Men jeg har i hvert fået en mail fra en advokat i Den Vestafrikanske Republik, der fortæller at en slægtning er død og har nu står alle hans værdier til at blive indefrosset hvis jeg ikke reagerer.
Det morsomme er, at advokaten har fundet mig via Internet på baggrund af mit efternavn: LARSEN!
Der må være nogle rige afrikanere som ikke har andet at lave end give penge ud.
Jeg har fået mail om at jeg tidligere har tilkendegivet at hjælpe en afrikansk forretningsmand med at flytte penge ud af landet, men at han istedet for brugt en Japansk forbindelse istedet.
Men nu vil han give mig kompentation for at have tilbudt hjælp 18 mio $ !! Uff da...
Jeg har fået mail fra den afrikanske konge (!) om at han er i landflygtighed og skal bruge mig og min konto til at få sine mange millioner og jeg får selvfølgelig 40% af dem hvis jeg hjælper.
Jeg er SIKKER på at den er go' nok, men han har nok tjent pengene ved at udnytte sine landsmænd, så de penge er blodpenge og dem vil jeg ikke røre ved!
Mette
PS. Hvad gør julemanden hvis vores nye hus ikke har skorsten? Får vi så ingen gaver?