Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Rubrik 221 på forskudopgørelsen... HJÆLP!

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Apr 11
Indlæg ialt: 52
Fra  Awi Skrevet kl. 12:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle Aminoer.

Håber at der er nogen som kan hjælpe mig lidt.

Jeg har lige startet en enkeltmandsvirksomhed op og har i den forbindelse fået mail fra SKAT om at jeg skal huske at ændre min forskudsopgørelse.
Fint, skal jeg nok.
Rubrik 221, har jeg fået at vide. Så ringede jeg til skat for at vide præcis hvad det var for et tal jeg skulle skrive på.
Her fik jeg at vide at det var min omsætning minus mine udgifter. ( Gælder dog ikke ved vareindkøb, til videresalg)

Mit spørgsmål kommer så her:
Hvis jeg skal svare skat af alt mit overskud, hvad så med alle mine private investeringer jeg har lavet i firmaet??? Det er jo penge som der allerede er svaret privatskat af én gang. kan det virkelig være rigtigt at jeg så skal til at betale skat af dem også, eller skal de modregnes i mit overskud?

Håber der er nogle som kan hjælpe...

MVH Janni

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47192
Fra  John Hannover Skrevet kl. 12:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Brug et regnskabsprogram først og fremmest, så du får bogført dine ting korrekt og dermed får korrekt resultat. Alt du har skud ind selv har intet med omsætning at gøre. De skydes ind under egenkapitale som indskud fra ejer eller lignende.

Egenkapitalen ligger i status og påvirker ikke dit resultat som ligger i drift delen, og det er omsætning (salg) minus dine udgifter - de som er fradragsberettigede skattemæssigt = det som helt konkret købes for at  du kan ha din omsætning

Varekøb er ikke som sådan en udgift, KUN når en vare er solgt er den en udgift - indtil da skal du regne værdien af dit varelager med helt med samme værdi som penge i banken - ved at ha tillægge lagerværdien til dit resultat

Her kom lige et blog indlæg der forklarer det hele lidt nærmere: HVAD BESTÅR VIRKSOMHEDENS RESULTAT TIL SKAT AF

vh John H

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)