Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Er der sket ændringer i Google Places fornyligt?

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Fra Vinderupvej 1
Tilmeldt 2. May 12
Indlæg ialt: 235
Fra  Powercube.dk SurfSmart ApS Skrevet kl. 15:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej hej

Jeg har lige et spørgsmål, som jeg mener kan ha´ en værdi og få med herinde også. Det kan jo være der er andre med samme spørgsmål.

Er der nogle der ved om der er sket store ændringer i Google Places, her det sidste stykke tid? Jeg er godt klar over at Google er igang med at lægge Google Places sammen med Google Plus, men derfor er jeg stadigvæk lige en smule i tvivl.

Har opdaget at jeg kan tilgå Google Places administration, direkte fra min Google+ profil. Det kan man gøre når man trykker på det lille ikon oppe i højre side. Det har jeg gjort her på Midtvest Byg. Det er en Google Places profil jeg har oprettet for 1 dag siden.

 

Lige nu er jeg på Google+ siden. Det er den side med det sorte ikon.
Nedenunder er hans personlige profil.
...og på den sidste! Det er her Google Places åbenbart er begyndt at dukke op. Er det korrekt forstået? Jeg er meget i tvivl fordi der jo står "Google+ side"

Men mere i tvivl er jeg ikke, end at når jeg laver ændringer på Google Places siden, så går den ind i Lokal, som den plejer, og jeg kan lave mine ændringer. Ydermere kan jeg se en anmeldelse på Google Places siden.

Hvis jeg går ind og laver ændringer i Google+ siden, så sker ændringerne rigtig nok også på Google+ siden.

Men jeg er blevet i tvivl pga. der står "Google+" side nedenunder, og at man kan lave cover foto, men egentlig ikke profil foto. Man kan godt skifte profil foto, men der sker ingen ændringer under denne dropdown menu.

Google Places lavet for 1 dag siden: https://plus.google.com/109562730613968865831/posts 
Google Plus lavet for 1 dag siden: https://plus.google.com/b/116073878703948147291/116073878703948147291/posts 

Her er en Google+ profil der er lavet for lang tid siden, med en Google Places profil der også er lavet for lang tid siden. Her kan jeg IKKE tilgå Google Places administrationen, direkte fra dropdown, som jeg kan med "Midtvest byg" 

Google+ https://plus.google.com/u/0/b/104431586966420709932/+Stoberietrestaurant/posts 
Google Places https://plus.google.com/110414271511944875198/about 

Håber der er en der ved en masse :)

De bedste hilsner
Michael Bay Sørensen

Få en gratis analyse fra SurfSmart

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)