Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjemmeside klemme

Side 2 ud af 2 (13 indlæg)
Fra Odense
Tilmeldt 5. Oct 05
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 17:35
Hvor mange stjerner giver du? :
Et godt råd til Qvortrup: Læs bogen Boo Hoo hvis du ikke allerede har gjort det. Det omhandler verdens første seriæse forsøg på at lave en tøjbutik på nettet. Til trods for rigtig mange millioner i ryggen havde de lige som Jer problemer med at få overtalt leverandørene. Den giver ikke nogen løsning på problemet, men er spændende læsning, og kan måske sætte en tanke eller to igang om ting der skal med i Jeres projekt, eller som I vil prøve at undgå.

Selv for folk der ikke har tænkt sig at sælge tøj på nettet er det spændende læsning, selvom det er på engelsk. Den kan nok findes på amazon.co.uk til under 100 kr, mener jeg købte den for 80 kr i London ikke lang tid efter den var udkommet.
Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9731
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 18:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Ikke at jeg kender alverden til Boo Hoo, men det var da vist et af de der klassiske "pre-dot-com" selskaber, right? Det var de der år i starten af Internet-alderen hvor den slags kunne lade sig gøre - inden IT-iværksætterne lærte at regne simple regnestykker ud (som f.eks. at man på et eller andet tidspunkt skal kunne tjene mere end man bruger!)

I dag er dog dog andre, som med rimelig succes har vist at man godt kan sælge tøj på nettet - også herhjemme, f.eks. Bon''A''Parte. Jeg har gennem tiden lavet en del arbejde for dem, så jeg kan af naturlige årsager ikke sige så meget om nogle detaljer om dem, men jeg kan da "afsløre" (da det også har fremgået af pressen) at det går godt for dem - de sælger en hel masse! Så det kan lade sig gøre. Men, lige Bon''A Parte ER også en stor, gammel og meget erfaren virksomhed. De kom fra katalog-verdnen og havde allerede en eksisterende forretning da de gik i gang på nettet. Det er natruligvis en helt anden situation end den de fleste står i.
 
Det vigtige, for dig, er at kunne konstatere at folk faktisk gerne vil købe tøj på Nettet. Hvis Bon''A Parte kan kan du i princippet også - det er bare at have den rigtige ide, udføre den skide godt, og så arbejde, arbejde, arbejde ... :)
Fra Århus
Tilmeldt 21. Feb 06
Indlæg ialt: 22
Skrevet kl. 13:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej igen

 
Tak for jeres råd. De har givet god inspiration til, hvilke muligheder jeg har for at komme ud af den her "deadlock".
 
Jeg tror, at det bliver en løsning ala det, som Jesper beskriver, hvor vi indgår en "faseaftale" med et webbureau, hvor vi kan dele udviklingen op i flere faser. Det virker som den bedste løsning i mine ører og så tror jeg, at jeg vil læse bogen "Boo Hoo". Det lyder som spændende inspiration til opstarten :)
 
Jeg takker for alle jeres input.
 
Mvh. Anders
Side 2 ud af 2 (13 indlæg)