory. Sony Ericssons W800 var den første rigtige Walkman-mobiltelefon, og den slags tror jeg på. Hvorfor have lommen fuld af gadgets når man kan have det hele i én? Jeg tror med andre ord på integration mellem de produkter der lever seperate i dag.




Faktisk er det jo netop det modsatte der sker på nettet i øjeblikket. Mange mennesker vil hellere have værktøjer der kan det de skal, og til gengæld kan det rigtigt godt, end ét værktøj, der kan en hel masse ting, uden at kunne nogen af dem særligt godt. "If you try to be everything to everybody, you end up being nothing to nobody."
Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 10:44
Hvor mange stjerner giver du? :

> Faktisk er det jo netop det modsatte der sker på nettet i øjeblikket. Mange mennesker vil hellere have værktøjer der kan det de skal, og til gengæld kan det rigtigt godt, end ét værktøj, der kan en hel masse ting, uden at kunne nogen af dem særligt godt.

Ja, det kan jeg godt skrive under på!
Jeg har f.eks. den omtalte W800i mobiltelefon og den sutter røv til musik i forhold til min iPod - det er SLET ikke sammenligneligt.
 
 
> Flot design, brugervenlighed og god kvalitet.
 
Martin, jeg tror dette kun er ET segment, som går efter den slags - sådan nogle som du og jeg, men dels tror jeg at mange flere går efter "discount" og dels mener jeg at "kvallitetbølgen" er meget følsom for udsving i samfundsøkonomien. Det første, og letteste, at skære fra hvis folk føler økonomien strammer, eller ser mere usikker ud, er netop kvaliteten - discounten forbliver. personligt kunne jeg så tilføje: desværre. For jeg kunne da godt tænke mig at flere mennesker fokuserede mere på kvallitet.
 
Der vil dog altid være et marked for kvallitet og jeg tror du ha meget ret i at det netop er der Danmark bør satse en stor del af vores energi - ikke mindst i forhold til vores landbrug. Jeg synes det er helt ude i skoven at man stort set ikke kan købe danskproducerede fødevarer der er til at æde. Prøv vat besøg et helt almindeligt supermarked i Frankrig eller Spanien og se forskellen. Det er ikke uden grund at samtlige danske top-restauranter køber stort set alle deres fødevarer i udlandt. Ja, det er sgu pinligt.
 
Tilmeldt 22. Dec 05
Indlæg ialt: 313
Skrevet kl. 21:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Danmark bør satse en stor del af vores energi - ikke mindst i forhold til vores landbrug. Jeg synes det er helt ude i skoven at man stort set ikke kan købe danskproducerede fødevarer der er til at æde. Prøv vat besøg et helt almindeligt supermarked i Frankrig eller Spanien og se forskellen. Det er ikke uden grund at samtlige danske top-restauranter køber stort set alle deres fødevarer i udlandt. Ja, det er sgu pinligt.

[/QUOTE]

- Det er jo rystende. EU pumper penge i landbruget. Det bliver holdt kunstigt i live, af tilskud. Lad os dog få de reele priser på fødevarene, istedet for det er nørklet ind i ordninger og tilskud. Jeg betaler jo tilskud til det mad jeg køber gennem min skat. Det er jo helt ude i hampen. Det er netop de ting der gør at vi ikke har danske vare på hylderne. Varene bliver købt der hvor de er billigst, og det er marginal omkostninger der spillet ind, for at hive en større mængde vare igennem kasseapperatet. Det gør at der bliver svægget på kvaliteten.
---------------------
 
Ang. IT gadgets
Jeg tror de er kommet for at blive, og Hardware som IPOD, PDAer, MP3afspillere bliver udskiftet af nogle med en ny teknologi. Der vil også blive udviklet nogle som kan det hele.
 
Jeg vil give Hans ret i, at jeg tror der bliver en specialisering i vores sortering af information. Dette kan også give grobund for flere niche-virksomheder.
 
 
 
Tilmeldt 26. Nov 05
Indlæg ialt: 356
Skrevet kl. 02:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg ser en trend, der hedder: Alting skal være kunstigt.

fficeffice" /> 

- vi vil godt spise vitaminpiller, men ikke salat

- vi vil godt drikke ”mælk” som er lavet på en kemisk fabrik, men ikke noget, der er kommet ud af brysterne på en ko

- vi køber kyllingfileter i stedet for hele kyllinger og fiskefileter i stedet for hele fisk

- biograffilm lavet på computer med kunstige aktører som ser ud som levende mennesker, men uden en eneste skuespiller

- i stedet for at opleve lokal kultur når vi er på sommerferie, bor vi i turist-reservater

- i stedet for at tage til stranden hvor man kan komme til at træde på en ulækker vandmand, tager vi i Lalandia og holder sommerferie indendøre

- forlystelsesparker, hvor vi på en sikker måde kan opleve det farlige liv i eksotiske lande. fx safari

- virtual sex i stedet for rigtig sex, hvor vi risikerer at blive smittet

- virtuelle rutchebaner i en elektronisk maskine som vipper og drejer i stedet for en ægte rutchebane, som kan falde ned

- vi kan sidde derhjemme foran computeren og opleve alt uden at skulle gå ud af døren og møde levende mennesker

- i spillehallerne er der flysimulatorer og racerløb-simulatorer, hvor de unge sidder og drikker cola i stedet for at køre på mountainbike ude i skoven

 

Der er også en lille trend, som trækker den modsatte vej. Nogle få mennesker vil opleve det ægte sus. De dyrker ekstremsport, bestiger bjerge eller rejser jorden rundt som Troels Kløvedal og Ib Michael. Det er også dem, der spiser økologisk. Men det er undtagelsen, der bekræfter trenden.

 

Majoriteten af befolkningen er tilfredse med surrogater.

 

Vi lever ikke på surrogater fordi de er billigere. I mange af de ovennævnte eksempler er den æ

Fra Vemb
Tilmeldt 18. Sep 05
Indlæg ialt: 637
Skrevet kl. 08:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Dato: 2/26/2006 4:23:56 PM Forfatter: The game

Der er mange interessante markeder, men der bliver jo nævnt noget af det samme. Wellness industrien boomer allerede nu, men jeg tror også der er masser af potentiale i markedet endnu.

Netop Wellness industrien tror jeg også meget på. Det er rigtigt at den er på vej frem, men der er langt endnu. Flere markedsøkonomer (kan også kalde dem guruer) peger på en 5-dobling frem mod 2010. Blandt andet en kendt markedsøkonom der hedder Paul Zane Pilzer har forklaret meget detaljeret hvorfor dette bliver det næste store (http://www.paulzanepilzer.com/)
 
Kan I øvrigt anbefale has bog "The Wellness Revolution", hvis man synes Wellness markedet kunne være interessant at kigge nærmere på.

Medstifter af Marketers.dk - Danmarks Affiliate Marketing Forum

Fra Helsingborg
Tilmeldt 26. Feb 06
Indlæg ialt: 2880
Skrevet kl. 11:31
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg læste en spændende artikel for nogle måneder siden, jeg mener at det var i Frederiksborg Amts Avis, hvori at de skrev at flere og flere ældre ville begynde at handle på nettet, og at tendensen allerede var begyndt. De tog bla. bøger bestilt online som eksempel.. Endvidere tilføjede de interviewede mennesker i artiklen at de netshops der ikke satsede på den ældre generation ville gå glip af store indtægter. Hvilket jeg tror er rigtigt, de er et købestærkt publikum og de er indstillet på at nyde livet.
 
Så at sætte en netshop op der henvender sig hovedsageligt til ældre, var måske en idé

Følg mig på youtube under navnet Dimi Hardorff

Side 2 ud af 5 (42 indlæg)