Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

SKAT tilbageholder selskabs penge - pga. en deltager skylder personligt - lovligt??

Side 3 ud af 3 (21 indlæg)
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Flemming:
Det er vildt skræmmende eksempler på SKAT's fremturen, der har været fremme i medierne. Desværre er jeg ikke engang overbevist om, at den oprydning, der er igang - vil ændre adfærden betragteligt hos SKAT. Når mediestormen har lagt sig, hvad sker så?

Som tidligere ansat i SKAT kan jeg ikke genkende det SKAT som viser ansigtet i dag. Der er om noget sket et skred i kulturen. Spørgsmålet er så hvem der bærer det egentlige ansvar for det. Der er ingen tvivl om at SKAT som organisation er blevet presset hårdt af politikerne men det kan aldrig være en undskyldning for at tilsidesætte almindelige forvaltningsretlige principper.

Der er da heldigvis dygtige medarbejdere i SKAT og jeg håber da at de får rammerne til fremover at gøre det de skal; at sikre at vi hverken betaler mere eller mindre end det vi skal til SKAT.

Side 3 ud af 3 (21 indlæg)